Drodzy Klienci, nasze salony stacjonarne są czasowo zamknięte więcej informacji

Skóry naturalne – komfort i ponadczasowy design w jednym

Historia mebli tapicerowanych skórą naturalną sięga starożytnego Rzymu, jednak meblarski boom nastąpił na przełomie XIX wieku, kiedy technologia pozwoliła na zastosowanie łatwej i masowej obróbki tego naturalnego materiału.

Od lat 60. XX wieku meble skórzane to nasza codzienność –  wiele ikonicznych projektów mebli powstałych właśnie w latach 60. zostało zaprojektowanych domyślnie właśnie w tapicerkach skórzanych.

Przedstawiamy naszym zdaniem  dwie najbardziej rozpoznawalne sofy, które bez użycia skóry jako materiału obiciowego nie mógłby powstać.

Kolekcja Togo

Kolekcja Togo

Sofa TOGO – projekt:  Michael Ducaroy

Pokryta skórą naturalną z charakterystycznymi przeszyciami i marszczeniami. Sofa Togo została zaprojektowana przez Michela Ducaroya w 1973 roku i wyprodukowana przez Ligne Roset we Francji. To mebel zaprojektowany dla wygody – jest niezwykle lekki i elegancki. Dzięki nowatorskiej formie i dotychczas niespotykanemu kształtowi stał się symbolem rozstania z tradycyjnym sposobem projektowania mebli wypoczynkowych. Ponadto, wyglądając jak wielka poduszka, wprowadza do wnętrza domową swobodę.  Ligne Roset stała się marką w 1973 roku w momencie otwarcia pierwszego sklepu i wprowadzeniem na rynek własnie  sof Togo projektu Michela Ducaroya.

Fotel Barcelona

Fotel Barcelona

Fotel BARCELONA – projekt: Ludwig Mies van der Rohe / lata ‘30

Do ramy przytwierdzone jest 17 skórzanych pasków które są  podstawą dla dwóch pikowanych poduszek powstających z 40 kawałów skóry.  Kultowy fotel Barcelona ponad 80 lat temu przeprowadził rewolucję w świecie wzornictwa, a dziś uchodzi za symbol statusu najwyższego szczebla i ikonę modernizmu. Fotel został stworzony na Wystawę Światową w Barcelonie. Mies zaprojektował cały niemiecki pawilon wraz z jego wyposażeniem – w tym fotel, który miał zastąpić tron królowi Hiszpanii, który wraz z małżonką miał zwiedzać wystawę. Za punkt odniesienia przyjął starożytne krzesło kurulne, przez Egipcjan uznawane za symbol siły i władzy. Charakterystyczny taboret na nożyczkowatych nogach został zinterpretowany na nowo.

Skórzane obicie – wada czy zaleta?

Dzisiaj pośród wielu dostępnych na rynku tapicerek meblowych istnieje wiele możliwości doboru wykończeń ze skory naturalnej do własnych potrzeb i stylu życia. Posiadanie mebla tapicerowanego przy użyciu skóry naturalnej nie jest już jednoznaczne z ograniczonym komfortem siedzenia, poczuciem zimna czy problemom z czyszczeniem. Dzięki nowym sposobom obróbki skóry oraz dbania o tą wyjątkową, naturalną powłokę możemy z powodzeniem wybierać ją jako tapicerkę zarówno na domową sofę jak i na krzesło do jadalni. Wybór skóry to jednak pewnego rodzaju deklaracja. Jeśli chcemy się z nią związać na dłużej musimy obiecać jej, że będziemy o nią dbać i tej obietnicy dotrzymać. Skórzany mebel o który zadbamy w odpowiedni sposób nie będzie wymagał wymiany, dopóki się nam się znudzi.

Frej

sofa

Frej

sofa

Skóra – tapicerka do zadań specjalnych.

Kiedy wybieramy skórę jako materiał obiciowy dla swoich mebli warto zastanowić się czego oczekujemy: łatwego czyszczenia, naturalnego wyglądu czy wygody użytkowania? Od tego w jaki sposób odpowiemy na te pytania powinniśmy wybrać odpowiedni gatunek skóry. Niezorientowanym w temacie przychodzimy z pomocą!

