Drodzy Klienci, nasze salony stacjonarne są czasowo zamknięte więcej informacji

Design i ekologia

Coraz więcej mówi się o zmianach klimatu spowodowanych działalnością człowieka i jego negatywnych konsekwencjach. Nasze codzienne wybory mają ogromny wpływ na środowisko, prowadzą między innymi do zwiększenia emisji gazów cieplarnianych. Z kolei rosnąca temperatura przyczynia się do topnienia lodowców, ogromnych pożarów lasów i innych niepokojących zjawisk. To prawdziwa kula śnieżna, którą trzeba zatrzymać. Producenci, z którymi mamy przyjemność współpracować, starają się prowadzić odpowiedzialny biznes i wdrażają różne działania, mające na celu zmniejszenie śladu węglowego. Rosnąca konsumpcja przyczynia się do niszczenia środowiska. Jednocześnie wzrasta również świadomość społeczna dotycząca ekologii i działań, jakie musimy podjąć, aby zadbać o planetę.

Ekologiczne meble – czy to możliwe?

Ekologiczne meble to produkty powstające z materiałów z recyklingu i surowców odnawialnych. Producenci podejmują również szereg działań mających na celu ograniczenie produkowania odpadów, ulepszenie trwałości produktów i wykorzystywanie energii słonecznej. Jednak ta odpowiedzialność spoczywa nie tylko na producentach, ale i konsumentach, którzy powinni świadomie dokonywać wyborów.

Czym jest certyfikat FSC?

Forest Stewardship Council to organizacja zajmująca się certyfikacją lasów i wszelkich wyrobów z drewna i papieru. Wybierając meble oznaczone certyfikatem FSC, możesz mieć pewność, że drewno zostało pozyskane w sposób, który nie narusza struktury lasu i bogactw biologicznych. Ścięte drzewa od razu zostają zastąpione nowymi młodymi drzewami. Ten certyfikat uzyskały między innymi takie marki jak Miloni i Fameg.

Jak dbamy o środowisko w Euformie?

Cenimy polski design i podzielamy wartości wyznawane przez producentów mebli, które znajdziesz w naszej ofercie. Bardzo ważny jest dla nas zrównoważony rozwój i troska o środowisko. W jaki sposób przekłada się to na działania? Materiały marketingowe staramy się tworzyć zgodnie z zasadami zero waste. Zrezygnowaliśmy z plastikowej folii do pakowania, używamy papieru z recyklingu oraz papierowej taśmy, wysyłane paczki pakujemy w niechlorowane kartony i wypełniamy ekologicznym skropakiem. Ten ostatni to produkt wykonany ze składników pochodzenia roślinnego, które ulegają całkowitej biodegradacji. W okresie przedświątecznym mogliśmy wykazać się kreatywnością, tworząc oryginalne ozdoby choinkowe zero waste, które zdobiły nasze salony, jednocześnie zużywając część odpadów powstałych podczas wymiany wzorników.

 

Nowe materiały marketingowe

Nowe materiały marketingowe

Skropak używany jako wypełniacz paczek

Skropak używany jako wypełniacz paczek

Polityka zrównoważonego rozwoju a nasze marki

Zrównoważony rozwój polega na rozsądnym gospodarowaniu dostępnymi zasobami tak, aby mogły z nich korzystać zarówno obecne, jak i przyszłe pokolenia. Jakie działania w tej materii podejmują nasi producenci?

VANK

Szacunek do środowiska w tej firmie przejawia się między innymi w wykorzystywaniu surowców pochodzących z recyklingu i ograniczeniu produkowania odpadów. Resztki tkanin wykorzystuje się do produkcji mniejszych elementów lub przekazuje się organizatorom warsztatów sensorycznych dla dzieci. Klienci mają możliwość naprawy, przetapicerowania, a także czyszczenia produktu również po zakończeniu gwarancji.

