Dobry Wzór 2021

Znamy już laureatów konkursu Dobry Wzór 2021! Serdecznie gratulujemy Projektantowi Roku 2021-  Nikodemowi Szpunarowi oraz markom Borcas, Labra i Meble Noti nagrodzonych produktów!

Konkurs Dobry Wzór organizowany przez Instyt Wzornictwa Przemysłowego to najstarszy polski konkurs wzorniczy, istniejący od 1993 roku. W konkursie wyróżniane są dobrze zaprojektowane dostępne na polskim rynku produkty i usługi- eksperci Instytutu Wzornictwa Przemysłowego oraz Jury złożone z niezależnych specjalistów wybiera najlepszy dizajn w ponad dwudziestu kategoriach.  Stałym elementem konkursu jest monitoring polskiego rynku.  Nagrodą w konkursie jest znak i certyfikat Dobry Wzór. Wszystkie finałowe produkty i usługi prezentowane są w katalogu oraz na pokonkursowej wystawie w siedzibie Instytutu Wzornictwa Przemysłowego.

 

 

Od 2006 roku przyznawana jest także nagroda specjalna – Designer Roku dla najlepszego polskiego projektanta. tytuł ten przyznawany przez prezesa Instytutu Wzornictwa Przemysłowego otrzymali już: Marek Adamczewski (2006), Tomasz Rudkiewicz (2008), Andrzej Śmiałek (2009), Tomasz Augustyniak (2010), Marek Liskiewicz i Triada Design (2011), Piotr Kuchciński (2012), Joanna Leciejewska (2013), Bartosz Piotrowski (2014), Tomek Rygalik (2015), zespół Tylko (2016), Maja Ganszyniec (2017), Krystian Kowalski (2018) oraz Jarosław Szymański(2019), Studio KABO & PYDO (2020) oraz Nikodem Szpunar (2021).

W tegorocznym konkursie wyłoniono 128 finalistów oraz 23 laureatów. Oto laureaci i finaliści konkursu Dobry Wzór 2021, których można odnaleźć w portfolio Euformy!

Algo

fotel twardy

Algo

fotel tapicerowany

Algo

fotel twardy

Algo

fotel tapicerowany

Fotel Algo,
Nikodem Szpunar, Meble Noti

Nagroda Dobry Wzór 2021

Algo to nieduży fotel o organicznej linii i subtelnej, ażurowej konstrukcji. Pomimo swojej wizualnie delikatnej formy, zapewnia wysoki poziom komfortu siedzenia.  Dodatkowym atutem mebla jest fakt, że nie zajmuje on dużo miejsca.

Hal

konsola

Hal

konsola

Konsola Hal,
Agata Nowak, Borcas

Nagroda Dobry Wzór 2021

Uporządkowana przestrzeń w każdym mieszkaniu jest kluczem do poczucia harmonii, ładu i estetyki całego wnętrza. Właśnie dlatego stworzyliśmy konsolę hal, która świetnie nadaje się do przedpokoju, ale nie tylko. Masz wiele możliwości przechowywania – zarówno na górnej półce, jak i dolnej.

Xilo

rodzina lamp

Lampy Xilo
Maciej Karpiak, Labra sp. z o.o

Nagroda Dobry Wzór 2021

Minimalistyczna kolekcja lamp projektu Macieja Karpiaka oferująca 4 rodzaje kloszy z ręcznie formowanego szkła opalowego oraz barwionego w masie. Do wyboru lampy stojące (dwie wysokości) oraz sufitowe wyposażone w diody LED i sterowniki elektroniczne DALI.

 

Lato 6

wazon

Lato 2

wazon

Lato 2

wazon

Lato 6

wazon

Kolekcja Lato,
Magdalena Kucharska, Hadaki

Finalista Dobry Wzór 2021

Lato to kolekcja niepowtarzalnych wazonów ceramicznych, w skład której wchodzą formy w najróżniejszych wariantach kolorystycznych. Lato to zabawa fakturą i kolorem, wariacje na temat kropki, kreski i linii.

Umami U3

komoda

Umami U2

komoda

Umami U1

komoda

Umami U3

komoda

Umami U2

komoda

Umami U1

komoda

Komody Umami
Max Kobiela, Phormy

Finalista Dobry Wzór 2021

UMAMI to rodzina mebli zainspirowana kulturą japońską i jej umiłowaniem do prostoty. Projektant wyeksponował wewnętrzny korpus mebla, przełamując tym samym ogólnie przyjętą koncepcję projektowania mebli. Takaekspozycja nawiązuje formą do charakterystycznej zabudowy i podziałów japońskich ścian.

 

XOXO

rodzina komód

XOXO

rodzina komód

Komody XOXO
Max Kobiela, Phormy

Finalista Dobry Wzór 2021

XOXO z ang. hugs and kisses czyli: buziaki i uściski. Ten uroczy skrót oddaje charakter naszej najnowszej rodziny szafek. Powstały one z miłości do prostoty i otwartości na personalizację przez klienta. Bryła mebla nabiera zupełnie innego charakteru w zależności od sposobu jej wykończenia.

 

Aria W

krzesło

Aria WW

krzesło

Aria W

krzesło

Aria WW

krzesło

Seria Aria,
Dario Polaco, Paged

Finalista Dobry Wzór 2021

Rodzina foteli zaprojektowana jako flagowa kolekcja promująca wariant wykończenia “W” (gdzie zewnętrzna strona oparcia odsłania piękny rysunek naturalnego drewna, podczas gdy wnętrze mebla jest tapicerowane). Fotele charakteryzują się interesującą geometrią i perfekcyjnymi proporcjami.

