Najzieleńsze z pralinek

W ramach tegorocznej akcji Ikony Polskiego Designu kwietniki Milo i Tondo dostępne są z 10% rabatem do 19 czerwca 2022.

Jeżeli jedno słowo w sześciu językach brzmi tak samo i posiada to samo znaczenie – jedno jest pewne – to nie może być błąd, ani przypadek. Bez względu na to, czy pomyślimy o posiadającej idealną konsystencję czekoladowej pralince, chrupiącym przy rozgryzaniu i lekko transparentnym szklaku, nieregularnych pańskich skórkach czy powoli rozpływającej się w ustach krówce – wszystko to na terytorium ponad Europy możemy opisać jednym słowem – bonbon.

Zatem nazwa bombonierka, dodatkowo podkreślająca słodycz zawartości i obiecująca wewnątrz słodką tajemnicę, nie możne dziwić.  Podobnie jest z kolekcją BonBon marki Bujnie stworzona przez Izabelę Serej, której nazwa zapowiada same smakowite kąski. BonBon to słodycz, fantazja i inspiracja dziełami sztuk, a jej skład wchodzą między innymi kwietniki Milo i Tondo.  Synonimem kolekcji BonBon są pozornie proste kształty, pękate rurki i obłości, miękkie krawędzie nawiązujące nie tylko do wzornictwa Bauhausu, ale i słodyczy idealnej.

 

 

 

Izabela i Szymon Serej

Izabela i Szymon Serej

Szymon i Izabela Serej to twórcy marki Bujnie, czyli studia projektowego i manufaktury specjalizującej się w designie roślinnym. Projektują kwietniki, meble oraz realizują projekty indywidualne, których cechami charakterystycznymi są czysta forma i precyzyjne, ręczne wykonanie. Produkty Bujnie powstają w manufakturze, wspólnie z lokalnymi rzemieślnikami ze Śląska.

Można by powiedzieć, że pomysł na wprowadzenie marki tworzącej m.in. kwietniki będące małymi dziełami sztuki zdecydował przypadek i sytuacja zagrożenia życia.

Jak się z czasem i rozrostem roślin wiszących w nowym domu Serejów okazało, gdyby nie wiszący kwietnik o dyskusyjnej jakości pochodzący z jednego z marketów budowlanych, marka mogłaby nie powstać. Jak to często bywa w życiu jednostek twórczych – brak odpowiedniego produktu na rynku zaowocował stworzeniem własnej odpowiedzi na istniejąca potrzebę.

Na szczęście wsparcie i pomoc w realizacji planów nadeszły z kręgu najbliższe rodziny: „Mieliśmy jednak szczęście, ponieważ mój dziadek Józef jest emerytowanym ślusarzem. Postanowiliśmy wspólnie z nim stworzyć kwietnik zaprojektowany przez Izę. Później okazało się, że on sam również dla babci stworzył kiedyś kilka kwietników, z czego jeden przetrwał do dziś!”.

Za proces projektowy odpowiedzialna była Iza Serej. Po stworzeniu koncepcji i podjęciu ostatecznych decyzji, na scenie pojawili się Szymon wraz dziadkiem, gdzie wspierani przez Izę wspólnie stworzyli prototypy.  Obecne po zakończeniu całego procesu poczucie spełnienia i najzwyczajniejsza w życiu frajda połączyły się z przekonaniem i pewnością w to, że rośliny powinny pełnić ważniejszą rolę w całym naszym otoczeniu. W ten właśnie sposób – od pozornej katastrofy do niesamowitej satysfakcji – powstało Bujnie, otwarcie wprowadzające rośliny we wszystkie sfery współczesnego życia wykorzystując do tego  czyste formy, proste kształty, detale, precyzyjne wykończenie i funkcjonalność.

Milo

kwietnik

Tondo

kwietnik

Doppi

kwietnik

Milo

kwietnik

Tondo

kwietnik

Doppi

kwietnik

Tondo

kwietnik

Tondo

kwietnik

Hula

kwietnik

Doppi

kwietnik

Tondo

kwietnik

Tondo

kwietnik

Hula

kwietnik

Doppi

kwietnik

Izabela Serej jest z wykształcenia architektem oraz architektem krajobrazu. W tym doskonale działającym tandemie to ona właśnie odpowiada za część projektową. Iza nadaje wypracowanym ideom wygląd i ostateczny kształt. Jest minimalistką żyjącą w zgodzie z ideą „Less is more!”.

