Czy popularny we wnętrzach minimalizm w wielu odmianach odchodzi do lamusa, a na jego miejscu pojawia się nowy maksymalizm? Wszystko na to wskazuje. Avant Basic to styl, który ma szansę wyznaczyć nowy kierunek w aranżacji wnętrz. Avant Basic, w którym więcej znaczy lepiej, to wręcz jawny bunt przeciwko kulturze minimalizmu ubranego w odcienie ziemi i barwy nude. Rządzi w nim kolor, miks pastelowych i stonowanych barw, różnorodność nietuzinkowych, dużych i małych form oraz wyselekcjonowane dodatki.
Avant Basic narodził się w social mediach i wyznacza nowy kierunek w aranżacji. Do niedawna nurty w architekturze, sztuce czy designie kreowane były przez lata na artystycznych uczelniach, w pracowniach twórców i na wystawach. Dziś trendy demokratycznie rodzą się na Instagramie, Tik Toku czy Pintereście, by ekspresowo przeniknąć ze świata wirtualnego do realnych wnętrz. Podobnie zadziała fenomen Avant Basic – czyli jedyne w swoim rodzaju połączenie skrajności, które, nie mogło być inaczej, narodziło się w Skandynawii. Wygenerowany przez generację Z, odrzuca stonowane i poprawne środki wyrazu, podbijać tym samym nie tylko social media. To świeży i zaskakujący styl, który najprawdopodobniej rozgości się na dłużej, idealne trafiając w potrzeby odbiorów zmęczonych minimalizmem i jego odmianami.
Nic dziwnego, że Avant Basic rozpowszechnił się w social mediach – od razu widoczny jest jego instagramowy charakter. To właśnie kolor jest tym, co najmocniej przykuwa wzrok w stylizacjach i wnętrzach tego nurtu. Pastelowy błękit, róż, odcienie żółci i zieleni to kolorystyczna baza, choć nie brakuje też soczystych, owocowych barw przywodzących na myśl kolory kosmetyków do makijażu modnych w latach 90. Zestawianie rozmytych pasteli z nasyconymi, wyrazistymi barwami to znak rozpoznawczy stylu Avant Basic. Podstawowa reguła brzmi: nie ma kolorów, które do siebie nie pasują. Efektowne połączenie barw, głównie odcieni nazywanych “danish pastels” (czyli po prostu duńskimi pastelami) oraz formy: minimalistyczne, a jednak spektakularne: na przykład dzięki fakturze, zaskakującemu wykończeniu czy po prostu z uwagi na ich przeskalowanie.
Chociaż w maksymalizmie spod znaku Avant Basic rządzą przede wszystkim gładkie, płaskie powierzchnie, aranżacje uzupełniają także wzory. Pojawiają się głównie na tekstyliach (dywany, poduszki, nakrycia na łóżku), ale także na dekoracjach ściennych. Obok tekstur, które samoistnie tworzą naturalne materiały (drewno, marmur), warto zwrócić też uwagę na kółka (również te nieregularne), paski, romby i inne geometryczne desenie. Avant Basic wskrzesza odważne wzory lat 60. i 70. Pierwszoplanową rolę odgrywa tu kratka (w wersji klasycznej, biało-czarnej, ale także w bardziej kontrastowych zestawieniach zielonego groszku, pastelowego różu, jasnego pomarańczu z fioletem czy brązem).
Zakrzywiony kształt – to ulubiona linia wielbicieli Avant Basic, która czasem rozwija się w falę czy spiralę i staje się mrugnięciem oka, odwołaniem do estetyki Memphis. Ponadczasowe klasyki, a także nowoczesne meble wypoczynkowe, ale o zakrzywionych kształtach, które często przypominają wspomniane kształty doskonale odnajdują się we wnętrzach w stylu Avant Basic. Nie muszą być kolorowe. Mogą mieć również naturalne kolory. Najważniejszy jest ich nieco fikuśny kształt. Nie oznacza to, że nie brakuje również kanciastych form. Takie również doskonale uzupełniają stylistykę Avant Basic. Siedziska z obłymi krawędziami doskonale odnajdują się też w jadalni Avant Basic. W towarzystwie odpowiednio dobranych dodatków, uzupełnione ciekawymi, pastelowymi kolorami prezentują się bardzo ciekawie.
Choć Avant Basic to styl będący w kontrze do minimalizmu, we wnętrzach z tego nurtu nie zobaczymy natłoku mebli. W aranżacjach dominują starannie wybrane meble, przyciągające uwagę, jest ich jednak niewiele: solidny, prosty stół, kolorowe fotele, wygodna sofa. Liczy się forma: geometryczne kształty, falujące linie, obłe krawędzie. Ikony tego stylu to sofa w kształcie rogala i niewysokie tapicerowane fotele w stylu retro. Nie ma tu miejsca na neutralność: meble są kolorowe, wyraziste, często w aranżacjach pojawiają się egzemplarze vintage. Pokolenie Z zwraca uwagę na zrównoważoną konsumpcję i ekologię, stąd duża popularność mebli vintage: pochodzących z odzysku, a następnie poddawanych renowacji. To doskonała okazja, by dodać im koloru oraz niepowtarzalnego charakteru.