W panelach akustycznych meblarska pianka poliuretanowa została wymieniona na materiał BIO i rPET. Zmiana odbywa się tu i teraz na naszych oczach, bowiem już od 2022 roku producent wdraża tym samym technologię mająca na celu zminimalizowanie udziału zasobów nieodnawialnych w produkcji na rzecz materiałów z odzysku oraz odnawialnych, biologicznego pochodzenia. Cały proces ekotransformacji marki VANK został doceniony przez jury German Sustainability Award Design 2022, a polska firma znalazła się wśród finalistów plebiscytu. Nowatorski produkt został wykonany w nagradzanej technologii i zaprojektowany wraz z zespołem Mili Młodzi Ludzie. Panel akustyczny Ellipse miał swoja premierę podczas tegorocznych targów Warsaw Home. Wykonany jest z włókna naturalnego oraz poliestrowej włókniny, które doskonale izolują oraz pochłaniają dźwięk.

W kolekcji RING siedziska wypełnione są poprzemysłowymi odpadami produkcyjnymi. To jednak nie wszystko – na koniec cyklu życia produktu można bez problemu oddzielić poszczególne elementy siedziska, a następnie je przetworzyć.

 

Ellipse

Panel akustyczny

Vank Bio Diamond

Panel akustyczny

Vank Bio Diamond

Panel akustyczny

Vank Bio Diamond

Panel akustyczny

Vank Bio Diamond

Panel akustyczny

Ellipse

Panel akustyczny

Vank Bio Diamond

panel akustyczny

Eclipse

Panel akustyczny

Vank Bio Diamond

panel akustyczny

Ellipse

Panel akustyczny

Miloni

Korzystanie z naturalnego drewna i produkowanie mebli najwyższej jakości to cechy charakterystyczne tego producenta. Świetne projekty i wykonanie sprawiają, że produkt może służyć przez wiele lat, co z kolei przyczynia się do produkowania mniejszej ilości odpadów. W przypadku mebli marki Miloni możliwe jest odświeżenie blatu, a także całkowita renowacja. Meble mogą zyskać drugie życie i w ten sposób służyć kilku pokoleniom. To jednak nie wszystko. Firma stara się zmniejszać ilość produkowanych odpadów, wykorzystując drewno o gorszej jakości wizualnej do produkcji niewidocznych elementów konstrukcyjnych. Natomiast części, których nie można wykorzystać do produkcji mebli, używa się do wytworzenia energii ogrzewającej zakład lub do suszenia drewna.

 

Wnętrze zakładu

Stolarnia Miloni

Suszenie drewna

Stolarnia Miloni

Wnętrze zakładu

Stolarnia Miloni

Suszenie drewna

Stolarnia Miloni

Fameg

Firma Fameg produkuje meble opatrzone certyfikatem FSC. W miejsce drzewa, z którego powstaną meble, sadzi się kolejne drzewo – zasoby zostają odbudowane. Co więcej, Fameg w stu procentach wykorzystuje pozyskane drewno, gdyż z pozostałych odpadów produkuje się brykiet

Deseczkownia

Zakład produkcyjny Fameg

Deseczkownia

Zakład produkcyjny Fameg

Rozkrój drewna

Zakład produkcyjny Fameg

Rozkrój drewna

Zakład produkcyjny Fameg

366 Concept

Marka 366 Concept od 2017 roku bierze udział w programie, w którym za każdy zakupiony fotel sadzi drzewo. Z kolei ścinki i pozostałości tkanin i pianek są upcyclingowane i mogą zostać ponownie wykorzystywane do tworzenia na przykład próbników lub poduszek. Troska o środowisko przejawia się także na etapie pakowania produktu, gdyż mebli nie owija w plastikową folię, a kartony pozostałe po transporcie mebli są używane ponownie.

 

366

fotel

200-190

krzesło

366

fotel

200-190

krzesło

Swallow’s Tail Furniture

Komoda Phab – ostatnia nowość marki Swallow’s Tail – to dębowy mebel, który zdecydowanie przyciąga uwagę swoim unikalnym designem. Fronty komody wykończone są drewnianymi lamelami, które powstały z oflisów będących odpadem przy produkcji stołów. Marka Swallow’s Tail Furniture to marka, która wykorzystuje wyłącznie materiały z certyfikatem FSC. Z kolei do impregnacji mebli używa jedynie produktów o naturalnym składzie z certyfikatami BIO.

