Zainspirowani realizacją projektu Pauli Amonowicz z Pracowni Architektury Wnętrz Deer Design przywodzącą na myśl wakacje i kraje o łagodniejszym klimacie postanowiliśmy przyjrzeć się jednemu ze stylów, który jest coraz bardziej popularny we wnętrzach – New Mediterranean!
Śródziemnomorskie wnętrza zachwycają zaplanowaną i stworzonymi w nich swobodą, naturalnością i ciepłem. Styl charakterystyczny dla krajów z rejonu basenu Morza Śródziemnego ukształtował się przez wieki dzięki przeplatającym się ze sobą wpływom wielu obszarów położonych na trzech kontynentach. Na jego kształt wpłynął nie tylko klimat i uwarunkowania geograficzne, ale w także historia, kultura oraz tradycyjne rzemiosło obecne w tym regionie. Pomimo tak wielu czynników jak i wielkości obszaru, jaki stanowią tereny wokół Morza Śródziemnego, łatwo wyróżnić cechy znamienne dla tamtejszej architektury oraz wnętrz.
Możemy do nich zaliczyć jasne kolory w tym biel, przeplatane mocniejszymi akcentami barwnymi, pochodzącymi z naturalnych materiałów i barwników: terakota, ochra, zieleń, a także błękit. Ponadto otwarte przestrzenie, organiczne formy, obłości i łuki, a także chropowate i strukturalne powierzchnie, świadczące o upływie czasu. We wnętrzach znajdziemy dużo lokalnego rękodzieła: ceramikę, tkane dywany oraz tekstylia. Estetyka śródziemnomorska kojarzy się z wakacjami, ciepłem i błogim odpoczynkiem. Właśnie dlatego, tak chętnie wykorzystywana jest jako inspiracja dla aranżacji wnętrz. Współczesne interpretacje tradycyjnego stylu śródziemnomorskiego, poskutkowały powstaniem jego nowoczesnej odsłony czyli New Mediterranean. Aranżacje w tym stylu wykorzystują elementy architektury śródziemnomorskiej i znamienne dla niej elementy, natomiast nadają wnętrzom minimalistycznego charakteru z dużą dozą przytulności i wakacyjnego luzu. Przyjrzyjmy się zatem jak wyglądają wnętrza w stylu New Mediterranean.
Wnętrza w stylu New Mediterranean zbudowane są poprzez połączenie prostoty, elegancji i oryginalnych, często rustykalnych dodatków. Tworzone w tym stylu wnętrza doskonale wykorzystują tradycję śródziemnomorską przy jednoczesnym osadzeniu we współczesnych trendach. W ten sposób tworzona jest harmonijna fuzja tradycji z nowymi trendami i tendencjami w projektowaniu.
Myślą przewodnią projektów w stylu New Mediterranean jest minimalizm i słynne mniej, czyli więcej. Klucz do sukcesu w tworzeniu wnętrza w śródziemnomorskim stylu to inwestycja w ograniczone wyposażenie oparte na wyjątkowej selekcji najlepszego wzornictwa, podkreślone charakterystycznymi detalami i elementami oraz określoną charakterystyką. Przestrzeń ma być wyrafinowana i elegancka, a jednocześnie związana i czerpiąca z filozofii wabi-sabi. Kluczowym elementem wystroju wnętrz w stylu New Mediterranean są odpowiednio wykończone elementy architektoniczne podkreślające surowość ścian oraz ich nierówności, a także eksponujące naturalne cechy materiałów, oraz ich cechy wynikające z upływu czasu: powstałe pęknięcia, zmiany koloru związane z czasem użytkowania i ekspozycją, czy chropowatość tekstur.
Kolejnym z elementów must-have omawianego stylu to organiczne kształty – dotyczy to zarówno mebli znajdujących się we wnętrzu oraz elementów architektonicznych – w tym łuków wieńczących otwory drzwiowe, okienne czy wnęki.
Dlatego też w czasie tworzenia aranżacji dla wnętrz w stylu New Mediterranean najważniejsze jest spójne poprowadzenie projektu i aranżacji w której wszytskie elementy składowe są równoważne, a poszczególne części jak kolorystyka, wyposażenie oraz dodatki tworzą przytulną, spokojną i nierozerwalną całość.
Przede wszystkim warto wybrać unikatowe wzornictwo, które będzie harmonijnie współgrało z wybranymi obiektami, kolorystyką a także wielkością i rodzajem przestrzeni, która jest aranżowana. Podstawowym kryterium podczas wyboru mebli dla wnętrza w stylu New Mediterranean są naturalne materiały – takie jak kamień, lite drewno i tekstylia – len i bawełna.
