Wielki powrót: marmur i lastryko

Znane od lat marmur i lastryko wróciły do łask projektantów i wielkich marek meblowych. Stały się popularnym trendem wnętrzarskim, dodającym pomieszczeniom elegancji i atmosfery luksusu.

Znany od starożytności marmur, to szlachetny materiał, który dzięki swojej elegancji wpasuje się idealnie w nowoczesne przestrzenie. To naturalny kamień, powstający z przeobrażenia wapieni, dolomitów lub krystalicznego kalcytu. Dzięki bogactwu kolorów i różnorodności tekstury może być z powodzeniem wykorzystywany na wiele sposobów we wnętrzach o różnych stylach – idealnie sprawdzi się zarówno w pomieszczeniach klasycznych, jak i nowoczesnych.

Marmur trudno pomylić z innymi kamieniami, a wszystko za sprawą jego nieregularnej struktury oraz niepowtarzalnego rysunku wzorów. Powierzchnia wykończonego marmuru jest idealnie gładka, a każdy płat kamienia wygląda inaczej, co dodaje niepowtarzalnego uroku każdemu wnętrzu, w którym się pojawia.

Marmur

zastosowanie

Marmur

zastosowanie

Marmur w Polsce

Na terenie Polski marmur wydobywany jest w Sudetach, w Masywie Śnieżnika, gdzie występuje w dwóch kolorach: “Biała Marianna” i “Zielona Marianna” oraz w Sławniowicach, gdzie wydobywany surowiec jest koloru szarego z niebieskawym odcieniem.

Marmur to cenny materiał budowlany, rzeźbiarski, architektoniczny, który nie tylko nadaje wnętrzom klasy, ale także poprzez swoje pochodzenie, właściwości i cenę  jest synonimem luksusu.

To materiał wszechstronny w zastosowaniu – może zostać wykorzystany jako wykończenie ścian, podłóg, a także w postaci parapetów, blatów, ram kominkowych oraz w produkcji mebli.

Biała Marianna

grys marmurowy

Zielona Marianna

Biała Marianna

grys marmurowy

Zielona Marianna

marmur wydobyty w Sławniowicach

próbki

marmur wydobyty w Sławniowicach

próbki

Lastryko

Lastryko, znane również pod nazwą terrazo, znane było już w czasach neolitu. Co ciekawe, jest najstarszym, zachowanym do dziś, podłoży. W Polsce największą popularnością terrazo cieszyło się w latach 70., 80. XX wieku, kiedy stało się materiałem produkowanym i stosowanym na skalę przemysłową.  Każdy z nas zapewne pamięta szare posadzki, parapety, schody w szkołach, szpitalach, w niektórych z obiektów znajdujących się do dziś.

Lastryko we wnętrzu

Akcesoria z lastryko

Lastryko we wnętrzu

Akcesoria z lastryko

Lastryko – dawniej i dziś

Obecne lastryko to bardziej wyrafinowany materiał, który w ostatnim czasie coraz częściej występuje w nowoczesnych, odważnych aranżacjach. Lastryko, to nic innego jak mieszanka cementu, wody, lub w najnowszych wersjach żywicy, żużlu lub innych rozdrobnionych kamieni np. granitu czy marmuru. Mieszanka ta prasowana jest pod wysokim ciśnieniem, a następnie szlifowana i polerowana. Dzięki właściwościom składowym materiału oraz sposobie wytwarzania, lastryko jest bardzo odporne na ścieranie.  Obecnie lastryko pojawia się w wielu wariantach kolorystycznych, w odcieniu jednego koloru lub wielobarwne, z wzorami o nieregularnym układzie, w jednym lub wielu kolorach. Często w procesie wykończenia i aranżacji wnętrz lastryko staje się alternatywą dla wspomnianego wcześniej marmuru.

 

Lastryko we wnętrzu

Lastryko we wnętrzu

W związku z rosnącą  popularnością, wzór ten pojawia się również na płytkach ceramicznych, blatach drewnopochodnych, tapetach czy tkaninach. Jednym z takich przykładów jest pościel „Terrazo”.

Terazzo

poszewka

Terazzo

pościel

Terazzo

poszewka

Terazzo

pościel

Marmur i lastryko, poza wprowadzeniem elegancji do wnętrza, w nadmiarze może spowodować, że pomieszczenie stanie się chłodne. Jak to zrównoważyć? Zarówno marmur jak i lastryko idealnie komponują się z drewnem, metalem, czy szkłem, dlatego z powodzeniem można wykorzystać je w postaci dodatków do stolików, konsol, szafek, lamp.