Isa relax

Fotel

Isa relax

Fotel

Ohio

sofa

Ohio

sofa

Podział skór naturalnych

Skóry naturalne dzielą się ze względu na sposób ich garbowania oraz wykończenia na:

  • Skóry korygowane / pigmentowane – to rodzaj skór do zadań specjalnych, jest on najbardziej odporny na zabrudzenia. Dzięki ścięciu wierzchniego lica i wybarwieniu oraz zabezpieczeniu skóry powłoką polimerową uzyskujemy bardzo odporną powierzchnię o jednolitej strukturze. Skóra korygowana nie chłonie tak szybko płynów, dlatego doskonale nadaje się na tapicerki do krzeseł jadalnianych, foteli biurowych czy sof gabinetowych.

skóra pigmentowana - próbka

skóra pigmentowana - próbka

  • Skóry semi-anilinowe – posiadają delikatnie zabezpieczone naturalne lico, możemy gołym okiem zobaczyć ich naturalny rysunek i strukturę porów. W związku z tym, że jej pory są pozostawione otwarte – łatwiej niż skóra korygowana chłonie zabrudzenia i płyny. Wymaga częstszego i bardziej troskliwego dbania, może się za to odwdzięczyć wysokim komfortem użytkowania oraz latami pięknego wyglądu. Jest to skóra miękka i ciepła w dotyku.  Ten gatunek doskonale poradzi sobie na wypoczynkowym fotelu lub sofie.

skóra semi-anilinowa - próbka

skóra semi-anilinowa - próbka

  • Skóry anilinowe – to najdelikatniejsze i najbardziej naturalne ze wszystkich gatunków skór. Anilina posiada całkowicie naturalne lico, które zostało jedynie zabarwione bez użycia dodatkowych polimerowych powłok. To skóra o pięknym rysunku i strukturze, dopuszczalne, a nawet pożądane, są takie jej cechy jak zmarszczki czy pręgi mięśniowe. Skóra ta wymaga regularnego dbania, z biegiem lat będzie się też zmieniać i szlachetnie starzeć.

skóra anilinowa - próbka

skóra anilinowa - próbka

Jak czyścić i czym czyścić skórę? Oto jest pytanie.

Każda powierzchnia wymaga czyszczenia i odświeżania, nie inaczej wygląda to przy skórach naturalnych. Odpowiednie czyszczenie oraz pielęgnowanie skóry przy użyciu dedykowanych produktów pozwala utrzymać tapicerki skórzane w doskonałym stanie. Mitem jest to, że naturalna skóra pęka, odbarwia się czy wysusza. Codzienne dbanie o skórę to odkurzanie jej oraz przecieranie przy użyciu delikatnie wilgotnej szmatki, a następnie wytarcie do sucha. Większą pielęgnację w domowym SPA warto zapewnić swoim skórzanym meblom 2-3 razy w roku. Sezonowe czyszczenie mebla przy użyciu środka czyszczącego do skóry naturalnej oraz zabezpieczenia jej specjalnym kremem daje gwarancję jego użytkowania przez lata.

Oyster lounge

fotel

Oyster

podnózek

Oyster lounge

fotel

Oyster

podnóżek

W ofercie Euformy znajduje się wiele mebli wykonanych w tapicerkach ze skór naturalnych, a  do każdego zamówienia dodajemy instrukcję, w której można znaleźć wszystkie szczegóły dotyczące dbania i czyszczenia tej powierzchni. W każdym z salonów można znaleźć także dedykowane środki do dbania o skórę naturalną.

Wybór mebla tapicerowanego skórą nie jest prostą decyzją.  Jednym z czynników, o których musimy pomyśleć jest to, jak ma prezentować się nasz wymarzony mebel oraz w jakim stopniu jesteśmy skłonni o niego dbać. Każdy mebel wykończony skórą przetrwa z nami wiele lat i odwdzięczy się doskonałym wyglądem – będzie cieszył oko teraz, ale także za lat dziesięć. Jeśli jednak masz wątpliwości dotyczące wyboru – zapytaj o to naszych doradców w salonach – na pewno pomogą wybrać mebel dopasowany do Twoich potrzeb.

Czytaj również

Wymarzony dom Barbie
2 miesiące temu
Jaką pościel dla dziecka wybrać? Na co zwrócić uwagę?
2 miesiące temu
Jaką komodę do salonu wybrać? Inspiracje i aranżacje Euforma
2 miesiące temu
Lot w kosmos: space age
2 miesiące temu
Agnieszka Krajewska
10 trendów na 2023 od marki Vank
3 miesiące temu
vank
Euforma: Bestsellerowe stoły i krzesła
4 miesiące temu