Jako architekt oraz architekt krajobrazu od zawsze starała się łączyć świat roślin ze światem człowieka i, wręcz przysłowiowego już,  betonu. Produkty Bujnie to zdecydowanie mniejsza skala i format niż nowoczesne biurowce – jednak projektowani jako proces jest jedno – a co z tym związane – bez względu na skalę przedsięwzięcia proces szukania inspiracji jest niemal identyczny. Początek procesu jest zawsze taki sam – to identyfikacja potrzeby i zdefiniowanie procesu projektowego. Następne etapy to m.in. wybór drogi, która doprowadzi do rozwiązani, oraz jego ukształtowanie.

Inspiracje zaś, podobnie jak projektanci, cały czas ewoluują i ulegają przeobrażeniom. Jak mówi Iza Serej, to prace Marcela Breuera, natchnęły duet do zastosowania nowego materiału w postaci rurek i zainspirowały do stworzenia kolekcji BonBon. Jedną z pierwszych inspiracji do wspólnej pracy było dla Serejów małżeństwo Charles i Ray Eames, którzy wspólnie projektowali i tworzyli meble, będące obecnie ikonami designu: „Zmotywowani ich pracą postanowiliśmy nie poprzestawać jedynie na kwietnikach, a traktować je jako start do czegoś większego. I tak na tapetę wzięliśmy również inne elementy wyposażenia wnętrz. Przedefiniowaliśmy np. rolę klasycznego stolika czy lustra. Dzięki temu w naszym kawowym stoliku Ovio można umieścić rośliny i delektować się kawą w zielonym otoczeniu. Podobnie w lustrze Halo, możemy umieścić roślinę i cieszyć się podwójną ilością zieleni”.

Szymon ukończył katowicką filmówkę, a zawodowo związał się z reklamą.

Milo

kwietnik

Milo

kwietnik

Milo

kwietnik

Milo

kwietnik

Mówią o sobie, że projektują w duchu Biophilic Design.  To stosunkowo młody nurt w świecie designu. Samą koncepcję  w 1984 roku spopularyzował Edward O. Wilson, amerykański biolog i zoolog, jeden z ojców współczesnej socjobiologii. Opisał nierozerwalne relacje, które występują pomiędzy człowiekiem a naturą, jak również naświetlił ludzkie potrzeby nieustannego z nią kontaktu. Według badań, w latach 50. miasta zamieszkiwało 30% ludzi na świecie. W 2016 już 54%. Jeśli zaś wierzyć prognozom, to w 2050 blisko 2⁄3 ludzi na Ziemi będzie mieszkać w miastach. Spędzając blisko 90% swojego życia we wnętrzach, tracimy kontakt z naturą, która jeszcze kilkadziesiąt lat temu stanowiła integralny element naszego życia.

Jak mówią Izabela i Szymon Serej – właśnie dlatego na współczesnych projektantach spoczywa odpowiedzialność za to, aby przywrócić naturze należyte miejsce w naszym życiu.  Codzienny kontakt z naturą jest niezwykle istotnym aspektem naszego zdrowia, również tego psychicznego. Badania wykazują, jednak, że 90% naszego życia spędzamy we wnętrzach, odcinając się od życiodajnej zieleni. Dlatego w Bujnie obrano za misję przywrócenie należytego miejsca naturze w naszym codziennym życiu. Tworzenie metalowych kwietników, meble dla roślin i akcesoriów ułatwia wprowadzenie i aranżowanie zieleni we wnętrzu.

Tillo

kwietnik

Tillo

kwietnik

Czytaj również

Paleta Mondriana
4 dni temu
Materiały tapicerskie. Pielęgnacja i użytkowanie.
1 tydzień temu
Jesienne dodatki
2 tygodnie temu
Meble outdoor – jak wybrać?
4 tygodnie temu
Jak urządzić funkcjonalny pokój młodzieżowy?
1 miesiąc temu
Salon Euforma w Bydgoszczy
1 miesiąc temu