Scenografia a wnętrza filmowe

Scenografia. Taka przykuwająca uwagę, czy będąca tłem dla wydarzeń. Taka odzwierciedlająca charakter bohaterów, albo która bierze czynny udział w opowiadaniu historii. A może taka, która będzie tak piękna, że zostanie naszą inspiracją?

Na pewno nie jest bez znaczenia, często jest zapamiętywana. Na przykład jako tak kolorowa i fikuśna w Amelii reż. Jean-Pierre Jeunet lub jako mroczny luksus w Autorze Widmo reż. Romana Polańskiego. Dla każdego pojęcie ,,najpiękniejszej” będzie zupełnie inaczej interpretowane, więc poniżej zobaczycie kilka z tych, które na pewno są ciekawe i reprezentują różne style wnętrzarskie.

 

Prostota i elegancja z Parasite

Filmem, który w ostatnich latach cieszył się znakomitym odbiorem, nie tylko ze względu na swoją oryginalną fabułą i zwrotami akcji, ale także nowoczesnymi, minimalistycznymi wnętrzami jest Parasite reż. Joon-ho Bong. Budynek specjalnie zaprojektowany do tego filmu, to kwintesencja prostoty i elegancji, z dużą ilością drewna i szkła, o czystych liniach. Z łatwością znajdziemy obecnie w sieci odniesienia czy inspiracje do tej scenografii i nic w tym dziwnego! Pomoże nam to stworzyć naturalnie piękne i ponadczasowe mieszkanie.

Parasite

żróło: materiały promocyjne

Parasite

żróło: materiały promocyjne

Parasite

żróło: materiały promocyjne

Parasite

żróło: materiały promocyjne

Parasite

żróło: materiały promocyjne

Parasite

żróło: materiały promocyjne

Kontrasty z Bólu i blasku

,,Ból i blask” reż. Pedro Almodovara jest przepełnione kontrastem. W modernistycznych pokojach widzimy ekstrawaganckie barwy i kształty, a w retrospekcjach pojawiają się wnętrza tradycyjne, hiszpańskie, w kolorach ziemi. Widzowie mogą wybrać klasyczne połączenie naturalnych odcieni, brązów, beży i rudości z zróżnicowaniem strukturalnym: rustykalnej ściany, wzorzystych płytek, ciemnego drewna. Dla innych inspiracją mogą stać się przestrzenie bardziej współczesne, odważne i ociekające kolorem eklektyczne miejsca. Charakterne fotele, geometryczne wzory na dywanach lub dekoracjach: obrazach, lampach i ściankach działowych.

Ból i blask

źródło: materiały promocyjne

Ból i blask

źródło: materiały promocyjne

Ból i blask

źródło: materiały promocyjne

Ból i blask

źródło: materiały promocyjne

Biel i czerń z American Psycho

A tym którzy kolorom mówią zdecydowane i stanowcze: Nie! podobać się może wnętrze domu głównego bohatera z American Psycho reż. Mary Harron skąpane w bieli. Zdecydowane, kontrastowe połączenie jej z czarnymi elementami, sprawia, że zapamiętujemy na zawsze. To historia o bogatym finansiście i biznesmenie z lat 80 w Ameryce, którego mieszkanie przepełnione jest kultowymi meblami. Fani designu z łatwością wyłapią w tej scenografii kultowe modele takie jak fotel Barcelona Miesa Van de Rohe, czy wysokie krzesło Charlesa Rennie Mackintosha. Zasięgając jednak po inspirację z tego filmu, sugerujemy się jednak inspirować wnętrzem bohatera, a nie jego zachowaniem ;)

American Psycho

źródło: materiały promocyjne

American Psycho

źródło: materiały promocyjne

Art déco z wnętrz Wielkiegi Gatsby’ego

Po takiej minimalistycznej dawce: art déco i jego umiłowanie do ręcznie wykonanego rzemiosła i designu. Wnętrza w Wielki Gatsby reż. Baz Luhrmann są tłem dla miłosnej historii, niezwykle dekoracyjne, przepełnione misternym detalem wnętrza z lat 20 XX w. Wszechobecne złoto, dekoracyjne, floralne tapety, kryształowe żyrandole i zaokrąglone, miękkie sofy: to wszystko sprawia, że możemy wczuć się w ten niesamowity klimat i jeszcze bardziej wciągnąć w opowieść.

Wileki Gatsby

Materiały promocyjne

Wileki Gatsby

Materiały promocyjne

Nowoczesność z Ex Machiny

Niezapomniane wrażenie pozostawia po sobie Ex Machina reż. Alex Garland, a potęguje je fakt, że to wnętrza które istnieją naprawdę! Ta nowoczesna bryła to w rzeczywistości hotel Juvet Landscape. Zdobył on duże uznanie za swoje wpasowanie w piękną lokalizację i nowoczesny design. Część zdjęć była realizowana także w Summerhouse, w pobliżu hotelu. To salon do którego dosłownie wdziera się, goła, naturalna ściana. W tych pokojach króluje minimalizm i prostota, ale przełamywane są one czasem kolorowym dodatkiem lub takim o dekoracyjnym kształcie (na przykład lampy czy poduszki), co ociepla dom w odbiorze. Podobny efekt uzyskano w filmie Her reż.Spike Jonze , gdzie widzimy spore, nowoczesne przestrzenie, ale dzięki tym dodatkom wnętrza są przytulne.

Ex machina

Materiały promocyjne

Ex machina

Materiały promocyjne

Design prosto z House of Gucci

Modnych designerskich mebli nie zabrakło także w  House of Gucci reż. Ridley Scott, gdzie włoskie, luksusowe pałace przeplatają się z tymi nowojorskimi wnętrzami. Zobaczymy tam obrazy H. Rousseau i M. Rothko, oraz ikony designu takie jak lampa Arco projektu braci Castiglioni czy Plastic Shell od duetu Eames.

House of Gucci

materiały promocyjne

House of Gucci

materiały promocyjne

Pięknych wnętrz filmowych jest naprawdę mnóstwo, w bardzo różnorodnych stylach i wariacjach. Czasem to ekstrawaganckie domki z bajkowymi wręcz meblami, czasem designerskie i ponadczasowe mieszkania. Wybór jest ogromy, więc z pewnością przy następnym seansie zwrócicie na nie uwagę. A może już masz swoje ulubione wnętrza filmowe?

Czytaj również

Wymarzony dom Barbie
8 miesięcy temu
Jaką pościel dla dziecka wybrać? Na co zwrócić uwagę?
8 miesięcy temu
Jaką komodę do salonu wybrać? Inspiracje i aranżacje Euforma
8 miesięcy temu
Lot w kosmos: space age
8 miesięcy temu
Agnieszka Krajewska
10 trendów na 2023 od marki Vank
8 miesięcy temu
vank
Euforma: Bestsellerowe stoły i krzesła
10 miesięcy temu