Drodzy Klienci, nasze salony stacjonarne są czasowo zamknięte więcej informacji

Retrofuturyzm czy dungeonpunk?

W ramach tegorocznej akcji Ikony Polskiego Designu lampy z kolekcji TRN dostępne są z 10% rabatem do 19 czerwca 2022.

Inspirację do niecodziennego designu można znaleźć wszędzie. Nikogo nie dziwi szukanie wzorów w naturze, historii czy przestrzeni miejskiej. Natomiast mniej oczywistym jest  stworzenie serii lamp inspirowanych malarstwem abstrakcyjnym. A tym jest właśnie kolekcja TRN od Pani Jurek.

Kim jest postać ukryta pod enigmatycznym pseudonimem Pani Jurek? To nazwa marki i pseudonimem artystycznym, pod którym działa jej założycielka – Magda Jurek. W swoich projektach łączy codzienne zastosowanie z nie zawsze oczywistym, niestandardowym designem. Jak na absolwentkę warszawskiego ASP przystało, Magdę fascynuje sztuka. Uwielbia eksperymentować z kształtami, stosować niecodzienne kolory i formy. Jej projekty charakteryzują się pewną dozą pozytywnego szaleństwa i zakręcenia.

„Szukanie formy dla przedmiotu, tak samo jak ustawianie przedmiotów w przestrzeni i i szukanie relacji między nimi, jest dla mnie myśleniem obrazem. Z wykształcenia też jestem malarką i myślenie obrazem jest moją obsesją. Myślę z resztą, że wszyscy to robimy – meblując mieszkanie, nakrywając do stołu – mniej lub bardziej świadomie tworzymy nieskończoną ilość kompozycji, odwołując się do naszego wewnętrznego poczucia harmonii, proporcji i porządku „– mówiła Magda Jurek w rozmowie z PLN Design.

Pani Jurek w pracowni

Pani Jurek w pracowni

Psikusy

Psikusy

Maria S.C. Podwójna

lampa wiszaca

Maria S.C. podwójna

lampa wisząca

Pani Jurek – inspiracje

Jednym z obiektów fascynacji Pani Jurek są obrazy Jana Tarasina. To właśnie jego prace stanowiły inspirację do kolekcji TRN. Tarasin urodził się w 1926 r. w Kaliszu. Studiował na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, by w latach 60. zostać jej wykładowcą. Oprócz malarstwa zajmował się również  litografią, tworzył plakaty. Do jego najpopularniejszych dzieł zalicza się stworzony w 1952 roku plakat Bumelant.

Jan Tarasin

Szkoła Przedmiotów, 2008

Jan Tarasin

Szkoła Przedmiotów, 2008

Jan Tarasin

Sytuacja II

Jan Tarasin

Sytuacja II

W późniejszych latach w twórczości Jana Tarasina zaczęła przeważać awangarda. Na swoich obecnie najbardziej znanych obrazach malował przedmioty w postaci uproszczonych znaków, symboli, piktogramów.  To właśnie ten rozdział jego twórczości zainspirował Magdę Jurek do stworzenia kolekcji TRN. Inspiracje widoczne są już na pierwszy rzut oka. Lampy z kolekcji przywołują skojarzenia z zapisem pierwotnego alfabetu. Kąty proste, nieskomplikowane łuki, zaokrąglone zakończenia. To wszystko tworzy efekt retrofuturyzmu czy nawet dungeonpunku. W taki sposób rok 2022 mogli sobie wyobrażać ludzie sto lat temu.  W kolekcji prócz kształtów, przyciągają również kolory. Najlepszy efekt osiąga się, kiedy oglądamy całą kolekcję obok siebie – wtedy w pełni możemy docenić niecodzienną sztukę w służbie oświetlenia.

 

Pracownia Pani Jurek

Pracownia Pani Jurek

TRN D1

lampa

TRN D2

lampa

TRN C1

lampa

TRN D1 light

lampa

TRN D2 light

lampa

TRN C1 light

lampa

W kolekcji TRN znajduje się 5 modeli stolików, 3 wielkości luster oraz ceramiczne lampy, których elementy można zestawiać w kompozycje. Ręczne wykonanie mebli i ceramiki nadaje kolekcji autorski, unikatowy charakter. Każdy z obiektów jest niepowtarzalny.

Meble powstały we współpracy z pracownią mebli artystycznych Square Drop. Ręczne wykończenie i zastosowanie tradycyjnych technik wytworzenia gwarantuje wysoką jakość przedmiotów.  Stoliki i lustra są wykonane z wyselekcjonowanego drewna jesionowego, bejcowane i zabezpieczone woskiem naturalnym. Ceramiczne lampy wykończone mosiężnymi elementami są ręcznie odlewane i szkliwione. Kolekcja powstała z myślą o wnętrzach publicznych i komercyjnych. Obiekty z kolekcji można zestawiać w przestrzeni jak klocki ale syntetyczne bryły o rzeźbiarskim charakterze będą też stanowiły samodzielny akcent we wnętrzu prywatnym.

Kolekcja lamp TRN została nagrodzone w plebiscycie Must Have w 2020 roku.

TRN Table 1

stolik

TRN table 3

stolik

TRN table 4

stolik

TRN table 2

stolik

TRN table 1

stolik

TRN table 3

stolik

TRN table 4

stolik

TRN table 2

stolik

Czytaj również

Wymarzony dom Barbie
1 miesiąc temu
Jaką pościel dla dziecka wybrać? Na co zwrócić uwagę?
2 miesiące temu
Jaką komodę do salonu wybrać? Inspiracje i aranżacje Euforma
2 miesiące temu
Lot w kosmos: space age
2 miesiące temu
Agnieszka Krajewska
10 trendów na 2023 od marki Vank
2 miesiące temu
vank
Euforma: Bestsellerowe stoły i krzesła
3 miesiące temu