Drodzy Klienci, nasze salony stacjonarne są czasowo zamknięte więcej informacji

Szkło – cichy bohater o wielu zastosowaniach

Białe, szronione, dymione, kolorowe, pancerne. Wykorzystywane w wielu dziedzinach życia człowieka, twarde, przezroczyste, odporne na czynniki zewnętrze. Po prostu szkło.

Na co dzień nie zastanawiamy się nad tym, jak wiele szkła w różnej postaci znajduje się w naszym najbliższym otoczeniu. Materiał ten głównie kojarzymy  z naczyniami, z szybami, i wystrojem wnętrz. Ale jaka historia kryje się za tak oczywistym już elementem naszego otoczenia?

Wytwarzanie szkła rozpoczęło się około 5000 lat temu – pierwsze szkło wyglądało zupełnie inaczej niż obecne! Ze względu na produkcję materiału z zanieczyszczonych składników i w niedoskonałych warunkach, pierwotnie wytwarzane szkło było matowe i nieprzezroczyste. Głównie wykorzystywano je jako niewielkich rozmiarów ozdoby – np. wisiorki. Wraz z upływem czasu i udoskonalaniem technologii, zaczęto wytwarzać przezroczyste szkło i wykonywać z niego naczynia – kielichy i wazony – oraz barwić je za pomocą miedzi na kolor czerwony.

W Europie rozwój szklarstwa przypadł na pierwsze tysiąclecie naszej ery, przez cały czas udoskonalano techniki jego produkcji. Dzięki tym staraniom powstające szkło było coraz twardsze i bardziej przezroczyste. Produkowano lustra, naczynia oraz szklane ozdoby. Technologia była pilnie strzeżona przez szklarzy, dlatego ich wyroby były kosztowne i stanowiły synonim luksusu.

Biżuteria wykorzystujaca pierwsze szklane elementy

Biżuteria wykorzystujaca pierwsze szklane elementy

Starożytne naczynia szklane

Starożytne naczynia szklane

Najbardziej rozpoznawalne – szkło okienne – zaczęto wytwarzać już w starożytności . Chociaż początkowo było ono nieprzezroczyste, zapewniało jednak oświetlenie pomieszczeń lub namiotów oraz utrzymywało ciepło.

W XIII wieku szyby wywarzano w postaci okrągłych gomółek, które oprawiano w drewniane ramy. Gomółki początkowo były niewielkich rozmiarów o średnicy kilku do kilkunastu centymetrów. Z czasem produkowano coraz większe tafle o bardziej regularnych kształtach, ale ich powierzchnia zawsze była nierówna, zniekształcająca obraz.  Proces produkcji szkła okiennego nadal był bardzo czasochłonny, dlatego szkło pomimo niewielkich kosztów surowca pozostawało bardzo drogim produktem.

Dopiero XIX i XX wiek przyniosły nowe technologie i  obniżenie kosztów produkcji szkła.  Dzięki nowym rozwiązaniem i wprowadzeniu produkcji maszynowej zaczęto produkować większe ilości szkła, dzięki czemu stało się ono powszechnie dostępne.

Gomólki w metalowej oprawie

Witraz z wykorzystaniem gomółek

Gomólki w metalowej oprawie

Witraz z wykorzystaniem gomółek

Jak powstaje szkło?

Szkło wytwarzane jest z połączenia w odpowiednich proporcjach piasku, sody, tlenku glinu, dolomitu oraz dodatków środków klarujących lub barwiących.  Cały proces dzieli się na kilka etapów. Najpierw składniki rozpuszczane są w piecu poprzez podgrzanie ich do temperatury 1500 stopni Celsjusza, a następnie obrabiane poprzez jedną z metod- ciągnięcie, wylewanie (float) ,walcowanie, prasowanie lub wydmuchiwanie.  Następnie obrobione w ten sposób szkło jest chłodzone.

Szkło ciągnione powstaje po zatopieniu bloku ceramicznego z szczeliną w masie szklanej. Szkło wydostaje się pod wpływem nacisku przez wspomniany otwór.  Szkło wyciągane tworzy taflę, która jest  powoli studzona – jest to tak zwane odprężanie szkła. Po ostygnięciu tafla jest cięta na pożądane rozmiary. Zaletą szkła ciągnionego jest jego cena, wadą natomiast falista powierzchnia, liczne pęcherzyki lub odpryski.

Szkło wylewane (float) powstaje po wylaniu masy szklanej do pojemnika ze stopionym metalem, przeważnie cyną. Masa zastyga na powierzchni cyny, dzięki czemu szkło float jest idealnie gładkie. Cechuje je również wysoka przejrzystość.

Masa szklana może być równeż walcowana, dzięki czemu powstaje szkło walcowane. Zaletą tej metody jest możliwość tworzenia szkła wzorzystego, natomiast wadą zmniejszona przejrzystość.

 

Szklo typu float

Szklo typu float

Wyżej opisane metody służą do wytwarzania szkła płaskiego. Do powstawania bardziej skomplikowanych form służą metody prasowanie i dmuchanie.

Podczas prasowania masa szklana wlewana jest do żeliwnych form, gdzie w ciągu kilku sekund przybiera kształt formy. Następnie wyroby są studzone. Za pomocą tej metody wytwarzane są najczęściej płaskie produkty, takie jak talerze, tace, świeczniki.

