Urządzając wnętrze swojego mieszkania czy domu, coraz więcej osób decyduje się na styl retro. Moda na aranżacje inspirowane stylem lat 50., 60., czy 70. XX wieku powróciła wraz z najnowszymi trendami. Czym się charakteryzuje? Na pierwszy rzut oka to bogactwo kolorów, geometryczne wzory i meble żywcem wyjęte z mieszkania w tzw. wielkiej płyty. Ma to jednak swój urok!
Jak urządzić salon w stylu retro? Jakie meble i dodatki wybrać? Kto będzie się czuł dobrze w tego typu wnętrzu? W artykule postaramy się odpowiedzieć na te pytania. Z tekstu dowiesz się też, jakie są cechy charakterystyczne stylu retro. To co, ruszamy w podróż do przeszłości?
Retro to styl nawiązujący do trendów wnętrzarskich obowiązujących w latach 50., 60. i 70. ubiegłego wieku. Często pojęcie retro stosowane jest zamiennie z terminem “vintage” – używa się go głównie w krajach anglojęzycznych. Niezależnie od tego, jak są określane, wnętrza w stylu retro / vintage są nietuzinkowe, radosne i pełne kolorów. Od kilku lat cieszą się sporą popularnością, również w Polsce!
Styl retro charakteryzują się obecnością mocnych, żywych kolorów oraz wzorów geometrycznych i roślinnych – są one obecne głównie w tekstyliach i dodatkach, ale nie tylko. Wzory coraz częściej spotkać można także na tapetach. W nowoczesnej odsłonie stylu retro łączy się je z bardziej stonowanymi kolorami. We wnętrzach retro / vintage nie może też zabraknąć m.in.:
Ktoś, kto widział już wnętrze urządzone w stylu retro, doskonale wie, jak ważną rolę odgrywają w nim kolory. Nie inaczej jest w salonie utrzymanym w stylistyce vintage. Do tego pomieszczenia pasują wyraziste, czasem nawet krzykliwe barwy, takie jak różne odcienie zieleni, czekoladowy brąz, musztardowa żółć czy energetyczny pomarańcz i czerwień. W wielu aranżacjach spotkać można też fiolet, turkus, a nawet żółte złoto. Modne są także kontrastowe zestawienia – kafelki w kolorze czarnym i białym to motyw, który świetnie sprawdzi się z kolei w retro łazience czy kuchni.
Styl retro to nie tylko wyraziste kolory, ale także przykuwające uwagę wzory, zwłaszcza geometryczne. W salonie w stylu retro / vintage często stosuje się też wzory roślinne, a w bardziej klasycznych wnętrzach – dwukolorową kratę i jodełkę. Urządzając tego typu wnętrze, łatwo jednak o przesadę. W myśl starej zasady, że czasami mniej znaczy więcej, warto postawić na jeden wyrazisty akcent, a całą resztę nieco stonować. Wszystko jednak zależy od efektu, jaki chcesz uzyskać.
Ściany we wnętrzach w stylu retro mogą mieć różne kolory – są one tłem dla całej aranżacji, więc najczęściej mają one kolor biały lub beżowy. To jednak nie jest sztywna reguła! Na ścianach w retro salonie śmiało możesz też położyć tapetę, na przykład w geometryczne wzory lub imitującą cegłę. Najlepsze efekty uzyskasz, tapetując tylko jedną ścianę w salonie – może to być ściana za telewizorem lub kanapą. Możesz też położyć tapetę na dwóch, trzech, a nawet wszystkich ścianach.
A co z podłogą? Na podłodze najlepiej będzie prezentował się drewniany parkiet ułożony w popularny w latach PRL motyw jodełki. Jeśli nie jesteś przekonany do tego rozwiązania, to postaw na drewno w innej postaci. Co powiesz na ciemne deski podłogowe? A może wolisz miękką wykładzinę dywanową? I jedno, i drugie rozwiązanie w salonie w stylu retro sprawdzi się rewelacyjnie. Zarówno deski, jak i wykładzina to elementy, które są uniwersalne i będą się świetnie prezentować, nawet gdy zapragniesz zmienić wystrój wnętrza.
Wybierając meble do salonu w stylu retro, możesz pójść na całość i postawić na kompletną aranżację. Możesz też wybrać jeden oryginalny i przykuwający uwagę mebel z duszą, na przykład kredens lub regał na książki. W salonie retro doskonale sprawdzi się połączenie nowoczesnej, minimalistycznej sofy z meblami rodem z PRL-u. Prawdziwą furorę robią między innymi odświeżone fotele z epoki, regały przypominające babcine kredensy oraz przeszklone witryny. W tych ostatnich możesz wyeksponować kolekcję kryształów, rodzinne pamiątki lub zdjęcia z wakacji.
Meble do salonu w stylu retro wcale nie muszą pochodzić z babcinego strychu czy pchlego targu. W wielu sklepach meblowych, np. w Euformie znajdziesz meble stylizowane. Ich projektanci umiejętnie połączyli styl retro z minimalizmem i nowoczesnością.
Dodatki, podobnie jak meble czy kolor ścian, powinny być starannie przemyślane. Jakie zatem elementy pasują do salonu w stylu retro? W tego typu wnętrzach doskonale będą prezentowały się oryginalne ozdoby z epoki, na przykład wspomniane już kryształy. To jednak nie wszystko!
W tego typu wnętrzach powinny znaleźć się też inne elementy, w tym:
Ogromne znaczenie we wnętrzach retro ma też oświetlenie. Atmosferę dawnych lat uzyskasz, stosując różne rodzaje lamp – od modeli stołowych z abażurami, poprzez lampy stojące, aż po retro kinkiety. Projektując oświetlenie do salonu, pamiętaj jednak, by było ono nie tylko piękne, ale przede wszystkim funkcjonalne.
Wnętrza utrzymane w stylistyce retro mają wiele zalet. Jedną z nich jest niewątpliwie możliwość eksperymentowania. Tak, współczesny styl vintage łączy w sobie trochę starego i odrobinę nowego – nowoczesność z tradycją. To, czy w Twoim wnętrzu będzie więcej mebli z epoki, czy nowoczesnych dodatków, zależy wyłącznie od Ciebie.
W stylu retro / vintage nie ma miejsca na nudę. W tego typu wnętrzach doskonale odnajdą się więc osoby, które kochają eklektyzm, uwielbiają żywe kolory i są nieco sentymentalne. To zdecydowanie opcja dla ”barwnych ptaków”, czyli osób, które śmiało realizują pomysły i nie boją się wzorów, nawet tych bardzo odważnych.
Mieszkania w stylu retro to jednocześnie wnętrza przytulne i emanujące domowym ciepłem. Taki efekt możesz uzyskać, stosując klimatyczne lampy i dodatki wykonane z tkanin, takie jak makramy w roli świeczników. Wiele osób, wchodząc do retro salonu czy jadalni, ma skojarzenia z mieszkaniem babci – jest w tym trochę prawdy. Mieszkanie retro / vintage to połączenie babcinych elementów z tym, co jest modne teraz.