Stoliki z lastryko i marmurem

Stoliki wykonane z wykorzystaniem marmuru lub lastryko często posiadają „kamienny” blat wsparty na metalowej lub drewnianej konstrukcji.  Przykłady? Idealne połączenie lastryko z metalowymi nogami to Stolik Muse zaprojektowany przez Piotra Kuchcińskiego. Stolik pomocniczy Fir oraz stolik kawowy Form-E firmy Un’common, których blaty to geometryczne połączenie białego i czarnego marmuru są meblami, które będą doskonałą dekoracją każdego wnętrza opartego na kontraście czerni i bieli lub odważnym akcentem w stonowanym otoczeniu wypełnionym jasnymi, naturalnymi barwami.

Muse

stolik

Muse

sofa

Muse

stolik

Muse

sofa

Form E

stolik

Zuel

regał

Form E

stolik

Zuel

regał

Na uwagę zasługuje również wielofunkcyjny stolik Arc, który można zastosować we wnętrzach mieszkalnych, jak i kontraktowych jako stolik, stolik nocny lub barek. Arc łączy w sobie piękno 3 naturalnych materiałów: marmuru, drewna oraz stali.

Konsole, pełniące dekoracyjną i praktyczną funkcję, to świetny przykład na to, że zastosowanie marmuru w niewielkiej ilości może odmienić nie tylko bryłę mebla, ale i wnętrze w którym się znajduje.

Jeśli chcemy, aby elementy marmurowe znalazły się na ścianie, idealnie sprawdzą się w tym celu marmurowe półki Forst shelf,, kinkiet BLVR oraz ozdoba Sun.

Arc

stolik

Arc

stolik

Camo Marble

konsola

Camo Wood

konsola

Form C

konsola

Camo Marble

konsola

Camo Wood

konsola

Form C

konsola

Sun

dekoracja ścienna

Palace suspended

lampa

Sun

dekoracja ścienna

Palace suspended

lampa

BLVR

kinkiet

BLVR

kinkiet

Meble z lastryko i marmuru – pielęgnacja

Wybierając meble wykonane z lastryko lub marmuru należy pamiętać jednak o kilku podstawowych zasadach. Marmur ze względu na swoją strukturę narażony jest powstawanie plam. Aby temu zapobiec, należy przestrzegać kilku zasad:

  • regularnie zmywać powierzchnie marmurowe ciepłą wodą, a następnie przecierać suchą miękką ściereczką,
  • powierzchnie marmurowe należy impregnować przeznaczonymi do tego środkami,
  • wodę, tłuszcze i wszystkie inne płyny należy usuwać niezwłocznie po rozlaniu, aby nie wniknęły w powierzchnię marmuru,
  • główny składnik marmuru – węglan wapnia – wchodzi w reakcje z kwasami, barwnikami, kawą czy winem, dlatego również należy zabrudzenia takie usuwać na bieżąco, gdyż mogą powstać trudne do usunięcia plamy.

Jeżeli, pomimo naszych starań, na marmurze powstanie plama możemy podjąć poniższe kroki:

  • Zdecydowanie podczas czyszczenia należy unikać użycia ostrych gąbek, szczotek i szorowania, gdyż w ten sposób możemy porysować i zmatowić powierzchnię kamienia.
  • Powstałe plamy wycieramy tylko ruchami pionowymi (nie okrężnymi)!
  • Tłustą plamę możemy wyczyścić wodą z płynem do naczyń lub mydłem w płynie delikatną ściereczką.
  • W przypadku trudniejszych plam np. rdzy, kawy, herbaty można użyć pasty wykonanej z sody oczyszczonej i wody utlenionej.
  • Delikatne zarysowania możemy usunąć samodzielnie, polerując marmur m.in. cyną z ołowiem lub stosując kamień polerski owinięty zwilżonym kawałkiem materiału. W przypadku większych zarysowań niezbędne będzie skorzystanie z pomocy profesjonalistów.

Marmur to niezwykle wymagający w użytkowaniu materiał, jednak utrzymanie lastryko w czystości jest znacznie łatwiejsze. Do codziennego mycia lastryko można używać wody lub delikatnych  środków myjących. Lastryko, w przeciwieństwie do marmuru,  nie chłonie płynów, dzięki czemu ma większą odporność na potencjalne plamy.

Wyjątkiem jednak jest matowe lastryko, które ze względu na sposób wykończenia powierzchni, nie jest plamoodporne.  W przypadku zabrudzeń matowego lastryko polecamy przemyć powierzchnię  wodą z mydłem. Bardziej oporne plamy można spróbować wyczyścić amoniakiem.

 

Lastryko matowe

struktura

Lastryko matowe

struktura

Czytaj również

Wymarzony dom Barbie
12 miesięcy temu
Jaką pościel dla dziecka wybrać? Na co zwrócić uwagę?
1 rok temu
Jaką komodę do salonu wybrać? Inspiracje i aranżacje Euforma
1 rok temu
Lot w kosmos: space age
1 rok temu
Agnieszka Krajewska
10 trendów na 2023 od marki Vank
1 rok temu
vank
Euforma: Bestsellerowe stoły i krzesła
1 rok temu