Mała sypialnia dla jednych może wydawać się przytulna, dla innych zaś może być prawdziwą zmorą. Jedno jest pewne – nawet wnętrze o niewielkim metrażu może służyć wypoczynkowi równie dobrze, co duże i obszerne. Warto jednak już na etapie planowania dokładnie przemyśleć rozwiązania, które chcemy w niej zastosować – finalny efekt to nie tylko stylowe, ale przede wszystkim funkcjonalne wnętrze do którego chętnie będziemy wracać.
Jak urządzić małą, a jak wąską sypialnię? Gdzie przechowywać rzeczy? Wybrać łóżko czy rozkładaną sofę? Jak optycznie powiększyć wnętrze? Na te i inne pytania dotyczące małej sypialni postaramy się odpowiedzieć w naszym artykule!
Człowiek przesypia około połowę swego życia. To dużo, dlatego nikogo nie dziwi, że urządzając wnętrze sypialni stawiamy przede wszystkim na wygodę i funkcjonalność. Wyzwaniem jest aranżacja małej lub wąskiej sypialni – problem może pojawić się już na etapie wyboru łóżka. Każdy z nas marzy o dużym, wygodnym meblu na którym bez problemu zmieści się z partnerem/-ką, a czasami nawet dziećmi czy domowym pupilem. Jak rozwiązać problem łóżka w małej sypialni? Masz kilka możliwości!
Jedną z nich jest zakup tradycyjnego, dwuosobowego łóżka i postawienie go na środku pokoju – tak by każda z osób mogła swobodnie do niego wejść. Ta opcja sprawdzi się w sytuacji gdy sypialnia pełni jedynie rolę wypoczynkową. Zdarza się jednak, że w pomieszczeniu chcemy też zaaranżować kącik do pracy – wtedy lepiej postawić na łóżko chowane w ścianie albo półkotapczan. Możesz też wybrać sofę z funkcją spania – ta opcja jednak nie każdemu przypadnie do gustu. Wymaga bowiem codziennego składania i rozkładania.
W sypialni, również tej małej przyda się miejsce do przechowywania. Od razu nasuwa się jednak pytanie: jak na niewielkiej powierzchni zmieścić nie tylko łóżka, ale także szafę czy komodę? Dobrym rozwiązaniem jest zakup łóżka wyposażonego w miejsce do przechowywania, na przykład w postaci pojemnych szuflad – możesz w nich przechowywać na przykład pościel, koce czy ubrania zimowe.
Planując sypialnię warto zainwestować też w zabudowę garderobianą, najlepiej taką z jednolitymi, połyskującymi frontami, które pięknie odbijają światło i optycznie powiększają przestrzeń. Zabudowę możesz zaprojektować w taki sposób by spełniała twoje oczekiwania – mogą się w niej znaleźć drążki na ubrania, szuflady, a nawet organizery na drobne szpargały. Wiszące półki możesz z kolei zamontować po obydwu stronach łóżka – w ten sposób zastąpisz stoliki nocne i zyskasz nieco przestrzeni.
Problemem dla wielu osób jest nie tyle mała, ile wąska sypialnia. To prawdziwe wyzwanie aranżacyjne! Pierwszym krokiem jest wybranie sposobu ustawienia łóżka – to ono bowiem gra pierwsze skrzypce w każdej sypialni. W sytuacji gdy na krótszej, oddalonej od wejścia ścianie znajduje się okno to warto wykorzystać tę przestrzeń ustawiając tam łóżko. Najlepszym rozwiązaniem będzie postawienie go bokiem do okna. Takie rozwiązanie ma jednak jedną wadę – osoby, które nie mogą obyć się bez telewizora w sypialni będą miały problem z oglądaniem filmów. Uniemożliwi im to zbyt mała odległość do ściany. Można jednak temu zaradzić montując w dalszej odległości na ścianie wieszak na telewizor, wyposażony w regulowane ramię.
Możesz też ustawić łóżko równolegle do dłuższej ściany – może się okazać, że w ten sposób zyskasz miejsce na stolik nocny lub niewielkie biureczko idealne do pracy. Nie zapomnij też o przestrzeni do przechowywania. W wąskiej sypialni doskonale sprawdzą się wspomniane już rozwiązania – szuflady pod łóżkiem oraz meble w zintegrowanej zabudowie.
W małej sypialni każdy element może mieć znaczenie, nawet kolor ścian. Urządzając wnętrze o niewielkim metrażu stawiaj na jasne kolory – biele, szarości, beże czy pastele. Nie bój się luster – to właśnie one optycznie powiększają przestrzeń. Unikaj za to przepychu – w małej sypialni sprawdzi się minimalizm. Proste, pozbawione zdobień meble i dodatki stworzą we wnętrzu harmonijną całość.
Im mniej, tym lepiej – ta zasada powinna przyświecać wszystkim, którzy urządzają małą sypialnię. Dotyczy ona również doboru dodatków i dekoracji – te powinny przede wszystkim zdobić ściany, by niepotrzebnie nie zagracać miejsca na podłodze. Każdy jej centymetr jest na wagę złota! Jakie dodatki możesz wybrać do małej sypialni? Postaw na obrazy i plakaty – najlepiej 2 lub trzy o niewielkich rozmiarach. Nie zapomnij o oświetleniu. Idealne lampy do małego wnętrza to zawieszone na ścianie kinkiety oraz taśmy LED. Jako oświetlenie dekoracyjne wybierz girlandę z żarówek.
Mała sypialnia to miejsce, które może wyglądać naprawdę dobrze – może też być wnętrzem funkcjonalnym, o ile maksymalnie wykorzystasz każdy fragment jej przestrzeni. Wiele osób zapomina na przykład o oknie i parapecie – to pozornie mało ustawne miejsce można wykorzystać i stworzyć wygodny kącik do pracy. Jak to zrobić? Jest na to kilka sposobów!
Jednym z rozwiązań jest zamontowanie na parapecie dodatkowego blatu – w ten sposób stworzysz miejsce, które może pełnić rolę biurka. Dodając odpowiednie oświetlenie i lustro przeobrazi się ono w uroczą toaletkę przy której możesz rano szykować się do wyjścia z domu. Tak zaaranżowany parapet doskonale sprawdzi się też jako miejsce do wyeksponowania ramek ze zdjęciami czy pamiątek rodzinnych. Możesz też przechowywać na nim książki, kolekcję płyt winylowych czy rośliny doniczkowe.
Wydawać by się mogło, że problematyczne jest urządzenie sypialni o niewielkim metrażu. A zdarzyło ci się aranżować takie wnętrze na poddaszu? Niektórzy powiedzą, że to nie możliwe. Jak zaplanować przestrzeń ze skosami w taki sposób by była maksymalnie wygodna i funkcjonalna? Dla chcącego nic trudnego! Warto jednak zastosować się do kilku reguł.