Jaką komodę do salonu wybrać? Inspiracje i aranżacje Euforma

Funkcje komody w salonie

Aranżacja salonu to spore wyzwanie. W tym miejscu spędza się najwięcej czasu, relaksując się i przebywając z rodziną lub ze znajomymi. Wybór mebli jest ogromny. Uniwersalna komoda, oprócz walorów estetycznych, ma także ogromny potencjał jako mebel służący do przechowywania. 

Większość modeli ma zamykane szafki lub szuflady, które są dobrym miejscem na schowanie wielu przedmiotów. Komoda może scalać aranżacje wnętrza lub wyróżniać się formą i wykończeniem względem przestrzeni. Może występować w salonie w towarzystwie innych mebli, dlatego ważne jest jej połączenie z całością pomieszczenia. Szerokie szuflady są bardzo funkcjonalnym rozwiązaniem. Sprzyjają odpowiedniej segregacji rzeczy i utrzymaniu porządku. Często otwierane i zamykane, powinny mieć odpowiednie prowadnice. To element, który najszybciej się zużywa. Zastosowanie tych części z możliwością cichego i lekkiego domykania szuflady ułatwia ich otwieranie i zamykanie. Dołożenie do szuflad dodatkowych organizerów zapewni przejrzystość i ułatwi codzienne szukanie rzeczy w komodzie.

Komoda to mebel, który służy nie tylko do przechowywania. Można na niej ustawić telewizor lub sprzęt muzyczny. Umieszczenie jej w odpowiednim miejscu to sposób na oddzielenie strefy odpoczynku w salonie od pozostałych. 

Jukebox

Komoda

Barr

Komoda

Demi

Komoda

Jukebox

Komoda

Barr

Komoda

Demi

Komoda

Komoda w salonie – inspiracje

Materiał, z którego wykonana jest komoda, to bardzo istotny element. Współczesne meble produkuje się z płyty MDF, płyty wiórowej, litego drewna lub nawet ze szkła. Szeroki wybór kolorów i dekorów niektórych materiałów sprawia, że każdy znajdzie komodę w odpowiednim stylu i przedziale cenowym. 

Nie można zapominać o ozdobnikach komody. Nóżki stanowią jej wsparcie, ale także ją zdobią. Meble te mogą mieć wiele nóżek lub stać na wyższych czy też niższych cokołach. W komodach o prostych i nowoczesnych kształtach sprawdzą się także proste nóżki w kolorze drewna lub stali szczotkowanej. Zdobienia w kształcie kul, często z błyszczącymi dodatkami, to styl glamour. Natomiast  lekko wygięte nóżki są stylizowane na epokę barokową. 

Ozdobami komody są także uchwyty. Ich wybór to kwestia gustu, stylu i aranżacji salonu. Na rynku dostępnych jest wiele różnych uchwytów, gałek lub okuć wpuszczanych . Można wybierać wśród modeli punktowych, długich relingów, stylizowanych lub drewnianych, czy też wykonanych z tworzyw sztucznych. Ciekawym rozwiązaniem w stylu glamour jest zastosowanie uchwytów zdobionych kryształkami lub kolorowymi szkiełkami. 

W przypadku komód z gładkimi powierzchniami frontów idealnie sprawdzi się system otwierania drzwiczek i szuflad push to open. To opcja otwierania na dotyk. Brak jest wówczas uchwytów. 

Frisk

Komoda

Frisk

Komoda

Vitro

Komoda

Intre

Komoda

Vitro

Komoda

Intre

Komoda

Komoda a charakter wnętrza

Aranżacja komody w salonie nie jest łatwym zadaniem. Mebel ten powinien być ozdobą pomieszczenia, dobranym do stylu wnętrza. Trzeba zwrócić uwagę na proporcje, detale, kolor, kształt i rozmiar komody. Mebel ten można też udekorować innymi przedmiotami. Kluczowe jest dopasowanie go do pozostałych sprzętów w pomieszczeniu, jak np. kanapa.

Na komodzie można postawić ulubione ozdoby, ramki ze zdjęciami rodziny lub zwierzaków. Dobrym pomysłem są lampki, które zapewniają dodatkowe źródło światła i jednocześnie są ozdobą salonu. Miejsce na komodzie można także poświecić na doniczki lub wazony z kwiatami. Taka dekoracja ożywia wnętrze salonu. Komoda tworzy więc dodatkowe miejsce do przechowywania przedmiotów na jej blacie. Można umieścić je w estetycznych pudełkach, co jest dobrym pomysłem w sytuacji, gdy chcesz ukryć nadmiar rzeczy i uzyskać efekt porządku.

