Stół konferencyjny – jaki wybrać? Jak dobrać wymiary i jak go ustawić?

W każdym dużym biurze, kompleksie bankietowym oraz w niektórych hotelach i restauracjach znaleźć można salę konferencyjną. Aranżacja tego typu pomieszczeń jest często sporym wyzwaniem mimo tego, że we wnętrzu nie musi znajdować się zbyt wiele rzeczy. Istotna jest wielkość pomieszczenia i jego przeznaczenie – warto wziąć pod uwagę rodzaj spotkań jakie mają się w nim odbywać. Czy będą to prelekcje na kilkadziesiąt osób? A może bardziej kameralne eventy?

Nowoczesna sala konferencyjna powinna umożliwiać organizację różnego rodzaju wydarzeń – od szkoleń i warsztatów, poprzez seminaria i konferencję, aż po spotkania biznesowe. Kolejny etap to wybór mebli i sposobu ich ustawienia. Najważniejsza z zasad głosi, że meble powinny być ustawione w taki sposób, aby wszyscy uczestnicy spotkania doskonale widzieli i słyszeli prowadzących. Jakie stoły wybrać? Jak je ustawić? Na co zwrócić uwagę? Odpowiedzi znajdziesz w artykule!

Aranżacja sali konferencyjnej – na co zwrócić uwagę?

Profesjonalna sala konferencyjna to ważne miejsce w firmie – to również jej wizytówka, dlatego powinna być starannie przemyślana i komfortowo urządzona. Pomieszczenie powinno być spójne ze stylistyką panującą w całym budynku – pamiętaj, że pierwsze wrażenie robi się tylko raz. Ogromne znaczenie ma nie tylko wygląd, ale także zapach panujący we wnętrzu, odpowiednie oświetlenie oraz komfort w poruszaniu się po pomieszczeniu.

Sala konferencyjna musi być wyposażona w jeden lub kilka stołów, wygodne krzesła oraz sprzęt umożliwiający przeprowadzenie konferencji czy szkolenia. Warto więc zainwestować w profesjonalny sprzęt audiowizualny – w każdej sali przyda się projektor multimedialny, telewizor, system nagłośnienia oraz bezprzewodowe mikrofony.

Pomieszczenie powinno posiadać też wymiary dopasowane do ilości osób – przyjmuje się, że na każdego uczestnika powinno przypadać 2 metry kwadratowe powierzchni. Taki metraż gwarantuje komfort, a jednocześnie sprzyja integracji. Idealne wnętrze powinno być też pozbawione barier architektonicznych, takich jak słupy czy dodatkowe ścianki.

Unit

Stół konferencyjny

Baltic

Krzesło

Unit

Stół konferencyjny

Baltic

Krzesło

TB

Stół konferencyjny

Wei 271

Krzesło

TB

Stół konferencyjny

Wei 271

Krzesło

Jakie wymiary i kształt powinien posiadać stół konferencyjny?

Meblem, którego nie może zabraknąć na żadnej sali konferencyjnej jest stół. Ogromne znaczenie ma szerokość, długość i wysokość stołu konferencyjnego – jego rozmiar powinien przede wszystkim być dopasowany do wielkości pomieszczenia. Przyjmuje się, że każdy z uczestników spotkania powinien mieć dla siebie nie mniej niż 70 centymetrów szerokości stołu – to optymalna przestrzeń umożliwiająca przeglądanie dokumentów, robienie notatek i korzystanie z laptopa. Jeśli uczestnicy siedzą po jednej stronie stołu to jego minimalna głębokość powinna wynosić 60 – 70 centymetrów, jeśli zaś po obydwu stronach – nie mniej niż 90 centymetrów. Odpowiednio dobrany stół charakteryzuje się również dopasowaną do użytkowników wysokością – najczęściej mieści się ona w przedziale od 70 do 80 centymetrów. Na rynku nie brakuje jednak stołów konferencyjnych wyposażonych w możliwość regulacji wysokości.

Wybierając stół do sali konferencyjnej warto zwrócić też uwagę na jego kształt. Ten aspekt zależy w głównej mierze od przeznaczenia sali oraz liczby osób, które mają brać udział w spotkaniach. Na rynku znaleźć można zarówno stoły okrągłe, jak i prostokątne – przy tym ostatnim zmieści się znacznie więcej osób niż przy okrągłym.

New School

Stół

New School

Krzesło

New School

Stół konferencyjny

New School

Krzesło

Avangard

Stół konferencyjny

Avangard

Stół konferencyjny

Jakie krzesła do sali konferencyjnej?