Metodą, w którą zaangażowanych przeważnie jest jednorazowo kilka osób jest dmuchanie szkła. Masa szklana o temperaturze około 1200 stopni jest nabierana w piszczel hutniczą czyli długą, metalową słomkę, a następnie hutnik wydmuchuje z niej niewielkich rozmiarów bańkę po czym nabiera kolejną porcję szkła.

Gdy bańka zostanie uformowana do pożądanych rozmiarów zostaje umieszczona w formie nadającej kształt bańce. Następnie forma jest „odprężana” czyli po prostu studzona. Za pomocą tej metody wytwarzane są wyroby pękate np. wazony czy klosze do lamp.

 

Naczynia z dmuchanego szkła

Poza różnorodnymi kształtami szkło może posiadać różne kolory. Przezroczyste, dymne, miodowe, białe to tylko kilka kolorów szkła, którego można użyć do dekoracji naszych wnętrz. Szkło pasuje zarówno do nowoczesnych jak i klasycznych pomieszczeń, nadaje wnętrzom ekskluzywnego wyglądu.  Dostępna w naszej ofercie kolekcja First Gold (kieliszki, świeczniki, wazony, filiżanki ze spodkami) to ręcznie dmuchane szkło zdobione złotem lub platyną.

Kolekcja „Na palec” Agnieszki Bar to naczynia szklane z dmuchanego szkła, ręcznie formowane na gorąco. Opisywana kolekcję cechuje duży wybór naczyń stołowych w trzech wersjach kolorystycznych: bezbarwnej, różowej i dymionej. Na powierzchni szklanek i misek znajdują się wklęsłe miejsca na kciuk i palce.

First Gold

Zestaw kieliszków

First Gold

Wazon

First Gold

Wazon

First Gold

Zestaw kieliszków

First Gold

Wazon

First Gold

Wazon

Na palec

miski małe

Na palec

miski duże

Na palec

szklanki na palec

Na palec

miski małe

Na palec

miski duże

Na palec

szklanki na palec

Sweet Feet

etażerka

Sweet Feet

etażerka

Sweet Feet

etażerka

Sweet Feet

etażerka

Jak dodać wnętrzom światła i blasku? Umieszczając w nich lustra! Lustro poza właściwościami praktycznymi stanowi niezwykle praktyczny element dekoracji. Powinno być ono jednak dobrane pod względem rozmiaru, kształtu oraz obramowania do pomieszczenia w którym chcemy je wyeksponować. Jednymi z najciekawszych i jednocześnie nagradzanych luster w naszej ofercie to Mars, Neptun, Jupiter, Venus produkowane przez markę Giera Design.

Bardziej klasyczne w formie lustra –  Cristal 3D – występują w różnych kształtach. Ich lustrzana rama o lekko pochylonych bokach w bardzo ładny sposób rozprasza światło i zachwyca mnogością odbić.

 

Mars

lustro

Neptune

lustro

Mars

lustro

Neptune

lustro

Cristal

lustro

Fazis

lustro

Cristal

lustro

Fazis

lustro

Szklane lampy i oprawy

Jednak największa różnorodność kształtów, kolorów, sposobów wykończenia i zdobień cechuje lampy i ich elementy.

Wśród produktów będącymi oprawami światła wykorzystującymi szkło, to lampy stołowe zachwycają najciekawszymi szklanymi podstawami, przezroczyste, dymione, wysokie, niskie. Wśród nich pojawiają się klasyczne propozycje pochodzące od marki 4concepts.  Wspomnieć należy także o designerskich i  niezwykle ciekawych wzorniczo lampach marki Kaspa.

Wśród nieoczywistych form na wyróżnienie zasługuje wykonany z wielu szklanych elementów kojarzących się z laboratorium – Maria S.C. Daje on duże możliwości aranżacyjne od wspomnianej laboratoryjnej czystości aż po ciepłe, dekoracyjne wnętrze. Żyrandol wykonany jest z 96 probówek, powstał zainspirowany postacią Marii Curie – Skłodowskiej.

Valencia

lampa stołowa

Haga

lampa stołowa

Valencia

lampa stołowa

Haga

lampa stołowa

Onyx

lampa wisząca

Avia

lampa wisząca

Avia

lampa wisząca

Avia

lampa stołowa

Avia

lampa wisząca

Avia

lampa stołowa

Onyx

lampa wisząca

Avia

lampa wisząca

Avia

lampa wisząca

Avia

lampa wisząca

Avia

lampa stołowa

Avia

lampa stołowa

Maria SC

lampa wisząca

Maria SC

lampa wisząca

Jak pielęgnować szkło?

Szkło jest materiałem bardzo łatwym w utrzymaniu czystości. Do mycia szkła najlepiej używać płynu do naczyń, płynu do szyb, wody z octem lub spirytusu. Aby szklane powierzchnie błyszczały, po myciu należy je wypolerować.

Na szczęście wykorzystywane od tysiącleci szkło nie traci swojej popularności. Wręcz przeciwnie  – wraz z rozwojem technik wytwarzania poszerzają się możliwości zastosowań szkła.

Czytaj również

Wymarzony dom Barbie
2 miesiące temu
Jaką pościel dla dziecka wybrać? Na co zwrócić uwagę?
2 miesiące temu
Jaką komodę do salonu wybrać? Inspiracje i aranżacje Euforma
2 miesiące temu
Lot w kosmos: space age
2 miesiące temu
Agnieszka Krajewska
10 trendów na 2023 od marki Vank
3 miesiące temu
vank
Euforma: Bestsellerowe stoły i krzesła
4 miesiące temu