Umami U1

Komoda

Umami U3

Komoda

Umami U2

Komoda

Unity

Komoda

Umami U1

Komoda

Umami U3

Komoda

Umami U2

Komoda

Unity

Komoda

Frisk 460 I

Komoda

Frisk 460 I

Komoda

Komody w salonie – aranżacje

Styl skandynawski ma różne oblicza, ale charakteryzuje go przytulność i bezpretensjonalny luz. Sprawdzą się w nim komody w prostych formach i wykonane z naturalnych materiałów. Drzwi szuflad lub szafek mogą mieć dekoracyjną strukturę. Komoda w stylu skandynawskim lubi ozdobne uchwyty, które mogą być w postaci plecionych sznurków, kawałka skóry lub porcelanowe czy też wykonane z mosiądzu.

Natomiast komoda w stylu industrialnym powinna wpisywać się w klimat surowego wnętrza. W loftowym salonie sprawdzi się komoda przypominająca wyglądem przemysłową szafkę, zrobioną z metalu. Dobrym rozwiązaniem jest też mebel z naturalnego drewna połączonego ze stalą. Komoda w takim stylu powinna wyglądać jak stary produkt, nadgryziony zębem czasu. 

Komoda do salonu urządzonego w stylu klasycznym powinna być wykonana z naturalnego drewna. Styl retro lubi też dekoracyjne zdobienia i kształty. Krótkie wyprofilowane nóżki oraz dekoracyjne uchwyty do szuflad czy też metalowe rozety skrywające zamki charakteryzują komody stylizowane na lata minionych epok. 

Natomiast kobiecy glamour to komoda widoczna z daleka. Forma mebla może być prosta, ale wykończenie lśni i błyszczy. Fronty są często zrobione z lustrzanych powierzchni i ozdobione delikatnymi frezami.

Komoda w stylu rustykalnym pasuje do salonu urządzonego w sielskim klimacie. Powinna być solidna, wykonana z drewna zdobionego rzeźbieniami nawiązującymi do ludowych motywów. Szuflady mają metalowe okucia.

Styl japandi na dobre zagościł w wielu domach. To połączenie skandynawskiej prostoty z japońską estetyką. Komody są minimalistyczne, mają obły kształt z wstawkami z plecionki wiedeńskiej i innymi fakturami. Ten subtelny mebel idealnie prezentuje się na tle każdej ściany w salonie.

Małą 1050

Komoda

Wysoka 1050

Komoda

Mała 1050

Komoda

Wysoka 1050

Komoda

Ren

Komoda

Ren

Komoda

Nowoczesne komody do salonu

Nawet w małym pomieszczeniu komoda nie zajmie zbyt wiele miejsca. Dzięki sporej liczbie szuflad to mebel bardzo funkcjonalny. Może przyjmować formę wiszącą lub stojącą. Nowoczesne komody często są wyposażone w oświetlenie LED. Oświetlone są zazwyczaj przeszklone elementy, które korzystnie wyglądają po zmroku, tworząc romantyczny klimat w salonie. 

Nowoczesne komody do salonu pasują do modernistycznych aranżacji wnętrz. Zazwyczaj są to meble białe lub szare, wykończone na wysoki połysk. Pełnią praktyczną i dekoracyjną funkcję. To zazwyczaj duże komody ze sporą ilością miejsca do przechowywania

Designerskie komody kuszą kształtem i wyglądem. Niezależnie od stylu, materiału, konstrukcji czy formy to mebel, który nie stracił od wieków na swojej funkcjonalności. Komoda z prostymi, odważnymi liniami dobrze sprawdzi się w minimalistycznym wystroju. 

Kupując komodę, upewnij się, że masz wystarczająco dużo miejsca we wnętrzu. Szuflady muszą udźwignąć ciężar przedmiotów, które mają być w nich przechowywane. Warto też pamiętać o drzwiczkach, które otwierając się, nie mogą obijać się o inne meble lub ściany. Komody w salonie można czyścić lekko zwilżona ściereczką lub środkami przeznaczonymi do pielęgnacji mebli. Zapewni to jej długie życie i funkcjonalność. Jest to mebel, który nie wymaga wielkiej siły do jego przestawienia, więc szybko i sprawnie można zrobić przemeblowanie w salonie. 

Czytaj również

Wymarzony dom Barbie
12 miesięcy temu
Jaką pościel dla dziecka wybrać? Na co zwrócić uwagę?
12 miesięcy temu
Jaką komodę do salonu wybrać? Inspiracje i aranżacje Euforma
12 miesięcy temu
Lot w kosmos: space age
1 rok temu
Agnieszka Krajewska
10 trendów na 2023 od marki Vank
1 rok temu
vank
Euforma: Bestsellerowe stoły i krzesła
1 rok temu