Drodzy Klienci, nasze salony stacjonarne są czasowo zamknięte więcej informacji

Diabeł tkwi w szczegółach

Według słownika PWN design to po pierwsze: wygląd przedmiotów użytkowych, a jako drugie projektowanie przedmiotów użytkowych. Rzeczywiście, w naszym potocznym języku przyjęło się określać mianem dizajnu określony sposób, czy styl wykonania rzeczy codziennego użytku. Lecz sam wygląd w designie, to nie jego główna rola! Zdecydowanie bardziej doceniamy go za to, że upraszcza naszą pracę, rozwiązuje problemy, ułatwia rutynowe obowiązki.

Projektant tworząc bierze pod uwagę nie tylko ergonomię i funkcjonalność, ale także proces produkcji, użyte materiały, wpływ na nasz ekosystem. Wzornictwo to długotrwały proces, w którym rozpatrywane są różne scenariusze użytkowania, jego trwałość przedmiotu, intuicyjność i łatwość posługiwania się nim. Jego wartość będą zwiększać takie cechy jak unikalność, wysoka jakość wykonania, lokalne surowce i regionalna produkcja.

Przeczytaj także: Tradycyjne metody rzemieślnicze

Jak głosi ten słynny cytat, to staranne studium szczegółów sprawia, że przedmiot czy mebel jest dobrze zaprojektowany. Czasem wydaje nam się, że drobny detal nie ma znaczenia, ale to właśnie te opracowane drobnostki skumulowane ze sobą, mogą spowodować maksimum wygody i poręczności. Ważne jest wszystko: od tak prostych cech jak waga czy tekstura, przez kształt, aż po wygląd całości.

Round

stół

Round Coffe

stolik kawowy

Round Coffe

stolik kawowy

Oval

stół

Round Coffe

stolik kawowy

Round

stół

Round Coffe

stolik kawowy

Round Coffe

stolik kawowy

Oval

stół

Round Coffe

stolik kawowy

Ponadczasowy design

Design często jest ponadczasowy, co sprawia, że meble zaprojektowane nawet kilkadziesiąt lat temu, są niesamowicie wygodne i zachwycające nawet dzisiaj. Firmą która rozpowszechnia projekty wybitnych polskich projektantów, jest Vzór. Ich podejście to wprowadzenie na rynek kultowych już modeli przy użyciu najnowocześniejszych technologii oraz materiałów. Pierwszym wprowadzonym modelem był RM58 Romana Modzelewskiego w wersji matowej i błyszczącej.

RM58 Soft

fotel

Roman Modzelewski

RM58 Soft

fotel

Roman Modzelewski

RM58 Classic

fotel

RM58 Matte

fotel

Reflex

lampa wisząca

RM58 Classic

fotel

RM58 Matte

fotel

Reflex

lampa wisząca

W ostatnich tygodniach Vzór do swojego asortymentu wprowadził krzesło projektu Aleksanda Kuczmy, które nigdy wcześniej nie zostało wypuszczone do seryjnej produkcji. To KA-237, który wykonany jest z laminatu poliestrowo-szklanego, a nogi z metalowych rurek, lekko zwężanych, co dodaje krzesłu lekkości. Model ten wcześniej istniał tylko jako prototyp, który można było zobaczyć w Muzeum Narodowym w Warszawie w kolorze czarnym. Projektant ten często w swoich projektach używał giętych sklejek i tworzyw sztucznych.

Pierowzór krzesla KA-237

KA-237

krzesło

KA-237

krzesło

Pierowzór krzesla KA-237

KA-237

krzesło

KA-237

krzesło

Przykładem nowoczesnego projektu, który swoją formą wpisze się w wiele wnętrz, jest sofa Hug Me  producenta Noti. Zaprojektowana przez duet Pawlak&Stawarski składa się z prostych, geometrycznych modułów, z których każdy może stworzyć swoja tą jedyną! Może to być szeroki narożnik dla całej rodziny jak i mała sofa dla singla: wszystko zależy od naszych potrzeb. Hug me to niska i przysadzista forma, bez nóżek, o charakterystycznych zagięciach materiału na jej krawędziach. Tworzą one przepiękne, miękkie linie, podkreślające kształt modelu. Dzięki temu, mimo dość ascetycznej bazy, sprawia wrażenie miękkiej, przytulnej i domowej sofy. Dodatkowym atutem jest to, że każdy z modułów możemy rozłączyć lub dołączyć nowe w zależności od potrzeb. Warto zwrócić uwagę, ile detali zostało tutaj opracowanych w różnych scenariuszach użytkowania.

