Analizując aktualne trendy we wnętrzach nie sposób nie zauważyć powrotu do stylistyki MID CENTURY, czyli wszystkiego co działo się w designie w połowie XX wieku.
Młode pokolenie z zachwytem przeszukuje pchle targi w poszukiwaniu mebli z PRL i docenia przedmioty vintage znalezione w kredensie babci.
Projektanci wnętrz na nowo odkrywają wzorniki kolorystyczne Le Corbusiera i szukają w projektach idealnego tła do wyeksponowania niesamowitych linii krzeseł z giętego buku i sklejki.
Doceniamy nie tylko nowe budownictwo, ale aranżujemy kamienice z duszą, które zachwycają!
Projekt powyżej: Moie Studio, Ada Kopczyńska
Poniżej wypunktowaliśmy cechy, które powinny się pojawiać we wnętrzach o tej stylistyce:
Projekt powyżej: Habitat Wnętrza
Oczywiście absolutnie nie trzeba przekładać wzornictwa z połowy wieku na swoje mieszkanie w stosunku 1:1 i tworzyć muzeum modernizmu w domu. Możemy łamać zasady Bauhausu i czerpać z nich to, co naszym zdaniem przetrwało próbę czasu.
Bawmy się łączeniem starego z nowym, miękkich kształtów z bryłami geometrycznymi, drewna i tworzywa. Inspiracją może okazać się kryształowy wazon, który mamy w domu po rodzicach, malarstwo Mondriana albo ukochane krzesło Le Corbusiera – Thonet 209 (Fameg B-9, Paged B-1890).
Projekt powyżej: Studio Kulis
A poniżej kilka naszych propozycji czerpiących z wzornictwa lat 1930-1960!
Le Corbusier oprócz tego, że był czołowym przedstawicielem modernizmu i wybitnym architektem, był też niezwykłym znawcą kolorów. Stworzył dwie palety, „klawiatury” kolorów. I zupełnie jak grając na klawiaturze pianina można stworzyć piękną melodię, tak opierając się na palecie Le Corbusiera dobierzemy kolory to wnętrza, które tchną w nie nieco modernistycznego ducha.
Projekt powyżej: Apanasowicz Architekci
Aktualnie palety kolorystyczne, kolekcje i moodboardy to standard w pracy projektanta wnętrz. Na tamten moment taka analiza kolorystyczna była absolutnie przełomowym dziełem.
Pierwsze palety kolorystyczne
Pierwsze palety kolorystyczne
Piet Modrian to malarz, którego dzieła wpłynęły znacząco na kierunek wzornictwa i architektury modernistycznej. Założenia jego sztuki to założenia niemieckiego Bauhausu i nowojorskiego minimalizmu. „Kompozycja z czerwonym, żółtym i niebieskim” to jego najsłynniejszy obraz, który zakorzenił się w popkulturze tak głęboko, że nie sposób pominąć go we wzornictwie Mid Century.
Inspirował wtedy i inspiruje do dziś!
Czego efektem jest nowa komoda Umami PIET. To nowość w ofercie Euformy, projekt Maxa Kobieli. Powstała aby uhonorować 150 rocznicę urodzin Mondriana. Prawdziwa gratka dla fanów designu.
Meble z PRL-u wracają! Młode pokolenie już nie MUSI otaczać się projektami w PRL-u jak rodzice, a jak najbardziej CHCE posiadać je w domu. Mamy w historii polskiego wzornictwa projektantów i projekty, które są unikalne na skalę światową. Niektóre z nich, gdyby powstały w innym kraju, natychmiast stałyby się ikonami designu. Nie miały tej szansy ze względu na sytuacje polityczną. Teraz jest czas na docenienie ich wyjątkowego potencjału.
Projekt powyżej: Braun Studio
Projekt powyżej: Houmi
W Euformie znajdziecie meble marki 366 Concept, która kontynuuje dziedzictwo Józefa Chierowskiego. Dzięki marce Vzór możemy cieszyć się nowym fotelem RM58 Romana Modzelewskiego -futurystycznym na tamte czasy projektem docenionym przez samą Zahę Hadid.
Miękkie, kobiece linie, ciepłe w dotyku drewno i puchata tkanina boucle. Meble inspirowane latami sześćdziesiątymi w połączeniu z czystym minimalizmem to hit Instagrama. A także dowód na to, że nie trzeba kochać retro klimatu pchlego targu aby zakochać się w stylistyce lat 60.
Projekt powyżej: Braun Studio
Styl Mid Century Modern spodoba się fanom wzornictwa, artystycznym duszom, osobom szukającym inspiracji na aranżację kamienic i mebli z historią, ale także estetom z minimalistycznym zacięciem.
W modernistycznym świecie chodziło o dostępność dobrze zaprojektowanych mebli i wnętrz dla każdego. Ta demokratyzacja designu to coś, za co powinniśmy być wdzięczni projektantom z połowy wieku. Dzięki nim możemy otaczać się funkcjonalnym, dobrze zaprojektowanym wzornictwem.
Także polskim wzornictwem dostępnym w showroomach Euformy. Zapraszamy!