Znane od lat marmur i lastryko wróciły do łask projektantów i wielkich marek meblowych. Stały się popularnym trendem wnętrzarskim, dodającym pomieszczeniom elegancji i atmosfery luksusu.
Znany od starożytności marmur, to szlachetny materiał, który dzięki swojej elegancji wpasuje się idealnie w nowoczesne przestrzenie. To naturalny kamień, powstający z przeobrażenia wapieni, dolomitów lub krystalicznego kalcytu. Dzięki bogactwu kolorów i różnorodności tekstury może być z powodzeniem wykorzystywany na wiele sposobów we wnętrzach o różnych stylach – idealnie sprawdzi się zarówno w pomieszczeniach klasycznych, jak i nowoczesnych.
Marmur trudno pomylić z innymi kamieniami, a wszystko za sprawą jego nieregularnej struktury oraz niepowtarzalnego rysunku wzorów. Powierzchnia wykończonego marmuru jest idealnie gładka, a każdy płat kamienia wygląda inaczej, co dodaje niepowtarzalnego uroku każdemu wnętrzu, w którym się pojawia.
Marmur
zastosowanieMarmur
zastosowanieNa terenie Polski marmur wydobywany jest w Sudetach, w Masywie Śnieżnika, gdzie występuje w dwóch kolorach: „Biała Marianna” i „Zielona Marianna” oraz w Sławniowicach, gdzie wydobywany surowiec jest koloru szarego z niebieskawym odcieniem.
Marmur to cenny materiał budowlany, rzeźbiarski, architektoniczny, który nie tylko nadaje wnętrzom klasy, ale także poprzez swoje pochodzenie, właściwości i cenę jest synonimem luksusu.
To materiał wszechstronny w zastosowaniu – może zostać wykorzystany jako wykończenie ścian, podłóg, a także w postaci parapetów, blatów, ram kominkowych oraz w produkcji mebli.
Biała Marianna
grys marmurowyZielona Marianna
Biała Marianna
grys marmurowyZielona Marianna
marmur wydobyty w Sławniowicach
próbkimarmur wydobyty w Sławniowicach
próbkiLastryko, znane również pod nazwą terrazo, znane było już w czasach neolitu. Co ciekawe, jest najstarszym, zachowanym do dziś, podłoży. W Polsce największą popularnością terrazo cieszyło się w latach 70., 80. XX wieku, kiedy stało się materiałem produkowanym i stosowanym na skalę przemysłową. Każdy z nas zapewne pamięta szare posadzki, parapety, schody w szkołach, szpitalach, w niektórych z obiektów znajdujących się do dziś.
Lastryko we wnętrzu
Akcesoria z lastryko
Lastryko we wnętrzu
Akcesoria z lastryko
Obecne lastryko to bardziej wyrafinowany materiał, który w ostatnim czasie coraz częściej występuje w nowoczesnych, odważnych aranżacjach. Lastryko, to nic innego jak mieszanka cementu, wody, lub w najnowszych wersjach żywicy, żużlu lub innych rozdrobnionych kamieni np. granitu czy marmuru. Mieszanka ta prasowana jest pod wysokim ciśnieniem, a następnie szlifowana i polerowana. Dzięki właściwościom składowym materiału oraz sposobie wytwarzania, lastryko jest bardzo odporne na ścieranie. Obecnie lastryko pojawia się w wielu wariantach kolorystycznych, w odcieniu jednego koloru lub wielobarwne, z wzorami o nieregularnym układzie, w jednym lub wielu kolorach. Często w procesie wykończenia i aranżacji wnętrz lastryko staje się alternatywą dla wspomnianego wcześniej marmuru.
Lastryko we wnętrzu
Lastryko we wnętrzu
W związku z rosnącą popularnością, wzór ten pojawia się również na płytkach ceramicznych, blatach drewnopochodnych, tapetach czy tkaninach. Jednym z takich przykładów jest pościel „Terrazo”.
Marmur i lastryko, poza wprowadzeniem elegancji do wnętrza, w nadmiarze może spowodować, że pomieszczenie stanie się chłodne. Jak to zrównoważyć? Zarówno marmur jak i lastryko idealnie komponują się z drewnem, metalem, czy szkłem, dlatego z powodzeniem można wykorzystać je w postaci dodatków do stolików, konsol, szafek, lamp.
Stoliki wykonane z wykorzystaniem marmuru lub lastryko często posiadają „kamienny” blat wsparty na metalowej lub drewnianej konstrukcji. Przykłady? Idealne połączenie lastryko z metalowymi nogami to Stolik Muse zaprojektowany przez Piotra Kuchcińskiego. Stolik pomocniczy Fir oraz stolik kawowy Form-E firmy Un’common, których blaty to geometryczne połączenie białego i czarnego marmuru są meblami, które będą doskonałą dekoracją każdego wnętrza opartego na kontraście czerni i bieli lub odważnym akcentem w stonowanym otoczeniu wypełnionym jasnymi, naturalnymi barwami.
Na uwagę zasługuje również wielofunkcyjny stolik Arc, który można zastosować we wnętrzach mieszkalnych, jak i kontraktowych jako stolik, stolik nocny lub barek. Arc łączy w sobie piękno 3 naturalnych materiałów: marmuru, drewna oraz stali.
Konsole, pełniące dekoracyjną i praktyczną funkcję, to świetny przykład na to, że zastosowanie marmuru w niewielkiej ilości może odmienić nie tylko bryłę mebla, ale i wnętrze w którym się znajduje.
Jeśli chcemy, aby elementy marmurowe znalazły się na ścianie, idealnie sprawdzą się w tym celu marmurowe półki Forst shelf,, kinkiet BLVR oraz ozdoba Sun.
Wybierając meble wykonane z lastryko lub marmuru należy pamiętać jednak o kilku podstawowych zasadach. Marmur ze względu na swoją strukturę narażony jest powstawanie plam. Aby temu zapobiec, należy przestrzegać kilku zasad:
Jeżeli, pomimo naszych starań, na marmurze powstanie plama możemy podjąć poniższe kroki:
Marmur to niezwykle wymagający w użytkowaniu materiał, jednak utrzymanie lastryko w czystości jest znacznie łatwiejsze. Do codziennego mycia lastryko można używać wody lub delikatnych środków myjących. Lastryko, w przeciwieństwie do marmuru, nie chłonie płynów, dzięki czemu ma większą odporność na potencjalne plamy.
Wyjątkiem jednak jest matowe lastryko, które ze względu na sposób wykończenia powierzchni, nie jest plamoodporne. W przypadku zabrudzeń matowego lastryko polecamy przemyć powierzchnię wodą z mydłem. Bardziej oporne plamy można spróbować wyczyścić amoniakiem.
Lastryko matowe
strukturaLastryko matowe
struktura