Rysunki koncepcyjne - Hug Me

Pawlak Stawarski

Hug Me

sofa

Rysunki koncepcyjne - Hug Me

Pawlak Stawarski

Hug Me

sofa

Hug Me

narożnik

Hug Me

narożnik

Wzornictwo dotyczy nie tylko krzeseł i foteli! Często w trakcie naszego remontu sprawę oświetlenia zostawiam na sam koniec, wiele zostawiając przypadkowi. Jednak dobrze dobrane oprawy sprawią, że w naszym domu zagości klimat. Ciepłe światło da wrażenie przytulności, natomiast zimne światło zdecydowanie lepiej sprawi się w miejscu naszej pracy. Może ono mieć także tylko funkcję dekoracyjną. Przykładem lampy, która nie tylko rozjaśni nasze wnętrze, ale także stworzy przepiękną aranżację jest zaprezentowana na początku 2022 roku kolekcja Moonlight. Zainspirowana zjawiskiem zaćmienia księżyca, o 3 różnych średnicach, posiada 2 źródła światła: na dole i na górze. Nie tylko forma jest tutaj przemyślana, ale także użyta technologia LED Sunlike. Pozwala ona na wierne odwzorowywanie kolorów, a w połączeniu z soczewką ze szkła o najwyższej czystości otrzymujemy miękkie i bez męczących kontrastów światło.

Przeczytaj także: Oświetlenie w służbie estetyki

Moonlight

oświetlenie wiszące

Moonlight

oświetlenie wiszące

Moonlight

oświetlenie wiszące

Moonlight

oświetlenie wiszące

Moonlight

oświetlenie wiszące

Moonlight

oświetlenie wiszące

Projektanci często szukają inspiracji wszędzie. W naturze, codziennym życiu, a także w tradycji! Studio Zakwas, które wspiera wrocławskich rzemieślników, w tym roku stworzyło maselniczkę, wykorzystującą metodę przechowywania naszych babć: masło trzymamy w wodzie. W ten sposób odcięty dopływ powietrza sprawia, że jest zawsze świeże, miękkie i nie jełczeje! Ceramika jest szkliwiona, dzięki czemu maselniczkę możemy myć w zmywarce: jest przystosowana do ówczesnych warunków. Produkt w pięknej formie zdobi naszą kuchnię, a masło się nie psuje i cały czas jest miękkie (co jak wiemy ma wielu zwolenników 😉).

Maselnica

Zakwas

Maselnica

Zakwas

Maselnica

Zakwas

Maselnica

Zakwas

Obecnie bardzo ważnym elementem projektowania jest także ekologia. Znaczny przyrost ludności na świecie sprawił, że nasze środowisko nie jest już w stanie na bieżąco się regenerować. Nieustanne dewastacje ekosystemów, plantacje i hodowle zubażające florę i faunę oraz produkcja gazów cieplarnianych i ton zanieczyszczeń: to wszystko sprawiało, że nasza planeta niszczeje. Współcześni projektanci są świadomi odpowiedzialności swoich działań i swoje projekty często dopracowują także od tej strony. Na przykład: projektują krzesło tak, aby można było wymienić samą tapicerkę, używają drewna z zrównoważonych produkcji od lokalnych producentów.

Przeczytaj także: Design i ekologia

Idealnym przykładem takiego kompleksowego projektowania jest nowa kolekcja marki PROFIM stworzona przy współpracy z Mają Ganszyniec. Krzesło Normo to nowa norma i nowe podejście do odpowiedzialnego projektowania. Zostało one stworzone w myśl gospodarki cyrkularnej, zmniejszając przy tym emisję CO2 o połowę (jedno krzesło to tylko 28 kg CO2). Zamiast sklejki, do konstrukcji użyto polipropylu z odzysku. Toksyczny chrom zastępuje metaliczny lakier. Przy tapicerowaniu nie użyto kleju oraz zszywek, tak aby poliestrowe tkaniny można było łatwo oddzielić od krzesła i w całości poddać je procesowi recyklingu. Dzięki tak wnikliwemu i skupionemu nie tylko na estetyce projektowaniu, powstało krzesło oryginalne a zarazem uniwersalne, oraz o zdecydowanie mniej destrukcyjnym wpływie na środowisko krzesło.

Normo

krzesło

Normo

krzesło

Normo

krzesło

Normo

krzesło

Normo

krzesło

Normo

krzesło

Takie produkty coraz częściej wkraczają na rynek. Klienci, coraz bardziej świadomi swojego wpływu na to, co nas otacza. Także designerzy kierują swoimi projektami w sposób odpowiedzialny, pamiętając, żeby ich forma podążała za funkcjonalnością, a nie odwrotnie.

Dobrze przemyślane elementy, które nas otaczają, mogą usprawnić nasze życie, sprawić że świat będzie łatwiejszy. Design to nie tylko wygląd, ale długotrwały proces i praca nad stworzeniem produktu spełniającego wszystkie potrzeby użytkownika, nawet te, z których użytkownik wcześniej nie zdawał sobie sprawy.

Czytaj również

Wymarzony dom Barbie
1 miesiąc temu
Jaką pościel dla dziecka wybrać? Na co zwrócić uwagę?
2 miesiące temu
Jaką komodę do salonu wybrać? Inspiracje i aranżacje Euforma
2 miesiące temu
Lot w kosmos: space age
2 miesiące temu
Agnieszka Krajewska
10 trendów na 2023 od marki Vank
2 miesiące temu
vank
Euforma: Bestsellerowe stoły i krzesła
3 miesiące temu