 

Phab

Komoda

Phab

Komoda

Widen

Stół

Widen

Stół

Fuku

Stolik

Evo

Krzesło

Widen

Stół

Widen

Stół

Fuku

Stolik

Evo

Krzesło

Nobonobo

Na szczególną uwagę zasługuje kolekcja Nobonobo zaprojektowana dla marki przez Tomka Rygalika. Wszystkie meble są zaprojektowane tak, aby możliwe było ich rozłożenie na jednorodne materiałowo części i powtórne wykorzystanie lub przetworzenie surowców. Według autora priorytetem przy tworzeniu tej kolekcji było również wydłużenie cyklu życia produktu, co jest możliwe dzięki zastosowaniu trwałych materiałów.

 

Wadi

sofa

Wadi

fotel

Wadi

pufa

Oo

stolik kawowy

Wadi

sofa

Wadi

fotel

Wadi

pufa

Oo

stolik kawowy

MDD

Marka MDD również wprowadza ekologiczne rozwiązania w produkcji mebli. Optymalizacja transportu to jeden z kluczowych punktów przyjaznych środowisku działań podejmowanych przez producenta. Poszczególne części mebli pakowane są na płasko, co zmniejsza zajmowaną powierzchnię w samochodzie dostawczym. Dotychczasowe opakowania ze styropianu zostały zamienione na proste w przetworzeniu opakowania wykonane z kartonowych paneli o strukturze plastra miodu. MDD zwiększa również nieustannie swój poziom cyfryzacji, zwłaszcza w działaniach marketingowych, co sprawia, że znacząco zmniejsza się ilość używanego papieru.

 

Hala produkcyjna - fragment

Fabryka Mebli Biurowych MDD

Hala produkcyjna - fragmment

Fabryka Mebli Biurowych MDD

Paged

Paged Meble to marka, która ma świadomość, jak ważna jest ekologia w obliczu braku Planety B. Firma dba o to, aby na miejsce każdego ściętego drzewa sadzono kilka kolejnych. Wszystkie meble tworzone tak, aby mogły służyć przez wiele lat i być użytkowane przez kolejne pokolenia. Ciągłe usprawnianie procesów produkcyjnych i optymalne zarządzanie zasobami, a także przestrzeganie restrykcyjnych norm środowiskowych to dla Pagedu priorytet.

 

Antilla

krzesło

Antilla

krzesło

Projekt Wojciecha Mierzwy – krzesło Antropo

Niezwykle ciekawym projektem jest krzesło Antropo projektu Wojciecha Mierzwy, które powstało we współpracy z firmą Sculptur. Zostało wykonane w technologii druku 3D przy wykorzystaniu materiałów z recyklingu. Krzesło powstało z tworzywa DuraSense firmy Stora Enso, które pozyskuje się z odpadów z branży drzewnej. Ten model dostępny jest także w wersji z tworzywa pozyskanego ze starych sieci rybackich.

Troska o środowisko i zahamowanie negatywnych konsekwencji związanych ze zmianami klimatu staje się priorytetem również dla branży meblarskiej. Producenci starają się prowadzić politykę zrównoważonego rozwoju i dbać o otaczający nas świat, jednocześnie spełniając oczekiwania i potrzeby klientów.

Antropo

krzesło

Antropo

krzesło

Czytaj również

Wymarzony dom Barbie
1 miesiąc temu
Jaką pościel dla dziecka wybrać? Na co zwrócić uwagę?
2 miesiące temu
Jaką komodę do salonu wybrać? Inspiracje i aranżacje Euforma
2 miesiące temu
Lot w kosmos: space age
2 miesiące temu
Agnieszka Krajewska
10 trendów na 2023 od marki Vank
2 miesiące temu
vank
Euforma: Bestsellerowe stoły i krzesła
3 miesiące temu