Chyba każdy chciałby zasypiać i budzić się w schludnym, spójnym, pięknym wnętrzu. Nieważne, czy mamy do czynienia z mieszkaniem w bloku, czy domem jednorodzinnym, warto poświęcić sypialni nieco uwagi. Dlaczego?
Jak więc urządzić nowoczesną sypialnię, by pięknie wyglądała i była funkcjonalna?
Warto zastanowić się nad wyborem mebli do sypialni, by każda noc mijała spokojnie. Trzeba dokładnie wymierzyć pomieszczenie i zaznaczyć położenie drzwi, okien, wentylacji czy gniazdek, a następnie wybrać meble dostosowane do preferowanego stylu.
Szafy i komody pozwalają wygodnie przechowywać ubrania, pościele i inne niezbędne w sypialni akcesoria. Szafa z przesuwnymi, lustrzanymi drzwiami sięgającymi sufitu albo ciekawą tapetą nie tylko jest pojemna, ale też wygodna. Nie trzeba też martwić się, że otwierane drzwi zablokują przejście.
Jeśli jest na niego miejsce, warto postarać się o stolik nocny, na którym można postawić lampkę do czytania lub położyć telefon, książkę czy okulary. Niektóre stoliki można przystawić do łóżka, inne mają praktyczne półki. Wybór zależy od wielkości sypialni i gustu właścicieli. Obecnie na rynku dostępne są różnego rodzaju stoliki nocne, które pełnią nie tylko funkcję praktyczną, ale także estetyczną, dzięki czemu stanowią piękną ozdobę sypialni. Stoliki nocne występują w wielu wersjach kolorystycznych wraz z nietuzinkowymi uchwytami do szuflad, dzięki czemu z pewnością znajdziesz idealny mebel, dopasowany do Twojego wnętrza.
Lampka nocna i oświetlenie górne to podstawa. Niekiedy dobrym rozwiązaniem są kinkiety albo lampa stojąca, podłogowa bądź oświetlenie typu LED. Ważne, by oświetlenie sypialniane było zarówno główne, jak i punktowe. Przed wyborem należy uwzględnić również barwę światła. Powinna być ciepła, bo taka sprzyja wyciszeniu się i relaksowi, a także produkcji melatoniny umożliwiającej zasypianie. Uzupełnieniem mogą być – oświetlenie czysto dekoracyjne lub ozdobne cotton balls.
Nikt nie chce, by światło latarni, hałas samochodów czy inne bodźce przeszkadzały w nocnym odpoczynku. Dlatego warto pomyśleć o estetycznej oprawie okna. Żaluzje, rolety albo zasłony pozwalają odgrodzić się od rozpraszaczy i spokojnie spędzić noc. Z kolei rano wystarczy jeden ruch, by sypialnię zalało dzienne światło.
Dywany lub wykładziny bardzo często pojawiają się w sypialni. Są miękkie, przyjemne w dotyku i dodają wnętrzu przytulności. O wiele przyjemniej jest stąpać boso po dywanie niż zimnych panelach. Wybór dywanów jest naprawdę duży — rosnącą popularnością cieszą się dywany o nowoczesnych wzorach, które są świetnym uzupełnieniem każdego wnętrza. Doskonałym przykładem takiego produktu jest dywan Aimi, który dzięki minimalistycznym wzorom z pewnością trafi w Twój gust. Może więc warto zainwestować w ten dodatek?
Haczyki na drzwiach, manekiny, drabinki i inne akcesoria ułatwiają przygotowanie sobie odzieży na kolejny dzień czy przechowywanie tej, którą planujemy włożyć po pracy. Jeśli jest na nie miejsce, mogą pomóc rozwiązać problem krzesła ginącego pod stosem ubrań. Podobnie rzecz się ma z koszami, organizerami i innymi dodatkami.
Pościele, ozdobne poduchy, narzuty i koce są nieodzowne w sypialni. Przyjemnie rozgrzewają w zimowe wieczory i dodają wnętrzu uroku. Nowoczesne wnętrza wyróżniają się nie tylko stylem, ale także funkcjonalnością, dlatego w kwestii pościeli warto postawić na praktyczne rozwiązania. Jest nim między innymi nieocenione w każdej sypialni prześcieradło, a także miękka i elegancka pościel Senne Marzenie, która znacznie poprawi jakość snu. Całość uzupełnij o stylowe narzuty i koce, które z pewnością dodadzą wnętrzu przytulności.
Jeśli rozmiar pomieszczenia na to pozwala, warto wygospodarować miejsce, gdzie można przechowywać kolorowe kosmetyki i zrobić makijaż. Urocza, nowoczesna toaletka pozwoli szybko i sprawnie przygotować się do wyjścia.
Czy warto mieć w sypialni kwiaty? To już zależy od Ciebie! Niektórzy bardzo je cenią, ponieważ w dzień oczyszczają powietrze. Innym przeszkadza intensywny zapach. Jeśli należysz do pierwszej grupy: możesz stworzyć w sypialni zieloną oazę. Jeśli do drugiej: może alternatywą będą roślinne motywy albo inna forma dekoracji, jak obrazy? Jeśli chcesz wprowadzić nieco koloru do wnętrza, to ciekawym, a zarazem praktycznym dodatkiem może być poduszka z serii Liquid Memory zaprojektowana przez Aleksandrę Morawiak — oprócz wysokiego komfortu, jaki oferuje, jest również wyjątkowo piękna i jedyna w swoim rodzaju. Poduszkę możesz uzupełnić o prześcieradło z tej samej serii. Dzięki temu Twoja sypialnia będzie spójna i estetyczna.
