Choć styl mid-century nawiązuje do lat 50. i 60. ubiegłego wieku, cieszy się coraz większym zainteresowaniem właśnie dziś. Cechują go proste, geometryczne kształty lekkich mebli, duże, rozświetlone przestrzenie, dobrej jakości meble, funkcjonalność i oryginalne połączenia kolorystyczne. Przede wszystkim odnajdą się w nim miłośnicy dobrego designu i fani eklektyzmu. Styl mid-century jest niezmiernie elastyczny, skromny w formie, w neutralnej gamie barwnej i nie przytłacza go nadmiar dodatków. Dlatego zadowoli zarówno minimalistę, jak i miłośnika nowoczesnej wygody. Bez problemu takie wnętrze można także zmieniać, wzorując się na końcowych latach stylu, kiedy pojawiły się już elementy pop-artu. Dodatek niebanalnych kolorów i kształtów, oryginalna lampa czy ciekawe naczynia szybko pozwolą odświeżyć wygląd salonu, czy sypialni nie zmieniając całego stylu.
Styl skandynawski to przede wszystkim prostota i minimalizm. Z punktu geograficznego do Skandynawii zaliczamy północny region Europy obejmujący Szwecję, Norwegię oraz Danię. Czy w związku z tym styl skandynawski różni się w zależności od regionu, z którego pochodzi? Poniekąd tak! Z tej grupy na całkowite wyodrębnienie zasługuje styl duński. Cechuje go jeszcze większa prostota niż w przypadku klasycznego stylu skandynawskiego. Przedmiotów jest niewiele, ale najlepszej jakości. Tu nie ma miejsca na przypadek.
Pastele dobrze rozjaśniają wnętrza i przywołują wspomnienia wiosny i lata. Jeśli potrzebujesz nowej energii, możesz wykorzystać także kolory takie jak: pastelowy róż, liliowy czy odcienie marsali. Taka paleta dobrze wkomponuje się w jasne wnętrze, w którym są wykorzystywane drewno lub złote dodatki. Siła tkwi w detalu, a więc jeśli zależy ci na natychmiastowym efekcie, warto na początek zainwestować w drobne dodatki. Pomyśl o rzeczach, które będą nie tylko atrakcyjne wizualnie, ale też uczynią codzienne życie przyjemniejszym. Wazon z Twoimi ulubionymi, świeżymi kwiatami wniesie do wnętrza dużo koloru i wypełni je wspaniałymi zapachami. Inną małą zmianą o dużym znaczeniu może być jasny, miękki dywan.
We wnętrzu w ciepłej pastelowej tonacji idealnie sprawdzą się miękkie tkaniny – pledy, poduszki i zasłony. W takiej przestrzeni z łatwością wyciszysz się i uspokoisz.
Tak naprawdę określenie „styl nowoczesny” to mowa potoczna. To co dziś nazwiemy stylem nowoczesnym, za kilkanaście lat zupełnie odbiegnie od obecnie przyjętych założeń. Z całą pewnością można już mówić o stylistyce nowoczesnej, która może być zarówno związana ze stylem industrialnym jak i monochromatycznym lub minimalistycznym. Przepis na wnętrze o takim charakterze to: prostota, elegancja i użycie naturalnych surowców takich jak szkło, drewno, beton, cegła, kamień, a także konglomerat czy marmur.
Kluczem do stworzenia nowoczesnego wnętrza jest mała ilość przedmiotów oraz mebli, które jednocześnie tworzą spójną całość z pozostałymi pomieszczeniami w domu i są przy tym funkcjonalne. Urządzając wnętrze o charakterze nowoczesnym, warto pamiętać o:
Ponadto styl nowoczesny wyróżniają również: