W rozkwicie

W ramach tegorocznej akcji Ikony Polskiego Designu fotel Tulipan dostępny jest z 10% rabatem do 19 czerwca 2022.

Konstrukcyjne myślenie, odziedziczone zapewne po ojcu budowniczym, ugruntowały u Teresy Kruszewskiej, autorce projektu,  rozpoczęte w 1946 roku studia na Wydziale Architektury Wnętrz warszawskiej ASP, na Wydziale Architektury Wnętrz. Tu właśnie cała historia zaczyna nabierać rumieńców. Na ponad 40 lat związała się z warszawską uczelnią zdobywając kolejne tytuły i stopnie naukowe. Jako profesor prowadziła na swoim macierzystym wydziale Pracownię Projektowania Mebli. Na początku lat 50. XX wieku Kruszewska dostrzegła również możliwości tkwiące w odkrytej właśnie dla polskiego meblarstwa sklejce, materiale o niezwykłym plastycznym potencjale. To właśnie  elastyczność i wytrzymałość sklejki otworzyła projektantce  drogę do konstrukcyjnych eksperymentów.

Przeczytaj więcej o Teresie Kruszewskiej!

Teresa Kruszewska

Teresa Kruszewska

Fotel Tulipan

Słynny fotel Tulipan powstał jako jeden z elementów zestawu mebli wypoczynkowych, zaprojektowanego w 1973 roku na konkurs ogłoszony przez Zjednoczenie Przemysłu
Meblarskiego oraz Związek Artystów Plastyków w Poznaniu. Na pokonkursowej wystawie MEBLE ‘73 projekt otrzymał Najwyższą Nagrodę Specjalną za realizację prototypów w Fabryce Mebli Giętych (obecnie FAMEG) w Radomsku.

Organiczna forma Tulipana była efektem nieustającego testowania możliwości, jakie daje praca ze sklejką.  Wizualnie niespotykana bryła fotela zachwyca ergonomią oraz swoją konstrukcją.  Niestety, fabryka wypuściła zaledwie kilka prototypów, a projekt – co typowe dla tamtych czasów – na długie dziesięciolecia utknął w biurku.

Tworzenie prototypu Tulipana

Tworzenie prototypu Tulipana

Tworzenie prototypu Tulipana

Tworzenie prototypu Tulipana

Patrząc na fotel tulipan, na myśl przychodzi piękno w formie i proporcjach. W pewien sposób przypomina energią fotel Egg, choć kształtem bardzo się od niego różni.

„Marzę, żeby ktoś wyprodukował zestaw mebli wypoczynkowych, który zaprojektowałam w 1973 roku. W skład zestawu wchodzą fotel Tulipan, stołeczki, stoliki i barek. Zestaw jest tak pomyślany, że elementy wzajemnie się uzupełniają. Stołeczki można przechowywać jeden na drugim, a odpady stają się efektowną nogą dla stolika. Na początku nie wiedziałam, że zbędne części sklejki przydadzą mi się do innych mebli, dopiero w fazie prototypowania okazało się, że mogę je wykorzystać. Jestem wyjątkowo zadowolona z tego zestawu” – mówiła Teresa Kruszewska.

Jej marzenie spełniło się – w 2020 roku fotel Tulipan został wprowadzony do produkcji przez markę Fameg. Fotel zadebiutował w czasie targów Arena Design 2020 w Poznaniu.

Czytaj również

Wymarzony dom Barbie
11 miesięcy temu
Jaką pościel dla dziecka wybrać? Na co zwrócić uwagę?
11 miesięcy temu
Jaką komodę do salonu wybrać? Inspiracje i aranżacje Euforma
11 miesięcy temu
Lot w kosmos: space age
11 miesięcy temu
Agnieszka Krajewska
10 trendów na 2023 od marki Vank
12 miesięcy temu
vank
Euforma: Bestsellerowe stoły i krzesła
1 rok temu