Meble z litego drewna. Pielęgnacja i użytkowanie.

Meble wykonane z litego drewna lub te wykonane z wykorzystaniem powierzchni fornirowanych należą do niekwestionowanej klasyki. Cenimy drewno za jego szlachetność, naturalność, trwałość oraz zróżnicowanie.
To również cechy, które sprawiają, że należy mu się szczególna uwaga.

Każdy gatunek drewna posiada inne cechy szczególne. Jeżeli zdecydowałeś się na drewno dębowe, rysunek drewna z pewnością będzie wyraźny i charakterystyczny. Jesion posiada bardzo zróżnicowane usłojenie – jaśniejsze odcienie przenikają się zamiennie z brunatnymi. W przypadku orzecha wybarwienie może być równie zróżnicowane. Osobiście sądzimy, że jego największym atutem jest niezwykły i unikalny układ usłojenia, który jednocześnie jest wyraźny i nieregularny.

Jesion

rysunek drewna/usłojenie

Buk

rysunek drewna/usłojenie

Jesion

rysunek drewna/usłojenie

Buk

rysunek drewna/usłojenie

Orzech

rysunek drewna/usłojenie

Dąb

rysunek drewna/usłojenie

Orzech

rysunek drewna/usłojenie

Dąb

rysunek drewna/usłojenie

Niezależnie od tego, który gatunek drewna wybrałeś, z pewnością posiada on naturalne cechy, których nie należy odbierać jako wady. Każdy jego centymetr jest inny, posiada naturalne różnice w odcieniu, widoczne promienie rdzeniowe oraz inne elementy budowy anatomicznej drewna, takie jak niewielkie ciemniejsze zabarwienia tzw. fałszywa twardziel, naturalne ubytki, pęknięcia, błyszcz oraz sęki. Te ostatnie mają wiele form, dlatego jeżeli zdecydowałeś się na zakup mebla o rustykalnym charakterze, istnieje szansa na pojawienie się sęków przelotowych – najbardziej szczególnych.

Błyszcz

Sęk niezrośnięty

Błyszcz

Sęk niezrośnięty

Elementy poddane barwieniu i lakierowaniu mogą różnić się odcieniami. Wszystkie te cechy świadczą o wiarygodności drewna i jego wyjątkowym charakterze – nie są podstawą do reklamacji. Dopuszcza się także różnice w odcieniach w wybarwieniu pomiędzy właściwym meblem a jego wzornikiem. Wynika to między innymi z nieporównywalnie mniejszych rozmiarów wzorników.

 

Przeczytaj także: Wielki powrót. Marmur i lastryko.

powierzchnia pokryta lakierem

Powierzchnia pokryta olejowoskiem

powierzchnia pokryta lakierem

Powierzchnia pokryta olejowoskiem

 

Pielęgnacja mebli z litego drewna


W przypadku mebli drewnianych kluczowa jest ich pielęgnacja, czyli najczęściej olejowanie. Najlepszy efekt uzyskamy robiąc to 2-3 razy do roku lub częściej w razie potrzeby. Większość współpracujących z nami producentów oferuje wraz z meblem zestaw do jego pielęgnacji. Jeżeli przy Twoim meblu takiego środka zabrakło – nic straconego. W każdej chwili istnieje możliwość dokupienia takiego zestawu.


Do codziennej pielęgnacji mebli drewnianych wystarczy miękka bawełniana ściereczka, w razie potrzeby wilgotna z odrobiną szarego mydła. Mebel należy wycierać zgodnie z kierunkiem usłojenia. W przypadku  zabrudzenia nie należy czekać i nie pozwolić na wchłonięcie się plamy. Musimy również pamiętać, aby nie stawiać gorących przedmiotów bezpośrednio na meblu oraz uważać na jego zarysowania. Wybierając mebel o powierzchni lakierowanej czy wykończonej olejowoskiem/woskiem z powodzeniem udaje się uniknąć procesu olejowania. To skutecznie zabezpieczona powierzchnia, jednak należy o nią zadbać w nie mniejszym stopniu jak o meble olejowane. Lakier czy olejowoski i woski również są wrażliwe na zarysowania oraz na gorące naczynia. Tych kilka prostych zasad jest gwarancją posiadania pięknego mebla przez lata.

Ciesząc się drewnianymi meblami należy również zachować odpowiednie warunki w pomieszczeniu. Przede wszystkim wilgotność powietrza powinna znajdować się pomiędzy 45% a 60%. Bezwarunkowo trzeba również unikać ustawiania mebla w pobliżu źródła ciepła np. kominka, grzejnika czy pieca. Naturalnym procesem jest kurczenie się drewna w suchych warunkach oraz rozszerzanie w środowisku wilgotnym.

Równie nieuniknionym procesem jest starzenie się drewna, czego skutkiem jest zmiana jego barwy. Dla opóźnienia tego procesu należy unikać nadmiernego eksponowania drewna na światło słoneczne. Powyższe cechy oraz zalecenia dotyczą litego drewna oraz mebli z wykorzystaniem okleiny naturalnej.

Czytaj również

Wymarzony dom Barbie
12 miesięcy temu
Jaką pościel dla dziecka wybrać? Na co zwrócić uwagę?
1 rok temu
Jaką komodę do salonu wybrać? Inspiracje i aranżacje Euforma
1 rok temu
Lot w kosmos: space age
1 rok temu
Agnieszka Krajewska
10 trendów na 2023 od marki Vank
1 rok temu
vank
Euforma: Bestsellerowe stoły i krzesła
1 rok temu