Tym, co nadaje wnętrzom w stylu Avant Basic indywidualnego rysu, są starannie wyselekcjonowane dodatki. To przede wszystkim unikatowa ceramika: pastelowa kolekcja Aoomi oraz charakterystyczne produkty marki Modus Design. Warto również zwrócić uwagę na tekstylia: poduszki marki Poduszkowcy z kolekcji Velvet, Alaska, czy Bergen a także pastelowe koce i pledy Moyha.
Nie możemy także zapominać o dywanach: geometryczne wzory znajdziemy zarówno w ofercie Carpet Decor jaki marki Linie Design.
Aranżowana przestrzeń 49-metrowego mieszkania miała odzwierciedlać upodobania Inwestorki, miała być kobieca, wyrazista i radosna, przy jednoczesnym zachowaniu balansu i wyważenia w zastosowanych akcentach kolorystycznych. Styl vintage spotyka się tu z nowoczesnymi, prostymi formami, wzbogaconymi o geometryczne akcenty meblami i kolorowymi dodatkami. W nowym, deweloperskim mieszkaniu udało się uzyskać ducha i niepowtarzalny klimat.
Pomieszczeniem, które zostało zaprojektowane w pierwszej kolejności i narzuciło ton reszcie mieszkania była kuchnia połączona z jadalnią. Dolna część mebli w kolorze ciemnego drewna kontrastuje z różową zabudową. Poszukiwanie idealnego odcienia wymagało paru podejść. Po kilku próbach udało się odnaleźć ten jedyny, wymarzony kolor, który przewija się również w innych częściach mieszkania. Kolorowe szafki zdobią dekoracyjne frezy i lamele oraz uchwyty z kolekcji marki Laga. Część kuchenną zamyka kremowy regał z dekoracyjnym przeszkleniem nawiązującym do lameli na frontach różowej zabudowy.
Okrągły drewniany stół i krzesła FAMEG z fantazyjnymi oparciami oddzielają kuchnię od części dziennej. Kremowa lamperia na ścianie, jasna sofa Teddy SITS i fotel w odcieniu zgaszonej zieleni tworzą tło dla kolorowych dodatków. Jednym z najważniejszych i najmocniejszych akcentów w tej przestrzeni są wiszące nad kanapą ilustracje Karoliny Pawelczyk, które idealnie wpasowały się w estetykę mieszkania.
Łazienka nawiązuje do reszty mieszkania. Zastosowano tu przyjętą w pozostałych pomieszczeniach paletę barw, a sypialnia to prawdziwa oaza spokoju.
Przepis na salon w modnym stylu Avant Basic? Punkt pierwszy: kolor. Głębokie, nasycone barwy na ścianach i meblach zyskują szlachetność dzięki matowemu wykończeniu. Zestawienia barw są nieoczywiste: odcienie zieleni, brązu i różu perfekcyjnie wpisują się trendy. Przypominamy, że bardzo istotną rolę w tworzeniu estetyki Avant Basic gra kolor – nieoczywiste zestawienia pasteli z nasyconymi barwami, a także zasada, że nie ma kolorów, które do siebie nie pasują. Wszystko sprowadza się do ekspresji indywidualności, której przejawem jest awangardowa przestrzeń.Punkt drugi: wzory. Dywan w biało-czarne paski konkuruje o uwagę z natłokiem poduszek z kolorowymi napisami i printami. Punkt trzeci: obłe kształty mebli: zaokrąglona linia fotela i kanapy koresponduje z falującymi liniami dodatków: lamp i świeczników. Choć wydaje się, że wszystkiego jest tu dużo, a wnętrze powstało dzięki nonszalanckiemu łączeniu bardzo różnych elementów, powstaje przemyślana i niebanalna całość.
W sypialni spodziewasz się neutralnych, stonowanych barw? Nie w stylu Avant Basic. Miękkie tapicerowane łóżko – np. Pyora marki Nobonobo, intensywne odcienie i miękka pościel. Całości dopełniają pastelowe meble przy łóżku i galeria kolorowych grafik na ścianie. W tym pomieszczeniu doskonale sprawdzą się plakaty Aleksandry Morawiak czy pastelowe pościele Hop Design i Foonka.
Zacznij od wybrania trzech wiodących kolorów. Jeśli zestawisz ze sobą ich pastelowe i soczyste odcienie, Twoje wnętrze będzie barwne i energetyczne, a jednocześnie spójne. Ni ebój się sięgać po interesujące i zabawne dodatki, tak samo w stylu vintage, czy zrobione własnoręcznie! Kawałki kolorowych tapet oprawione w ramki? Ręcznie dziergane abażury? Kolekcja świeczek w najdziwniejszych kształtach? To pomysły będące kwintesencją tego stylu. Jego miłośnicy nie boją się też zestawiania drogich ikon designu z twórczością młodych artystów i wyszperanymi starociami. Dzięki temu, choć styl Avant Basic jest bardzo wyrazisty, trudno znaleźć dwa identyczne wnętrza utrzymane w tej estetyce.
Powodzenia!