Nic w przyrodzie nie ginie. Ten wyświechtany już frazes nabiera świeżości gdy przyłożyć go do współczesnego designu. Bo co się stanie, kiedy zaczniemy szukać inspiracji w codzienności?
Cóż, możemy wpaść na nietuzinkowy pomysł połączenia szyku porcelany z kształtami „jednorazówek”.
Papierowe tacki, plastikowe kubeczki, pomięte serwetki. Akcesoria dobrze znane ze spotkań przy grillu czy przydrożnych zajazdów. Mają do spełnienia jedną rolę, po czym beznamiętnie lądują w koszu. Niby nic w nich niezwykłego. Ale w rękach (czy może bardziej, umysłach) odpowiedniej osoby, ich pospolite kształty mogą posłużyć do realizacji niezwykłych wizji.
Jedną z marek szukających nieoczywistych nawiązań jest Manufaktura Porcelany. To właśnie w ich kolekcji znajdziemy bezpośrednie odwołania do „naczyń” jednorazowych. Bo czyż porcelanowy talerz w dobrze znanym kształcie papierowej tacki nie przykuwa oka? To fascynujące, jak to skrzyżowanie dwóch różnych światów ze sobą współgra. Sam autor tego tekstu nabył talerz Paper Plate przede wszystkim rozbawiony jego kształtem. Zakupu nie żałuje. Naczynie zachowuje elegancję i trwałość porcelany, wyglądając do tego nietuzinkowo.
Jest talerzyk, to muszą być i kubki! I w tym wypadku z pomocą przychodzi Manufaktura Porcelany. Kolekcja różniących się wielkością kubków Paper Cup nawiązuje do wszystkim znanych jednorazówek. Stylistycznie kształt przypomina też o starej zasadzie korzystania z pierwowzorów: kubek, po opróżnieniu z zawartości, należy zgnieść.
Drugim przykładem jest marka Ćmielów Design. Ich „pognieciona” kolekcja równie elegancko utrwala w porcelanie wzory kojarzone z piknikiem. Bo czy Tacki Pogięte nie kojarzą się z papierowymi serwetkami? Czy porcelanowy Pogięty Kubek nie nawiązuje do, nomen omen, pogiętego kubka z papieru? Chociaż trzeba uczciwie przyznać, że Ćmielów w swojej fantazji idzie krok dalej. Bo o ile raczej nie spotkamy się z papierowym czajniczkiem, o tyle dzięki Zestawowi Pogiętemu możemy sobie wyobrazić jak by wyglądał. W tym miejscu objawia się też przewaga porcelany – z tak powyginanego „papieru” możemy bezpiecznie nalewać herbatę.
Współczesny design nie boi się czerpać inspiracji tam, gdzie świat widzi tylko jednorazowe rozwiązanie. Kolejne wzory i kształty mogą zostać odnalezione w najmniej spodziewanym miejscu. W końcu, w przyrodzie nic nie ginie.