Mówi się, że diabeł tkwi w szczegółach – w tym przypadku dotyczy to jakości użytych materiałów. Tapicerki wykonane z dobrej jakości tkanin mających w składzie wysoki odsetek bawełny, lnu i wełny, ratan oraz szlachetne lite drewno będą stanowić idealną podstawę wyposażenia. Ale nie zapominajmy o marmurach i lastryko! Odkrywając na nowo nieregularne, organiczne formy tak popularne w przypadku stylu New Mediterranean stylu, niezwykle popularne stają się surowe wykończenia i widoczny na meblach upływ lat, przywodzą na myśl dawne, często prostsze czasy.
W trend idealnie wpisuje się kolekcja Edge marki Un’common. Marmurowe elementy mebli z kolekcji charakteryzują się surowymi, lekko chropowatymi krawędziami. Kolekcja przełamuje myślenie o kamieniu jako materiale o nieskazitelnym połysku i wykończonym klasyczną fazą. Nieszlifowane krawędzie przypominają o prawdziwym, naturalnym pochodzeniu kamienia. Natomiast kolekcja Texture inspirowana jest teksturami otaczającego nas świata. Dzięki nowym metodom obróbki, na elementach kamiennych pojawia się przyjemna faktura, wyczuwalna pod palcami dłoni, ale nie wpływająca na wygodę codziennego użytkowania. Do wspomnianego surowca dołączają także kolejne szlachetne materiały: drewno oraz wełna.
Nie można zapominać także o obecności litego drewna – pokrytego olejami lub innymi środkami zabezpieczającymi jego powierzchnię i podkreślającymi jego szlachetny wzór.
Tu doskonale sprawdzą się produkty takich marek jak Salak Studio, Misa Form,
Paleta barw stosowana w aranżacjach w stylu New Mediterranean jest stonowana i w dużej mierze inspirowana otoczeniem: architekturą oraz krajobrazem terenów śródziemnomorskich. Zdecydowanie dominują w niej ciepłe barwy neutralne i kolory ziemi: biele, beże, brązy uzupełniane przez akcenty takie jak terakota, ochra czy zieleń. Amatorzy żywych odcieni mogą pokusić się o wprowadzenie żywych odcieni – granatu, błękitu, złota, czerwieni czy żywej zieleni.
Tak jak w przypadku wyboru mebli ważne jest zachowanie spójności wizualnej,tak aby barwy harmonijnie się przenikały, a żaden z kolorów nie dominował. Dlatego akcenty barwne występują głównie w rozbielonych i pastelowych wersjach. Częstym wyborem we wnętrzach w stylu New Mediterranean są bardzo modne odcienie szampańskie oraz kolor sheashell czyli jasny róż, naturalnie występujący wewnątrz muszli morskich.
Lokalnie w przypadku stylu śródziemnomorskiego pośród dodatków króluje lokalne rzemiosło i dekoracje wykonane ręcznie w niewielkich pracowniach. Plecione kosze i ceramiczne naczynia są nie tylko uzupełnieniem, ale i bardzo istotną częścią aranżacji w stylu New Mediterranean.
W przypadku wnętrz urządzanych w stylu New Mediterranean warto wybrać odpowiednie tekstylia, oświetlenie czy lustra, które pozwolą zbudować odpowiedni klimat śródziemnomorskich wakacji. Poduszki czy dywany we wzory nadadzą wnętrzu lokalnego charakteru i podkreśla wybraną kolorystykę. Tu z pomocą przychodzi nasz wybór ceramiki: oferta marek Hadaki, Lutumursi i Aoomi.
Warto także rozważyć dobór interesującego oświetlenia wiszącego oraz lamp stojących, które dopełnią aranżacji w stylu śródziemnomorskim.
Nowa realizacja Pracowni Deer Design to ukłon w stronę wakacyjnego luzu. Mocno osadzone w trendach detale takie jak wzorzysta tapeta, rattan czy dekor lastryko to połączenie materiałów, które kojarzą nam się z apartamentami w ciepłych krajach – meksykańskich kurortach czy też domkiem na wyspie Bali. Naturalny look to idealna propozycja dla tych, którzy uwielbiają podróże, odważne rozwiązania i świeże spojrzenie na aranżacje wnętrz. To także odpowiedź na pytanie jak zatrzymać wakacje przez cały rok. To doskonały przykład jak na to jak stworzyć wnętrze funkcjonalne, a zarazem z charakterem wypełnione klasycznym, jakościowym wzornictwem, ciepłymi i jasnymi barwami i naturalnymi materiałami.