Inspirację do niecodziennego designu można znaleźć wszędzie. Nikogo nie dziwi szukanie wzorów w naturze, historii czy przestrzeni miejskiej. Natomiast mniej oczywistym jest stworzenie serii lamp inspirowanych malarstwem abstrakcyjnym. A tym jest właśnie kolekcja TRN od Pani Jurek.
Kim jest postać ukryta pod enigmatycznym pseudonimem Pani Jurek? To nazwa marki i pseudonimem artystycznym, pod którym działa jej założycielka – Magda Jurek. W swoich projektach łączy codzienne zastosowanie z nie zawsze oczywistym, niestandardowym designem. Jak na absolwentkę warszawskiego ASP przystało, Magdę fascynuje sztuka. Uwielbia eksperymentować z kształtami, stosować niecodzienne kolory i formy. Jej projekty charakteryzują się pewną dozą pozytywnego szaleństwa i zakręcenia.
„Szukanie formy dla przedmiotu, tak samo jak ustawianie przedmiotów w przestrzeni i i szukanie relacji między nimi, jest dla mnie myśleniem obrazem. Z wykształcenia też jestem malarką i myślenie obrazem jest moją obsesją. Myślę z resztą, że wszyscy to robimy – meblując mieszkanie, nakrywając do stołu – mniej lub bardziej świadomie tworzymy nieskończoną ilość kompozycji, odwołując się do naszego wewnętrznego poczucia harmonii, proporcji i porządku „– mówiła Magda Jurek w rozmowie z PLN Design.
Pani Jurek w pracowni
Pani Jurek w pracowni
Psikusy
Psikusy
Jednym z obiektów fascynacji Pani Jurek są obrazy Jana Tarasina. To właśnie jego prace stanowiły inspirację do kolekcji TRN. Tarasin urodził się w 1926 r. w Kaliszu. Studiował na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, by w latach 60. zostać jej wykładowcą. Oprócz malarstwa zajmował się również litografią, tworzył plakaty. Do jego najpopularniejszych dzieł zalicza się stworzony w 1952 roku plakat Bumelant.
Jan Tarasin
Szkoła Przedmiotów, 2008Jan Tarasin
Szkoła Przedmiotów, 2008Jan Tarasin
Sytuacja IIJan Tarasin
Sytuacja IIW późniejszych latach w twórczości Jana Tarasina zaczęła przeważać awangarda. Na swoich obecnie najbardziej znanych obrazach malował przedmioty w postaci uproszczonych znaków, symboli, piktogramów. To właśnie ten rozdział jego twórczości zainspirował Magdę Jurek do stworzenia kolekcji TRN. Inspiracje widoczne są już na pierwszy rzut oka. Lampy z kolekcji przywołują skojarzenia z zapisem pierwotnego alfabetu. Kąty proste, nieskomplikowane łuki, zaokrąglone zakończenia. To wszystko tworzy efekt retrofuturyzmu czy nawet dungeonpunku. W taki sposób rok 2022 mogli sobie wyobrażać ludzie sto lat temu. W kolekcji prócz kształtów, przyciągają również kolory. Najlepszy efekt osiąga się, kiedy oglądamy całą kolekcję obok siebie – wtedy w pełni możemy docenić niecodzienną sztukę w służbie oświetlenia.
Pracownia Pani Jurek
Pracownia Pani Jurek
W kolekcji TRN znajduje się 5 modeli stolików, 3 wielkości luster oraz ceramiczne lampy, których elementy można zestawiać w kompozycje. Ręczne wykonanie mebli i ceramiki nadaje kolekcji autorski, unikatowy charakter. Każdy z obiektów jest niepowtarzalny.
Meble powstały we współpracy z pracownią mebli artystycznych Square Drop. Ręczne wykończenie i zastosowanie tradycyjnych technik wytworzenia gwarantuje wysoką jakość przedmiotów. Stoliki i lustra są wykonane z wyselekcjonowanego drewna jesionowego, bejcowane i zabezpieczone woskiem naturalnym. Ceramiczne lampy wykończone mosiężnymi elementami są ręcznie odlewane i szkliwione. Kolekcja powstała z myślą o wnętrzach publicznych i komercyjnych. Obiekty z kolekcji można zestawiać w przestrzeni jak klocki ale syntetyczne bryły o rzeźbiarskim charakterze będą też stanowiły samodzielny akcent we wnętrzu prywatnym.
Kolekcja lamp TRN została nagrodzone w plebiscycie Must Have w 2020 roku.