Scenografia. Taka przykuwająca uwagę, czy będąca tłem dla wydarzeń. Taka odzwierciedlająca charakter bohaterów, albo która bierze czynny udział w opowiadaniu historii. A może taka, która będzie tak piękna, że zostanie naszą inspiracją?
Na pewno nie jest bez znaczenia, często jest zapamiętywana. Na przykład jako tak kolorowa i fikuśna w Amelii reż. Jean-Pierre Jeunet lub jako mroczny luksus w Autorze Widmo reż. Romana Polańskiego. Dla każdego pojęcie ,,najpiękniejszej” będzie zupełnie inaczej interpretowane, więc poniżej zobaczycie kilka z tych, które na pewno są ciekawe i reprezentują różne style wnętrzarskie.
Filmem, który w ostatnich latach cieszył się znakomitym odbiorem, nie tylko ze względu na swoją oryginalną fabułą i zwrotami akcji, ale także nowoczesnymi, minimalistycznymi wnętrzami jest Parasite reż. Joon-ho Bong. Budynek specjalnie zaprojektowany do tego filmu, to kwintesencja prostoty i elegancji, z dużą ilością drewna i szkła, o czystych liniach. Z łatwością znajdziemy obecnie w sieci odniesienia czy inspiracje do tej scenografii i nic w tym dziwnego! Pomoże nam to stworzyć naturalnie piękne i ponadczasowe mieszkanie.
Parasite
żróło: materiały promocyjneParasite
żróło: materiały promocyjneParasite
żróło: materiały promocyjneParasite
żróło: materiały promocyjneParasite
żróło: materiały promocyjneParasite
żróło: materiały promocyjne,,Ból i blask” reż. Pedro Almodovara jest przepełnione kontrastem. W modernistycznych pokojach widzimy ekstrawaganckie barwy i kształty, a w retrospekcjach pojawiają się wnętrza tradycyjne, hiszpańskie, w kolorach ziemi. Widzowie mogą wybrać klasyczne połączenie naturalnych odcieni, brązów, beży i rudości z zróżnicowaniem strukturalnym: rustykalnej ściany, wzorzystych płytek, ciemnego drewna. Dla innych inspiracją mogą stać się przestrzenie bardziej współczesne, odważne i ociekające kolorem eklektyczne miejsca. Charakterne fotele, geometryczne wzory na dywanach lub dekoracjach: obrazach, lampach i ściankach działowych.
Ból i blask
źródło: materiały promocyjneBól i blask
źródło: materiały promocyjneBól i blask
źródło: materiały promocyjneBól i blask
źródło: materiały promocyjneA tym którzy kolorom mówią zdecydowane i stanowcze: Nie! podobać się może wnętrze domu głównego bohatera z American Psycho reż. Mary Harron skąpane w bieli. Zdecydowane, kontrastowe połączenie jej z czarnymi elementami, sprawia, że zapamiętujemy na zawsze. To historia o bogatym finansiście i biznesmenie z lat 80 w Ameryce, którego mieszkanie przepełnione jest kultowymi meblami. Fani designu z łatwością wyłapią w tej scenografii kultowe modele takie jak fotel Barcelona Miesa Van de Rohe, czy wysokie krzesło Charlesa Rennie Mackintosha. Zasięgając jednak po inspirację z tego filmu, sugerujemy się jednak inspirować wnętrzem bohatera, a nie jego zachowaniem ;)
American Psycho
źródło: materiały promocyjneAmerican Psycho
źródło: materiały promocyjnePo takiej minimalistycznej dawce: art déco i jego umiłowanie do ręcznie wykonanego rzemiosła i designu. Wnętrza w Wielki Gatsby reż. Baz Luhrmann są tłem dla miłosnej historii, niezwykle dekoracyjne, przepełnione misternym detalem wnętrza z lat 20 XX w. Wszechobecne złoto, dekoracyjne, floralne tapety, kryształowe żyrandole i zaokrąglone, miękkie sofy: to wszystko sprawia, że możemy wczuć się w ten niesamowity klimat i jeszcze bardziej wciągnąć w opowieść.
Wileki Gatsby
Materiały promocyjneWileki Gatsby
Materiały promocyjneNiezapomniane wrażenie pozostawia po sobie Ex Machina reż. Alex Garland, a potęguje je fakt, że to wnętrza które istnieją naprawdę! Ta nowoczesna bryła to w rzeczywistości hotel Juvet Landscape. Zdobył on duże uznanie za swoje wpasowanie w piękną lokalizację i nowoczesny design. Część zdjęć była realizowana także w Summerhouse, w pobliżu hotelu. To salon do którego dosłownie wdziera się, goła, naturalna ściana. W tych pokojach króluje minimalizm i prostota, ale przełamywane są one czasem kolorowym dodatkiem lub takim o dekoracyjnym kształcie (na przykład lampy czy poduszki), co ociepla dom w odbiorze. Podobny efekt uzyskano w filmie Her reż.Spike Jonze , gdzie widzimy spore, nowoczesne przestrzenie, ale dzięki tym dodatkom wnętrza są przytulne.
Ex machina
Materiały promocyjneEx machina
Materiały promocyjneModnych designerskich mebli nie zabrakło także w House of Gucci reż. Ridley Scott, gdzie włoskie, luksusowe pałace przeplatają się z tymi nowojorskimi wnętrzami. Zobaczymy tam obrazy H. Rousseau i M. Rothko, oraz ikony designu takie jak lampa Arco projektu braci Castiglioni czy Plastic Shell od duetu Eames.
House of Gucci
materiały promocyjneHouse of Gucci
materiały promocyjnePięknych wnętrz filmowych jest naprawdę mnóstwo, w bardzo różnorodnych stylach i wariacjach. Czasem to ekstrawaganckie domki z bajkowymi wręcz meblami, czasem designerskie i ponadczasowe mieszkania. Wybór jest ogromy, więc z pewnością przy następnym seansie zwrócicie na nie uwagę. A może już masz swoje ulubione wnętrza filmowe?