Jak urządzić mały pokój młodzieżowy dla nastolatka? Wyznacz strefy i optycznie powiększ wnętrze. Sprawdź, jak to zrobić!
Wnętrze dla dorastającego dziecka powinno wyróżniać się przede wszystkim praktycznymi rozwiązaniami. Jest to pomieszczenie wielofunkcyjne, w którym młody człowiek spędza dużo czasu. Jak urządzić pokój młodzieżowy, aby spełniał swoje zadania, a nastolatek lub nastolatka czuli się w nim komfortowo i swobodnie? Przygotowaliśmy kilka podpowiedzi. Dowiedz się, jak urządzić bardzo mały pokój młodzieżowy dla chłopaka i dziewczyny.
Miejsce do nauki, miejsce do relaksu, spania oraz rozrywki – wszystko to musi znaleźć się w pokoju młodzieżowym, aby młody człowiek mógł w pełni się rozwijać. Najlepszym sposobem na zapewnienie komfortu w pomieszczeniu jest wyznaczenie odpowiednich stref. Jak to zrobić? Jest wiele szkół, jednak najczęściej wyznacza się strefy przy pomocy mebli i oświetlenia. Warto pamiętać o tym, że inna barwa światła sprzyjać będzie nauce, a inna wypoczynkowi. Co powinno znaleźć się w poszczególnych strefach?
To miejsce, w którym dziecko będzie wypoczywać i regenerować siły na kolejny dzień pełen wyzwań. W przestrzeni sypialnianej najważniejsze jest łóżko. Specjaliści rekomendują, aby łóżko miało 90 cm szerokości. Jeśli chodzi o typ mebla, to wszystko zależy od jego projektu oraz metrażu pokoju. Możesz postawić na łóżko pojedyncze lub podwójne, łóżko piętrowe, narożnik lub sofę z funkcją spania. Przy łóżku warto uwzględnić miejsce na szafkę nocną albo zainstalować półkę, na której będzie można odłożyć kilka drobiazgów np. szklankę z wodą, książkę czy smartfona.
Strefa nauki to miejsce sprzyjające zdobywaniu wiedzy i umiejętności, które przydadzą się dziecku w późniejszym czasie. W tej strefie obowiązkowo musi znaleźć się biurko i wygodne krzesło. Biurko powinno być dość przestronne, tak aby nastolatek mógł swobodnie się uczyć i przechowywać niezbędne przybory oraz książki. Krzesło musi być z kolei dopasowane do wieku dziecka tak, aby stanowiło odpowiednie wsparcie dla kręgosłupa. Ergonomiczny kształt, wygodne podłokietniki, mechanizm do podnoszenia siedziska, element stanowiący dodatkowe podparcie dla odcinka lędźwiowego oraz wygodny zagłówek to aspekty, które warto wziąć pod uwagę, wybierając krzesło biurowe dla swojego dziecka.
Między kolejnymi wyzwaniami a regenerującym snem dziecko często wypoczywa w ciągu dnia, np. oglądając swoje ulubione programy lub czytając książki. Nawet jeśli urządzasz niewielki pokój młodzieżowy, uwzględnij w nim również strefę relaksu. Lampa z ciepłą barwą światła i wygodny fotel to wszystko, czego potrzebuje młody człowiek, aby poddać się chwili relaksu. Jeśli przestrzeń na to pozwala, to warto także ustawić niewielki stolik kawowy.
Strefa rozrywkowa może po części łączyć się ze strefą relaksu np. gdy zostanie w niej zainstalowany sprzęt do gier lub może stanowić osobną przestrzeń. Tu warto odwołać się do zainteresowań nastolatka. Młodzi ludzie często interesują się sportem, muzyką oraz sztuką. Strefa rozrywkowa powinna być miejscem, w którym dziecko będzie oddawać się swojej pasji. Świetnym pomysłem jest zaproszenie nastolatka do samodzielnego zaprojektowania tej strefy i jej wyposażenia.
Jak pomalować pokój młodzieżowy dla chłopaka, a jak dla dziewczyny? To pytanie, z którym mierzy się każdy rodzic. W pierwszej kolejności warto zapytać nastolatka o preferencje dotyczące koloru ścian. Warto odwołać się do ulubionych barw dziecka, pamiętając jednak o tym, że trzeba zadbać o odpowiednią jasność przestrzeni. Zbyt mroczne i ciemne wnętrze nie będzie przyjazne. Przy pomocy różnych odcieni można także wyznaczać wspomniane wcześniej strefy. W małych pomieszczeniach najlepiej postawić na jasne barwy. Ciemne czy też jaskrawe barwy można ewentualnie uwzględnić na jednej lub maksymalnie dwóch ścianach, pamiętając przy tym o jasnej bazie i odpowiednim oświetleniu.
Elementem, którego nie może zabraknąć w żadnym pokoju młodzieżowym, jest garderoba. Komfortowa przestrzeń do przechowywania ubrań i dodatków stylizacyjnych przyda się nie tylko młodym damom, lecz także chłopcom. Zarówno w dużych pokojach, jak i niewielkich pomieszczeniach można zastosować jedno z trzech rozwiązań. Możesz zamówić gotową szafę z półkami, wieszakami i szufladami, zainstalować szafę na wymiar lub postawić modny wieszak wolnostojący i lustro. Wielkość szafy garderobianej zależna będzie od dostępnego metrażu. Przy niewielkich metrażach warto rozważyć pomoc projektanta wnętrz, który wykorzysta całą dostępną przestrzeń w najlepszy możliwy sposób.
Dekoracje to elementy, które tworzą klimat każdego pomieszczenia. Dodają mu charakteru i stylu. Rodzaj dodatków, ich struktura, faktura i kolor będą zależne od stylu wnętrza oraz osobistych upodobań dziecka. Warto jednak uwzględnić przyjemne w dotyku i ocieplające wnętrze tekstylia np. poduszki, pościele, narzuty czy zasłony. Elementem wprowadzającym domowy klimat jest także dywan. Nie musi być to jednak wzorem poprzednich trendów dywan na całej powierzchni podłogi. Świetnym rozwiązaniem będzie ułożenie okrągłego dywanu na środku pokoju lub w strefie relaksacyjnej. Najbardziej wymagający nastolatkowie z pewnością ucieszą się z designerskich figurek, dekoracji szklanych i ceramicznych. Warto sięgnąć także po świece. Lubią je zarówno dziewczęta, jak i chłopcy.
Jak urządzić mały pokój młodzieżowy dla chłopaka lub dziewczyny, aby go optycznie powiększyć? Wbrew pozorom nie jest to zadanie trudne. Przede wszystkim postaw na jasne barwy, czyli np. styl skandynawski. Możesz także malować pasy, które stworzą złudzenie optyczne – poziome lub pionowe, w zależności od tego, jakiego efektu oczekujesz. Zadbaj o odpowiednie oświetlenie. Istotne jest zarówno światło dzienne, jak i sztuczne. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest również zainstalowanie we wnętrzu lustra. Może być ono np. na szafie ubraniowej lub powieszone na ścianie. Lustro będzie elementem wielofunkcyjnym. Po pierwsze odbijać się będzie w nim światło, dając optyczne powiększenie wnętrza, po drugie będzie pomocne podczas tworzenia codziennych stylizacji, czy to do szkoły, czy na popołudniowe spotkanie ze znajomymi.