Stół konferencyjny to niewątpliwie najważniejszy mebel w sali konferencyjnej. Nie należy jednak zapominać o wygodnych krzesłach, które również powinny się w niej znaleźć. Aby pomieszczenie prezentowało się estetycznie a cała aranżacja była spójna należy zadbać o to, by wszystkie krzesła na sali były jednakowe – dotyczy to zarówno ich kształtu, jak i kolorystyki. Najlepszym wyborem są krzesła o ergonomicznym kształcie pozwalające na utrzymanie prawidłowej postawy ciała i nie obciążające kręgosłupa. Dobrym wyborem są też modele tapicerowane gwarantujące komfort i wygodę, nawet podczas trwających kilka godzin spotkań czy konferencji. Na sali powinny się znaleźć dodatkowe krzesła – to z myślą o osobach, które nieoczekiwanie pojawią się na spotkaniu.

Ważny jest nie tylko sam kształt krzeseł, ale także odległość między nimi. Przyjmuje się, że optymalna odległość między krzesłami to szerokość krzesła plus 15 – 20 centymetrów. Pozwala to nie tylko na swobodę korzystania z komputera czy robienia notatek, ale na bezproblemowe odsunięcie krzesła i wyjście zza stołu.

Gravity

stół konferencyjny

Grace

Krzesło

Baltic

Krzesło

Gravity

Stół konferencyjny

Grace

Krzesło

Baltic

Krzesło

Natt

Stół konferencyjny

Natt

Stół konferencyjny

Sposoby ustawienia stołów i krzeseł w sali konferencyjnej

Stoły w sali konferencyjnej możesz ustawić na kilka różnych sposobów – wszystko zależy od metrażu pomieszczenia, ilości zasiadających przy nich osób czy rodzaju spotkania. Najbardziej popularne układy mebli stosowane w salach konferencyjnych to:

  • Układ kameralny

To rozwiązanie doskonale sprawdzi się w salach konferencyjnych o niewielkim metrażu. Centralnym punktem na sali jest prostokątny stół lub kilka stołów złączonych ze sobą krótszymi bokami. Wokół nich ustawione są krzesła w taki sposób, by każdy z uczestników miał pełną swobodę ruchów. Układ kameralny ułatwia prowadzenie dyskusji, dzięki czemu świetnie sprawdzi się podczas różnego rodzaju warsztatów.

  • Układ szkolny

To opcja, która doskonale sprawdzi się podczas szkoleń i prelekcji. Układ stołów przypomina ten znany ze szkoły – prostokątne stoły z krzesłami po jednej stronie są ustawione w taki sposób, by siedzące za nimi osoby dobrze widziały prowadzącego. W tym modelu każdy z uczestników może swobodnie prowadzić notatki i korzystać z laptopa. Ilość stołów może być różna – wszystko zależy od wielkości sali i potrzeb uczestników.

  • Podkowa / litera ,,U”

Układ stołów w kształcie litery ,,U” to dość popularne rozwiązanie, które z powodzeniem można zastosować w dużej sali konferencyjnej. Ta opcja nadaje się między innymi do przeprowadzania formalnych spotkań. Dzięki krzesłom ustawionym po obydwu stronach stołu uczestnicy widzą się nawzajem. Atutem jest również możliwość swobodnego poruszania się prowadzącego w środkowej części sali, pomiędzy stołami.

  • Układ teatralny

To również jedna z częściej wybieranych opcji – zarówno do małych sal konferencyjnych, jak i pomieszczeń o sporym metrażu. Układ ten zakłada ustawienie kilku rzędów krzeseł – jedno obok drugiego. To optymalne rozwiązanie pozwalające w maksymalny sposób wykorzystać ilość dostępnych miejsc. Układ teatralny, często nazywany też kinowym znakomicie sprawdzi się na konferencjach, spotkaniach i wykładach – jednym słowem wszędzie tam, gdzie zaproszonych jest wielu uczestników.

  • Układ restauracyjny

To jedna z wariacji ustawienia stołów w kształcie litery ,,U”, z tym że w tej opcji pojawia się dodatkowy, równoległy stół. Z powodzeniem można go zastosować w salach, w których odbywają się spotkania i panele dyskusyjne.

  • Układ bankietowy

Ten układ zakłada wykorzystanie okrągłych stołów – najczęściej o średnicy 160 / 180 centymetrów. Wokół nich ustawione są krzesła (na około ¾ obwodu stołu) – to zapewnia odpowiednią widoczność każdemu z uczestników. Takie rozwiązanie zalecane jest na bardziej formalne, eleganckie eventy, na przykład pokazy czy gale wręczenia nagród.

Czytaj również

Wymarzony dom Barbie
12 miesięcy temu
Jaką pościel dla dziecka wybrać? Na co zwrócić uwagę?
1 rok temu
Jaką komodę do salonu wybrać? Inspiracje i aranżacje Euforma
1 rok temu
Lot w kosmos: space age
1 rok temu
Agnieszka Krajewska
10 trendów na 2023 od marki Vank
1 rok temu
vank
Euforma: Bestsellerowe stoły i krzesła
1 rok temu