Szmaragdowa zieleń to jeden z najciekawszych kolorów, jakie stworzyła natura. Charakterystyczny dla zimnych iglastych lasów tajgi oraz wilgotnych zarośli amazońskiej dżungli. W aranżacji wnętrz wraca jak bumerang – tym razem jako jeden z głównych trendów wnętrzarskich w 2022 roku.
Szmaragd to piękny, nasycony, ale i czysty odcień zieleni zawieszony pomiędzy morskim turkusem a butelkową zielenią. Nazwa bezpośrednio przywodzi na myśl kamień szlachetny o tej samej barwie, którego nazwa pochodzi od łac. smaragdus z gr. σμάραγδος smaragdos oznaczającego po prostu ‛zielony klejnot’. Nawiązuje ona bezpośrednio do charakterystycznej barwy minerału, wywołanej obecnością jonów chromu, oraz wanadu i żelaza. Szmaragdy wykorzystywane były w tworzeniu biżuterii już od czasów starożytnych, a z czasem tylko ugruntowały swoją pozycję niezwykle poszukiwanego i wyjątkowo cennego kamienia kolekcjonerskiego i jubilerskiego.
Szmaragdy po wydobyciu
Wstepnie oszlifowany szmaragd
Antyczny naszyjnik ze szmaragdem
Zbiory MET w Nowym JorkuSzmaragdy po wydobyciu
Wstepnie oszlifowany szmaragd
Antyczny naszyjnik ze szmaragdem
Zbiory MET w Nowym JorkuNic więc dziwnego, że szmaragdowa zieleń stała się niezwykle popularnym kolorem, wybieranym jako główna barwa w ówcześnie urządzanych XIX-wiecznych najbogatszych europejskich domach. To właśnie w tym czasie pojawiły się inne określenia tego koloru – zieleń imperialna oraz zieleń paryska, która w rzeczywistości jest odcieniem niezwykle zbliżonym do szmaragdu, jednakże o mniejszym nasyceniu.
Ponowne pojawienie się na scenie szmaragdowej zieleni wynika z wcześniejszej popularności między innymi takich trendów jak urban jungle, czy rosnącej od początku pandemii popularności roślin doniczkowych. W 2022 roku, oprócz naturalnych materiałów – chętne wykorzystywanych w innym trendzie – total beige – pojawią się także rośliny i motywy florystyczne, a wszystko to kręcić się będzie dookoła szmaragdowej zieleni, dającej mnóstwo możliwości aranżacyjnych.
Oprócz proponowanych przez stylistów całych ciemnozielonych pomieszczeń, warto rozważyć wybór mebla lub dodatków w tym klasycznym kolorze. Szeroka oferta tkanin i materiałów obiciowych dostępnych podczas konfiguracji mebla sprawia, że szmaragdowy mebel może być dopasowany niemalże do każdego wnętrza i potrzeb każdego właściciela – nie tylko kolorem, ale także teksturą materiału oraz jego właściwościami. Miękkie i aksamitne welury, naturalne, chropowate wełny, chłodne lny, fakturowane żakardy czy łatwe w czyszczeniu powierzchnie przeznaczone dla rodzin z dziećmi czy właścicieli zwierząt – to tylko wybrane możliwości wykończenia mebli tapicerowanych. Jednym z naszych faworytów jest fotel Alex marki SITS, który w ciemnozielonym welwecie wygląda olśniewająco.
Dla fanów zielonych rozwiązań w domowym biurze ofertę przygotowały marki Bejot, Profim i MDD. W przypadku krzeseł i stołów oraz mebli wykonanych z litego drewna czy mebli płytowych istnieje nie tylko możliwość wykończenia powierzchni emalią w wybranym kolorze, ale również wykorzystania techniki nadruku. Technologia Paged Prints pozwala nanosić na powierzchnię mebli dowolną grafikę. Zastosowanie nadruków jest możliwe dla mebli w wybarwieniu naturalnym. Personalizacja dostępna jest dla krzeseł z elementami ze sklejki.
Szmaragdowa zieleń, szczególnie ta wpadająca niemalże w czerń, będzie doskonale komponować się ze złotymi i miedzianymi dodatkami. Niewielkie, ale intensywne akcesoria pomogą odświeżyć i wprowadzić do pomieszczenia szmaragd w bardziej zachowawczy sposób. Lampy stołowe i wiszące, poduszki uzupełniające salon i sypialnię czy dekoracje z łatwością odnajdą się praktycznie w każdym wnętrzu. Marki takie jak Kaspa, Loftlight czy Poduszkowcy w swojej ofercie posiadają wiele ciekawych dodatków dla wielbicieli szmaragdu. Warto również pomyśleć o zielonych grafikach i plakatach.
Jednym z najbardziej naturalnych dodatków do wnętrz w kolorze ciemnej zieleni są rośliny doniczkowe. To wybór nie tylko najbardziej oczywisty, ale również dający możliwość wyboru nie tylko nasycenia i odcienia zieleni w zależności od gatunku, ale także wyboru faktury. Lśniące i gładkie, ciemnozielone fikusy, pierzaste i delikatnie szumiące areki, błyszczące i intrygujące monstery – wybór jest niezwykle szeroki. Oprócz dużych roślin o wielkoformatowym ulistnieniu dostępne są także bardziej kompaktowe rozwiązania – geometryczne sansewerie, urocze peperomie, czy niewymagające trzykrotki. Dla mających problemy z utrzymaniem odpowiedniego stopnia wilgotności w donicy zawsze pozostają kaktusy. Oprócz naturalnej zieleni, wprowadzonej do wnętrza za pomocą roślin, warto rozważyć dodatkową oprawę w postaci interesującego kwietnika, który nie tylko zapewni odpowiednie i spokojne miejsce do wzrostu rośliny, ale także ciekawie ją wyeksponuje. Kwietniki marki Bujnie, zaprojektowane w duchu biophilic design to nasi ulubieńcy.
Monstera delicosa
Ficus elastica
Dypsis lutescens
Monstera delicosa
Ficus elastica
Dypsis lutescens
Szmaragdowa zieleń sprawdza się również doskonale w towarzystwie nadal bardzo popularnego trendu związanego z meblami vintage i retro designem. Meble z czasów PRL oraz te, produkowane obecnie według wzorów stworzonych w latach 50., 60., i 70., cieszą się niesłabnącym powodzeniem. Komody na nóżkach delikatnie zwężanych do dołu? Jak najbardziej. Klasyk polskiego designu – fotel 366?? Nadal święci soje triumfy, a do rodziny produktów 366 retro Design Concept dołączają kolejne meble – m.in. krzesła Halasa 200-190 czy dalsze, rozbudowywane na jego podstawie modele. Podobnie rzecz ma się z retro dodatkami – lekko wyblakłe, wzorzyste dywany, wyposażone w puchate frędzle również nie tracą na popularności. To jednak zaledwie kilka z wielu możliwości, jakie mogą wykorzystać fani stylu vintage w 2022 roku.
A pozostałe trendy wnętrzarskie na 2022 rok? Każdy z nich to już zupełnie inna bajka…