Salon to przestrzeń, w której każdego dnia spędzamy sporo czasu. Nic dziwnego, że urządzając ją, chcemy, by była stylowa i przytulna. Już na etapie planowania warto się zastanowić, jaki styl ma panować we wnętrzu. Jednym z najgorętszych trendów są aranżacje w stylu klasycznym – są one uniwersalne, eleganckie i ponadczasowe. Dobrze będą się w nich czuli zarówno fani minimalistycznego designu, jak i osoby ceniące luksus i elegancję. Styl klasyczny ma kilka odmian – najpopularniejszą z nich jest styl angielski charakteryzujący się prostotą i harmonią.
Jak urządzić salon w stylu klasycznym? Jakie meble, dodatki i oświetlenie wybrać? Czy styl klasyczny sprawdzi się w otwartych przestrzeniach, czyli salonach z aneksem kuchennym? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym artykule!
Wnętrza w stylu klasycznym są uniwersalne i ponadczasowe – decydując się na taką aranżację w salonie czy całym mieszkaniu, możesz mieć pewność, że nigdy nie wyjdzie z mody. Wszystko to za sprawą najwyższej jakości materiałów, eleganckich mebli i starannie dobranych do nich dodatków – takie połączenie nie tylko prezentuje się nienagannie, ale także sprawia, że pomieszczenia stają się bardziej funkcjonalne. Pierwszym krokiem w aranżacji salonu powinien być wybór kolorystyki.
Paleta barwna klasycznego salonu powinna opierać się na neutralnych, eleganckich kolorach takich jak: beż, czekoladowy brąz, odcienie bieli i kości słoniowej, szarości, butelkowa zieleń i ciemny granat. Z powodzeniem możesz wprowadzić też do wnętrza nieco świeżości, na przykład wybierając dodatki w odcieniu turkusowym czy złotym. W tej konwencji stylistycznej należy zrezygnować z krzykliwych kolorów, kontrastowych zestawień oraz odważnych wzorów. Elegancja i prostota ponad wszystko!
Salon w stylu klasycznym to miejsce eleganckie i przytulne, dlatego kluczową rolę odgrywają w nim meble – te powinny być nie tylko stylowe, ale także funkcjonalne. W tego typu wnętrzach nie może zabraknąć dużej, najlepiej tapicerowanej sofy bądź narożnika – najlepiej w jednolitym kolorze. Kanapa, podobnie jak pozostałe meble, powinna być wykonana z materiałów najwyższej jakości, na przykład ze skóry.
W salonie powinno znaleźć się miejsce dla eleganckich, drewnianych mebli – komody, szafki RTV, kredensu czy regału na książki i rodzinne pamiątki. Wybierając je, stawiaj na prostotę i staraj się unikać zdobień, zwłaszcza bogatych, barokowych. Jednym z najbardziej charakterystycznych elementów klasycznego salonu jest również kominek – jeśli nie masz możliwości zamontowania instalacji w swoim mieszkaniu, możesz postawić na dekoracyjny portal kominkowy. W jego wnętrzu ustaw białe świece o różnej wysokości. Efekt będzie fenomenalny!
Styl klasyczny w salonie to nie tylko meble, ale przede wszystkim starannie przemyślane, eleganckie dodatki. Obowiązkowym elementem wystroju jest lustro, a najlepiej kilka. Pełni ono zarówno funkcję estetyczną, jak i praktyczną – optycznie powiększa przestrzeń i rozświetla wnętrze. W klasycznym salonie nie może zabraknąć też obrazów bądź grafik w ozdobnych ramach oraz roślin w pięknych doniczkach.
W każdym wnętrzu, również tym w stylu klasycznym ogromnie ważne są tekstylia – poduszki, zasłony, pledy. Salon w tym stylu “lubi” luksusowe tkaniny. Jednym z obowiązkowych elementów aranżacyjnych są drapowane, ciężkie zasłony, najlepiej takie uszyte z aksamitu. Na podłodze z kolei sprawdzi się elegancki dywan z długim włosiem.
Nikomu chyba nie trzeba tłumaczyć, jak wielkie znaczenie ma odpowiednio zaprojektowane oświetlenie w salonie. W każdym stylu odgrywa istotną rolę, między innymi tworząc niepowtarzalny klimat we wnętrzu. Nie inaczej jest w przypadku stylu klasycznego. Jakie lampy sprawdzą się w salonie utrzymanym w tej stylistyce? Elegancki i przytulny klimat uzyskasz, stosując różne rodzaje oświetlenia. Jako główne źródło światła w pomieszczeniu wybierz prostą lampę wiszącą – w wersji bardziej stonowanej lub w kolorze złota.
Dodatkowe oświetlenie w klasycznym salonie to montowane na ścianach kinkiety, które mogą pełnić jednocześnie funkcję eleganckiej dekoracji. Wnętrze możesz wzbogacić o lampę stojącą oraz dużą lampę stołową. Pamiętaj jednak, by wszystkie elementy oświetlenia reprezentowały podobny styl i kolorystykę.
Coraz częściej w polskich domach i mieszkaniach, zwłaszcza tych o sporym metrażu, można spotkać salon z aneksem kuchennym i jadalnią. Otwarta przestrzeń ma sporo zalet, jednak rodzi też pewne problemy – jednym z nich jest konieczność aranżacji każdej ze stref, w taki sposób, by całość była spójna i utrzymana w podobnej stylistyce. Wiesz już, jak zaaranżować klasyczny salon – teraz pora by dowiedzieć się, jak sobie poradzić ze strefą jadalnianą.
Jakie meble powinny się w niej znaleźć? Przede wszystkim masywny, drewniany stół oraz krzesła w tym samym kolorze – zarówno stół, jak i krzesła powinny być pozbawione dekoracyjnych elementów. Jeśli znajdziesz miejsce, to warto wybrać pasujące do nich, przeszklone witryny – możesz w nich wyeksponować elegancką zastawę stołową.
Wnętrza w stylu klasycznym, jak już zdążyłeś zauważyć, posiadają pewne cechy charakterystyczne. To one sprawiają, że to czy inne wnętrze jest określane jako mniej lub bardziej klasyczne. Na koniec postanowiliśmy zebrać wszystkie przedstawione w artykule informacje. Najbardziej charakterystyczne cechy tego stylu to:
Styl klasyczny rządzi się swoimi prawami, jednak coraz częściej przenikają do niego elementy obecne w innych stylach. Art déco, mid century czy industrializm to tylko niektóre tendencje, które można zaobserwować w nowoczesnych, klasycznych wnętrzach. Pamiętaj, że sam tworzysz przestrzeń wokół siebie i powinna ona być przede wszystkim dopasowana do Twoich potrzeb. Nie bój się eksperymentować ze stylem – może się bowiem okazać, że stworzysz nową jakość. Sam klasycyzm we wnętrzach raczej trzyma się sztywnych ram – czasami możesz je jednak nieco przesunąć. A nuż efekt Ci się spodoba.