Open space, czyli kuchnia otwarta na salon to rozwiązanie, które z roku na rok zyskuje coraz większe rzesze fanów. Z powodzeniem sprawdzi się zarówno w dużych apartamentach, jak i mieszkaniach o niewielkim metrażu. Aranżacja tego typu przestrzeni może być jednak problematyczna – kłopoty mogą pojawić się na każdym etapie urządzania, również podczas wyboru oświetlenia.
Jak je prawidłowo zaprojektować? W jakim stylu oświetlenie najlepiej sprawdzi się we wnętrzach typu open space? Jakie lampy do salonu z aneksem kuchennym wybrać? Na jakie strefy szczególnie zwrócić uwagę? Postaramy się odpowiedzieć na te pytania!
Projektując oświetlenie do przestrzeni open space, a taką niewątpliwie jest połączenie salonu z aneksem kuchennym, dobrze jest wydzielić poszczególne strefy wnętrza. Każda z nich będzie pełniła inne funkcje, dlatego wymaga innego rodzaju i natężenia światła. Zazwyczaj w salonie z aneksem kuchennym można wyodrębnić strefę kuchenną, jadalnianą i wypoczynkową. Dodatkowymi strefami może być wyspa kuchenna służąca do przygotowywania posiłków oraz kącik do pracy.
W każdym z tych miejsc sprawdzi się inny rodzaj źródła światła. Do wyboru masz całą masę możliwości – od lamp wiszących i żyrandoli, poprzez lampy biurkowe i stołowe, aż po oświetlenie systemowe i kontraktowe. Niektóre z tych elementów będą służyły do lepszego doświetlenia ważnych miejsc, inne z kolei pomogą stworzyć bardziej przytulny klimat w pomieszczeniu. W każdej ze stref sprawdzą się inne lampy. Jakie? Oto krótki przewodnik!
Najważniejszą przestrzenią w kuchni jest blat roboczy. To ważne by podczas gotowania i przygotowywania posiłków był odpowiednio oświetlony – ma to nie tylko wpływ na komfort pracy, ale także na bezpieczeństwo. Jaką lampę wybrać, by skutecznie doświetlić płytę, zlew i potrzebne urządzenia? Możliwości jest kilka.
Jedną z najbardziej funkcjonalnych form oświetlenia przestrzeni roboczej jest oświetlenie systemowe, zwłaszcza lampy z możliwością regulacji kąta padania światła. Możesz powiesić je na suficie lub zamontować pod wiszącymi szafkami, bezpośrednio nad blatem kuchennym. Coraz więcej osób sięga też po oświetlenie LED w postaci taśm. Takie rozwiązanie ma wiele zalet. Taśmy LED są między innymi łatwe w montażu i gwarantują optymalną widoczność.
W większych mieszkaniach coraz częściej spotkać można wyspę kuchenną – oddziela ona salon od kuchni i przydaje się podczas przygotowywania posiłków. Wyspa bardzo często pełni też funkcję dodatkowego blatu roboczego. Nie trzeba chyba nikogo przekonywać, że również to miejsce powinno być odpowiednio oświetlone.
Nad wyspą efektownie będzie prezentowała się lampa wisząca – najlepiej taka, która nawiązuje kształtem lub kolorem do aranżacji salonu. Taką lampę wiesza się w centralnym punkcie nad wyspą – w tym miejscu nie będzie nikomu przeszkadzać. Będzie za to nie tylko dodatkowym źródłem światła, ale także elegancką dekoracją.
Kolejną ważną strefą jest strefa jadalniana, w której ustawiony jest stół wraz z krzesłami, czasami również mini barek. To miejsce najczęściej zlokalizowane jest w salonie lub na pograniczu obydwu pomieszczeń – często zastępuje wyspę kuchenną. Optymalnym rozwiązaniem będzie w tym przypadku lampa wisząca lub żyrandol – nad stołem okrągłym lub kwadratowym sprawdzi się oświetlenie jednopunktowe, a nad stołem prostokątnym lampa z dwoma, trzema, a nawet czterema źródłami światła.
W wielu mieszkaniach, zwłaszcza tych o niewielkim metrażu spotkać można stoliki składane, mocowane do ściany. To popularne rozwiązanie w kawalerkach. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem będzie kinkiet – zawieszony na odpowiedniej wysokości zapewni komfort podczas spożywania posiłków, a jednocześnie nie będzie przeszkadzał po złożeniu stolika.
Część wypoczynkowa lub salon to miejsce, w którym znajduje się zestaw wypoczynkowy, stolik kawowy i ścianka telewizyjna. W tej strefie oświetlenie pełni już nieco inne funkcje, dlatego nie musi być tak precyzyjne i skierowane punktowo. W salonie zdecydowanie lepiej sprawdzi się światło o ciepłej barwie, najlepiej rozproszone – ma ono służyć relaksowi, wypoczynkowi i tworzyć wyjątkowy klimat.
W strefie wypoczynkowej doskonale sprawdzą się różnego rodzaju kinkiety oraz lampy stołowe, na przykład takie wyposażone w materiałowy abażur. Najpopularniejszym rozwiązaniem są jednak lampy stojące dostępne na rynku w wielu kształtach, kolorach i wielkościach. Ważną rolę we wnętrzu pełni też oświetlenie dekoracyjne, w tym listwy LED – te najczęściej stosowane są w okolicy telewizora i ścianki TV.
Zdarza się, że w domu potrzebujesz strefy home office – bardzo często jest ona zlokalizowana w sypialni bądź w salonie. Znajduje się w niej biurko, fotel i niezbędne urządzenia, takie jak drukarka czy skaner. Nie należy zapominać też o odpowiednim oświetleniu, które nie będzie męczyło oczu podczas długiej pracy i jednocześnie będzie komponowało się z aranżacją salonu.
Dobrym rozwiązaniem są lampy biurkowe, które możesz postawić na rogu biurka lub parapecie (jeśli biurko znajduje się pod oknem). Masz do wyboru zarówno klasyczne oświetlenie, jak i lampy z możliwością regulacji padania kąta światła. Ważną rolę odgrywają również zastosowane w nich żarówki – ich światło nie powinno być zbyt jaskrawe i ostre. To męczy wzrok, zwłaszcza gdy pracujemy w długie, jesienne i zimowe wieczory.
Wielu osobom wydaje się, że wszystkie lampy w jednym pomieszczeniu powinny być identyczne. Nic bardziej mylnego! Jednym z najgorętszych trendów ostatnich kilku lat jest eklektyzm – styl polegający na łączeniu pozornie niepasujących do siebie elementów. Drewno i beton architektoniczny? Cegła i mosiężne dodatki? Można mnożyć takie zestawienia!
Wybierając oświetlenie do salonu z aneksem kuchennym, możesz też pójść bardziej bezpieczną drogą, stawiając na lampy w podobnym stylu, kolorze lub modele wykonane z tego samego materiału. Wybór konkretnej opcji warto uzależnić też od efektu, jaki chcesz uzyskać we wnętrzu. Kochasz styl skandynawski? Postaw na lampy z drewnianą podstawą i materiałowym abażurem. Twój salon urządzony jest w stylu glamour? Lepszym rozwiązaniem będą lampy wykonane ze szkła. Marzysz o loftowym wnętrzu? Wybierz metal lub beton. Możliwości jest wiele!