 

Tuo

regał

Tuo

regał

Kolekcja Tuo,
TOMEK RYGALIK STUDIO RYGALIK, Miloni

Finalista Dobry Wzór 2021

Kolekcja TUO to nowa estetyka mebli drewnianych. TUO łączy precyzyjny proces rzemieślniczy z zaawansowanym wzornictwem, a całość dopełniają nowoczesne rozwiązania technologiczne. Na kolekcję składają się: biurko o regulowanej wysokości blatu, regał modułowy oraz rozkładany stół na cokole.

 

Baltic Soft

krzesło

Baltic Soft

krzesło

Baltic Soft

krzesło

Baltic Soft

krzesło

Seria Baltic,
Krystian Kowalski, MDD Design

Finalista Dobry Wzór 2021

Odzwierciedlenie komfortu. Projektując Baltic, Krystianowi Kowalskiemu przyświecała idea stworzenia krzesła wielopokoleniowego o różnych zastosowaniach. Jego starania doprowadziły do wykreowania formy o niezwykłej zdolności przystosowywania się, niezależnie od zadania, sytuacji, czy stylu wnętrza.

Lustro Plama No.3
Wioletta Cielemęcka, Aleksandra Giera, Giera Design

Finalista Dobry Wzór 2021

Inspirowany naturą organiczny kształt lustra wprowadza do wnętrz dynamikę, intryguje i przyciąga wzrok. W wersji z energooszczędnym podświetleniem led i regulatorem jasności umożliwia kształtowanie we wnętrzach
przyjemnego nastroju. Dostępna również wersja Vintage wykonana z postarzanej tafli lustra.

 

Lustro Credo
Aleksandra Giera, Giera Design

Finalista Dobry Wzór 2021

Lustro w ramie z polerowanego mosiądzu z dekoracyjnymi szprosami, którego ponadczasowe wzornictwo oprze się przemijającym modom. Jakość ręcznego wykonania lustra i zastosowane wysokiej jakości materiały (bezołowiowe szkło + mosiądz) zapewnią mu nieskazitelny wygląd przez długie lata.

 

Slig

stół

Slig

stół

Stół Slig
Zespół Projektowy Trebord, Trebord

Finalista Dobry Wzór 2021

Rozkładany stół SLIG charakteryzuje się pomysłowym połączeniem okrągłego blatu z łagodną, zaokrągloną
krzywizną spodniej części stołu. Ramę stołu wzbogaca unikatowy kształt przetłoczeń nóg, będący kontynuacją łuku
blatu. Synchroniczny mechanizm rozkładania stół może powiększyć jego wymiar o 50 cm

Sputnik

lampa

Sputnik

lampa

Lampa Sputnik,
Cezary Zadorożny, Loftlight

Finalista Dobry Wzór 2021

Lampy Sputnik wykorzystują fragment sfery, przeciętej w głównej osi lampy. Wykonane z malowanego proszkowo aluminium. Dostępne w 14 kolorach i dwóch średnicach: 60 i 96 cm. Czarna bakelitowa oprawka dopełnia minimalistyczną koncepcję projektu.

Fobos 2

hoker

Fobos 1

hoker

Fobos 3

hoker

Fobos 2

hoker

Fobos 1

hoker

Fobos 3

hoker

Kolekcja Fobos,
Studio Kosmos Project, Marbet Style

Finalista Dobry Wzór 2021

Kolekcja otrzymała swoją nazwę od jednego z dwóch księżyców Marsa. Okrągła forma siedziska i obłe kształty oparć są nawiązaniem ciał niebieskich w przestrzeni kosmicznej, które grawitacyjnie są ze sobą powiązane. Hokery dostępne w trzech wariantach projektowych. Uzupełnieniem kolekcji jest stolik.

Stork

lampa

Stork

lampa

Lampa Stork,
Cezary Zadrożny, Loftlight

Finalista Dobry Wzór 2021

Smukła i elegancka lampa podłogowa. Lampa dostępna w kolorze czarnym i białym z efektem anodowania. Wyposażona w wydajne źródło LED o skoncentrowanym strumieniu światła.

Cell

panel akustyczny

Cell

panele akustyczne

Panele ścienne Cell,
Marbet Style

Finalista Dobry Wzór 2021

CELL to zróżnicowane rozmiarowo, a zarazem komplementarne panele biurkowe, wolnostojące, ścienne, a także kurtyny sufitowe i ścianki akustyczne. Panele wykonane są z ekologicznego i innowacyjnego materiału
powstającego z przetworzonych butelek PET.

Tillo

kwietnik

Tillo

kwietnik

Tillo,
Izabela i Szymon Serej, Bujnie

Finalista Dobry Wzór 2021

TILLO to kolekcja podłogowych kwietników na kilka roślin. Inspiracje do ich stworzenia zostały zaczerpnięte z architektury modernistycznej. Kolekcja składa się z dwóch kwietników T3 i T4, które różnią się ilością miejsc na rośliny. Różnice poziomów poszczególnych spodków w tych metalowych kwietnikach zapewniają pełną ekspozycję dla wszystkich roślin, zaś ruchome boczne skrzydełka na ich indywidualną aranżację

 

Jednocześnie zapraszamy na wystawę pokonkursową w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie.

Czytaj również

Wymarzony dom Barbie
12 miesięcy temu
Jaką pościel dla dziecka wybrać? Na co zwrócić uwagę?
1 rok temu
Jaką komodę do salonu wybrać? Inspiracje i aranżacje Euforma
1 rok temu
Lot w kosmos: space age
1 rok temu
Agnieszka Krajewska
10 trendów na 2023 od marki Vank
1 rok temu
vank
Euforma: Bestsellerowe stoły i krzesła
1 rok temu