Zamiast reprodukcji, które widzieli już wszyscy, albo ogranego cytatu, zdecyduj się raczej na oryginalną grafikę, wyeksponowanie własnej pracy lub kupienie obrazu lokalnego artysty. W nowoczesnym wnętrzu proste, ale nieznane grafiki będą doskonale pasować. W sypialni można wyeksponować pamiątki z podróży, wystrzegaj się jednak sztampy i „dekoracji dla dekoracji”. Postaw na stylowe dodatki. Mniej znaczy więcej.
Po modzie na fototapety czy cytaty na ścianach warto pomyśleć o ciekawszych rozwiązaniach. Jeśli podoba Ci się styl loftowy odsłonięcie betonu lub cegieł może być doskonałym rozwiązaniem. Dla miłośników ekologii ciekawa może być ściana zrobiona… z desek z odzysku. Ważne, by stanowiła piękne tło dla reszty wnętrza. Do łask wraca boazeria w odświeżonej wersji, chroniąca ściany.
Najważniejsze w sypialni jest miejsce do spania. Tutaj mamy wybór między materacem typu futon (na stelażu albo matach tatami), łóżkiem i sofą rozkładaną z funkcją spania. Wiele zależy od tego, czy sypialnia pełni jednocześnie inną funkcję (na przykład pokoju dziennego). Jeśli tak – warto wybrać sofę z pojemnikiem na pościel. W samodzielnej sypialni warto postawić na łóżko z wygodnym materacem, zagłówkiem i miejscem do przechowywania. Jego rozmiar zależy od tego, jakie są preferencje wszystkich zainteresowanych. Jesteś singlem/singielką? A może masz drugą połówkę i oboje potrzebujecie dużo miejsca? Może macie dzieci, które od czasu do czasu „lądują” w waszym łóżku?
W świecie nieograniczonego dostępu do dóbr konsumpcyjnych samoograniczenie może wydawać się paradoksem. Ale tak nie jest. Po pierwsze: coraz więcej ludzi ma sporo ubrań i gadżetów, a nawet orientuje się, że zaczynają ich one przytłaczać! Oprócz tego w ciągu dnia jesteśmy bombardowani ogromną ilością bodźców: telefony, maile, powiadomienia z portali społecznościowych, plakaty i hałaśliwe reklamy przeciążają układ nerwowy, doprowadzając do bezsenności, spadku nastroju, a nawet nadmiernej nerwowości. Nic dziwnego, że po pracy wiele osób skarży się na przemęczenie, wybuchowość i… kłopoty z zasypianiem! Ratunkiem może okazać się minimalistyczna sypialnia pozbawiona zbędnych mebli i gadżetów. Warunkiem jest rezygnacja ze wszystkich zbędnych elementów. Proste formy, kilka wybranych kolorów i przestrzeń ułatwiają wyciszenie się i odpoczynek. Nic dziwnego, że w dzisiejszym świecie tak wiele osób wybiera minimalizm. Bonusem jest krótszy czas sprzątania.
Wiele osób interesuje się japonią i kocha ten kraj za specyficzną estetykę. Nic dziwnego, że modny staje się styl zen albo tzw. japandi, inspirowany tamtejszą sztuką i kulturą. Lekkie, papierowe ścianki oddzielające pomieszczenia lub parawany, bambusowe naczynia, minimum mebli, materac futon położony na matach tatami czy dekoracyjne kaligrafie to tylko niektóre z elementów tego stylu. Można też jedynie zaczerpnąć trochę inspiracji i na przykład zdecydować się na ciekawą tapetę na ścianie albo pomalować ją na mocny, czerwony kolor, całą resztę utrzymując w stonowanych barwach.
Makramy, łapacze snów, dekoracyjne lampiony i cieplutkie koce to tylko niektóre z elementów charakterystycznych dla stylu boho. Ma być kolorowo, ciepło i przytulnie i to nawet jeśli nie masz w domu tzw. peacock chair, czyli charakterystycznego fotela z wysokim oparciem w kształcie pawiego ogona.
Styl skandynawski podbił wiele serc, bo łączy miłość do natury, oszczędność środków i przytulność. Dobrze łączy się z innymi (jak w przypadku scandi boho). Biel, naturalne drewno i miękkie tekstylia pozwalają przenieść się do krainy fiordów.
Słowo „glam” oznacza blask, czar i szyk. Która z pań nie lubi być damą? Wysokiej jakości materiały (jak jedwab), piękne meble i dodatki pozwalają wyczarować ten nastrój. Postaw na złoto, biel i czerń. Zadbaj o pojawienie się elementów odbijających światło, jak żyrandol z kryształkami czy duże lustro.
Styl ekologiczny to owoc troski o środowisko naturalne. Dlatego w sypialni powinny królować naturalne materiały. Pościele i zasłony z lnu (najlepiej niebarwionego) bądź organicznej bawełny, drewno, wiklina, bambus, rattan, kamień, juta, a nawet… tektura, z której można robić meble! Ściany najczęściej są białe, bo dobrze odbijają światło słoneczne. Jako dodatki występują oczywiście żywe rośliny. W stylu eko stosuje się różne proekologiczne rozwiązania, jak spieniacze wody czy ładowarki solarne. W ten sposób nie tylko okazuje się troskę o przyrodę, ale też tworzy wnętrze sprzyjające relaksowi.